„Niech no tylko zakwitną jabłonie” – premiera w Słupsku

To musical w reżyserii najważniejszego twórcy polskiej sceny muzycznej – Wojciecha Kościelniaka. Spektakl według scenariusza Agnieszki Osieckiej, która dokonała kompilacji piosenek, tańca, wplotła w tekst wodewilu autentyczne ogłoszenia prasowe, powinszowania kominiarskie a nawet prywatną korespondencję. Przedstawienie „Niech no tylko zakwitną jabłonie” to opowiedziana piosenkami przed i powojenna historia Polski, do lat 50. włącznie.
Premiera: 15 marca, godz. 19
Kolejne spektakle: 16, 19, 20, 21 marca, godz. 19.
Nowy Teatr im. Witkacego, ul. Lutosławskiego 1 w Słupsku
Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www. nowyteatr.pl
O książce „Dzieje Kaszub” w muzeum w Wejherowie
Do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej zapraszają autorzy książki „Dzieje Kaszubów”: Adam Lubocki i Michał Hinc. Spotkanie odbędzie się w ramach II Festiwalu Dnia Jedności Kaszubów. „Dzieje Kaszubów" opisują historię Pomorza od czasów średniowiecznych po współczesność. Projekt zrodził się z przekonania o potrzebie poszukiwania nowych metod dotarcia do kolejnych grup czytelników, chcących poznać dzieje rdzennej ludności Pomorza.
15 marca, godz. 17. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a.
Szczegóły: www.muzeum.wejherowo.pl
„Willa lakiernika" – z wizytą u secesyjnego twórcy tapet
.jpg)
W Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku indywidualna wystawa Zuzanny Kozłowskiej, laureatki Grand Prix 11 Biennale Młodych „Rybie Oko". Zuzanna Kozłowska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawa „Willa lakiernika" to wizualna opowieść zainspirowana sąsiadującą z budynkiem galerii willą Waltera Schultza, znaną dziś jako Dom Harcerza. Artystka wychodząc od historii secesyjnego twórcy tapet i jego willi buduje wizualną opowieść o prywatnym życiu przedmiotów, o przenikaniu się przeszłości i teraźniejszości. Stworzone przez nią minimalistyczne obiekty stają się zapisem jej wyobrażonej podróży po domu Schultza, ale także są pretekstem do głębszej refleksji na temat tego, jak opowiadać dziś o tym, co zdaje się utraciliśmy bezpowrotnie.
Wernisaż: 14 marca, godz. 18, w BGSW, ul. Partyzantów 31a w Słupsku
15 marca, godz. 12 - spotkanie z artystką i kuratorką Martą Kudelską, a w kwietniu spotkanie poświęcone postaci Waltera Schultza
Szczegóły: www.bgsw.pl
O Kaszubach, podróżach i pisaniu w muzeum w Wejherowie
.png)
W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie spotkanie autorskie ze Stasią Budzisz – reporterką i dziennikarką. Autorka zadebiutowała w 2019 r. książką „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach”. Kolejnym poczytnym dziełem okazała się „Welewetka. Jak znikają Kaszuby” opowiadająca o rodzinnych stronach autorki. Dzieła Stasi Budzisz zapadają na długo w pamięć, dają do myślenia, rozbrajają tematy społeczne na czynniki pierwsze i zbierają poszczególne historie w jedną słodko-gorzką całość – zapraszają organizatorzy wydarzenia.
7 marca, godz. 17, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a.
Szczegóły: www.muzeum.wejherowo.pl
„Słupsk 1945". Spotkanie w Białym Spichlerzu

W Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku prezentacja książki prof. Wojciecha Skóry pt. „Słupsk 1945. Miasto w pamięci Niemców, Sowietów i Polaków. Wspomnienia i dokumenty". Wojciech Skóra pracuje na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku, jest m.in. regionalistą i badaczem historii najnowszej Pomorza. Za pierwszy tom książki „Słupsk 1945. Miasto Niemców, sowietów i Polaków" w 2024 roku został laureatem Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza" w kategorii „Pomorska Książka Roku". - Dzięki prezentowanej na spotkaniu książce zapoznamy się ze wspomnieniami uczestników wydarzeń oraz z dokumentami wówczas powstałymi. Pozwolą one czytelnikowi na stworzenie samodzielnej wizji tych drastycznych miesięcy 1945 roku, a także być może na odnalezienie swoich przodków – zapowiadają organizatorzy.
7 marca, godz. 17, sala wernisażowa w Białym Spichlerzu przy ul. Szarych Szeregów 12 w Słupsku
Szczegóły: www.muzeum.slupsk.pl
„Sceny z życia małżeńskiego” w Kwidzynie
.jpg)
„Tylko miłość. Sceny z życia małżeńskiego” to - jak zapowiadają organizatorzy - intrygująca komedia w gwiazdorskiej obsadzie, w której możemy przejrzeć się jak w lustrze. Czeka nas potężna dawka humoru, zaskakujących zwrotów akcji oraz życiowych refleksji.
W skrócie: Danka kocha Tomasza, a on świata poza nią nie widzi. Joanna wpatrzona jest w Grzegorza jak w obrazek, a on nie wyobraża sobie bez niej życia. Są ze sobą od lat, bezgranicznie sobie ufają i o wszystkim sobie mówią. Szczęśliwi, zakochani, spełnieni. Chciałoby się rzec: małżeństwa idealne. Ale czy na pewno?...
9 marca, godz. 17 i 19.30
Kinoteatr KCK, ul. Katedralna 18
Szczegóły: www.kckkwidzyn.pl
Magiczna wyspa dźwięków w słupskiej filharmonii
.jpg)
W podróż na magiczną „Wyspę dźwięków” zabierze nas orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara, która wykona dwa dzieła Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego: Uwerturę „Die Hebriden” op. 26 oraz Koncert skrzypcowy e-moll op. 64, a także młodzieńczą kompozycję Georgesa Bizeta: I Symfonię C-dur. Uwertura koncertowa h-moll „Die Hebriden” nawiązuje bezpośrednio do tematu wyspy, a konkretnie wyspy Staffa wchodzącej w skład szkockiego archipelagu Hebrydy, którą Mendelssohn zainspirował się podczas swojej podróży w 1829 r. Z kolei Koncert skrzypcowy e-moll jest wynikiem odwiedzin kompozytora w Soden koło Frankfurtu, gdzie w 1844 r. spędzał wakacje wraz ze swoją rodziną – zapragnął wówczas napisać utwór dla koncertmistrza orkiestry Gewandhausu Ferdinanda Davida. W Słupsku usłyszymy ten koncert w wykonaniu wielokrotnie nagradzanej skrzypaczki Roksany Kwaśnikowskiej, zaś orkiestrę PFSB poprowadzi Daniel Mieczkowski.
7 marca, godz. 19, Sala Koncertowa, ul. Jana Pawła II 3 w Słupsku
Szczegóły: www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl
„ZWIERZenia” w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
.jpg)
Wystawa Kingi Zaborowskiej „ZWIERZenia” powstała w wyniku refleksji nad więzią, jaka łączy człowieka ze zwierzętami. To opowieść o przyjaźni i radości, ale i trudnych momentach, w których towarzyszą nam nasi przyjaciele. Projekt artystyczny „ZWIERZenia” powstał z udziałem zarówno znajomych, rodziny i przyjaciół artystki, jak i osadzonych z Oddziału Zewnętrznego w Ustce, którzy podzielili się osobistymi fotografiami ze swoimi pupilami. To właśnie zdjęcia stały się inspiracją do stworzenia prac ukazujących uniwersalną więź między człowiekiem a zwierzęciem. W ramach projektu „ZWIERZenia” artystka stworzyła w ciągu roku 37 prac wykonanych w technice olejnej i kredki akwarelowej.
Wernisaż - 14 marca, godz. 17, wystawa czynna do 6 kwietnia 2025.
Biały Spichlerz w sali im. Barbary Zielińskiej, ul. Szarych Szeregów 12 w Słupsku
Bałtycki Teatr Różnorodności w Tczewie

"Stosunki na szczycie" to pełna zwrotów akcji opowieść o tym, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami polityki. Kiedy kłamstwa, zdrady i tajne układy wychodzą na jaw, robi się naprawdę gorąco... i bardzo śmiesznie! Zapraszamy do świata, gdzie nic nie jest tym, czym się wydaje, a każde kłamstwo ma swoje konsekwencje, zazwyczaj przezabawne - czytamy w zapowiedzi spektaklu Bałtyckiego Teatru Różnorodności.
8 marca, godz. 18, Sala Widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki, ul. Kardynała Wyszyńskiego 10 w Tczewie
Szczegóły: www.ckis.tczew.pl
„Niekończąca się historia” w Teatrze Lalki Tęcza

