Decyzja środowiska dla PKM Południe jest już prawomocna i ostateczna. To bardzo ważna informacja. Oznacza to, że pierwszy z trzech najważniejszych kroków milowych niezbędnych do realizacji tej inwestycji został właśnie wykonany.
CZYTAJ TEŻ: Gdańsk: Umowa na projekt PKM Południe podpisana!
Teraz pora na kolejne prace - powstający już od 3 miesięcy projekt budowlany wraz z pozwoleniem na budowę. Kolejną kwestią będzie zapewnienie finansowania budowy PKM Południe.
- W tym przypadku przygotowujące wspólnie ten projekt Województwo Pomorskie i Miasto Gdańsk zabezpieczyły już w swoich wieloletnich planach finansowych środki na wkład własny potrzebny do sfinansowania inwestycji i równolegle aktywnie zabiegają o zewnętrzne dofinansowanie ze środków UE – informuje Tomasz Konopacki, kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Promocji PKM. - Według aktualnych szacunków budowa nowej linii kolejowej przedłużającej istniejącą linię SKM od Gdańska Śródmieścia aż do Kowal ma kosztować nieco ponad 2,3 mld zł, z czego 2 mld mają pochodzić z zewnętrznego dofinansowania, a pozostały wkład własny pokryty zostanie w 60 proc. przez Miasto Gdańsk i w 40 proc. przez Województwo Pomorskie.

- Brak odwołań od decyzji środowiskowej potwierdza, że projekt został dobrze przygotowany i cieszy się szeroką akceptacją. To duży krok naprzód w rozwoju nowoczesnej i zrównoważonej mobilności w naszym mieście – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Brak odwołań, decyzja prawomocna
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku wydała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla całego przedsięwzięcia już w styczniu br. Dokument obejmuje zarówno nową linię kolejową PKM Południe na odcinku od SKM Gdańsk Śródmieście do Kowal (realizowaną przez PKM SA) oraz dwie towarzyszące jej inwestycje drogowe: ulicę Nową Sandomierską i ulicę Nową Świętokrzyską – etap II (realizowane przez Miasto Gdańsk). Co ważne, na wydaną przez RDOŚ decyzję nie wpłynęło ani jedno odwołanie i tym samym decyzja stała się już ostateczna i prawomocna.

Jak podkreślają gestorzy inwestycji, uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach to bardzo ważny etap procesu inwestycyjnego, otwierający drogę do występowania o kolejne decyzje inwestycyjne – m.in. decyzję o lokalizacji linii kolejowej, decyzję o pozwoleniu na budowę dla inwestycji kolejowej czy decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.
- Projekt PKM Południe ma na celu zapewnienie efektywnego, niezawodnego i niskoemisyjnego transportu kolejowego dla mieszkańców południowych dzielnic Gdańska oraz okolicznych gmin Pruszcz Gdański, Kolbudy i Żukowo – mówi Tomasz Konopacki. - Dzięki nowej infrastrukturze, mieszkańcy tych obszarów zyskają dostęp do szybszych i bardziej efektywnych połączeń kolejowych, co znacząco poprawi jakość życia w metropolii i regionie. Jeżeli przygotowującym projekt samorządom (Województwo Pomorskie i Gmina Miasta Gdańsk) uda się zdobyć na jego realizację dofinansowanie unijne, aglomeracyjny odcinek PKM Południe ma szansę powstać do 2030 roku – dodaje rzecznik PKM.
Napisz komentarz
Komentarze