„Niekończąca się historia” to klasyk znany nie tylko za sprawą filmowego hitu, ale przede wszystkim dzięki ponadczasowej treści książki Michaela Ende. Historia chłopca, który mierzy się ze stratą bliskiej osoby, to w istocie baśń o sile twórczej kreacji. To opowieść o mocy wyobraźni, która pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile. 9-letni Bastian podąża śladami książkowego bohatera Atreju, wraz z którym musi stawić czoła niebezpieczeństwu, rozpaczy i strachom czyhającym na niego w bezkresnym królestwie Fantazjany. W jego rękach leży przyszłość krainy, którą włada Dziecięca Cesarzowa. Czy w decydującym momencie zdobędzie się na odwagę, by dzięki swojej fantazji ocalić rozpadający się świat? Niekończąca się historia to opowieść o tym, że wyobraźnia może być niewyczerpanym źródłem siły. Spektakl dla widzów od 8 roku życia.
8 marca, godz. 11, Teatr Lalki Tęcza, ul. Waryńskiego 2 w Słupsku
Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl
Koncert LUI Gawrońskiej w Chojnicach

W Chojnickim Centrum Kultury koncert młodej wokalistki, która w Chojnicach zagra swoje największe przeboje. Lui Gawrońska wystąpi z zespołem w składzie: Arkadiusz Makowski, Jakub Szuba, Przemysław Paszewski i Tomasz Kruszczyński.
„Będzie dużo emocji, energii i dźwięków, które – mam nadzieję – staną się także waszym muzycznym schronieniem” – zaprasza artystka.
13 marca, godz. 18, Chojnickie Centrum Kultury
ul. Swarożyca 1, Chojnice
Szczegóły: www.ckchojnice.pl
Komedia kryminalna po kaszubsku w Wejherowie

„Drëszk” to pełnometrażowa komedia kryminalna w języku kaszubskim, stanowiąca trzecią i ostatnią część trylogii autorstwa Beaty Hincke, po filmach „Manteltréger” (2017) i „Zgniélc” (2021). W filmie występują aktorzy-amatorzy z regionu Nordy, w tym mieszkańcy Gnieżdżewa, Chłapowa, Strzelna i Nadola. Premiera „Drëszka” odbyła się 18 stycznia 2025 roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Chłapowie, gromadząc licznie zebraną publiczność. Film spotkał się z ciepłym przyjęciem widzów, którzy docenili humor oraz zaangażowanie lokalnej społeczności w realizację projektu - czytamy w zapowiedzi.
Projekcja w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie stanowi kolejną okazję do obejrzenia tej wyjątkowej produkcji, promującej język i kulturę kaszubską – zapraszają twórcy.
20 marca, godz. 17, Pałac Przebendowskich i Keyserlingków, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy. Szczegóły: www.muzeum.wejherowo.pl
Zdjęcia czasu wojny w muzeum w Bytowie
W Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie wystawa fotografii Vladyslava Musiienki. Kijowski artysta współpracował z międzynarodowymi środkami masowego przekazu – Reuters, AP, AFP. Prezentował prace na wystawach, publikował w książkach. W 2014 roku cykl zdjęć, pt. „Majdan” znalazł się na liście nominowanych do nagrody Sony World Photography Awards w kategorii Current Affairs 2015. Wraz z początkiem inwazji na Ukrainę na pełną skalę, nadal dokumentuje zbrodnie wojenne Rosji na Ukrainie. Ekspozycja „niedozobaczenia” to 60 zdjęć.
Wystawa czynna do 5 maja.
Muzeum Zachodniokaszubskie, ul. Zamkowa w Bytowie
Szczegóły: www.muzeumbytow.pl
Kabaret Kùńda, czyli kaszubski humor w Wejherowie

19 marca, godz. 17, Pałac Przebendowskich i Keyserlingków, ul. Zamkowa 2a w Wejherowie.
Do wzięcia udziału w wydarzeniu upoważnia bilet wstępu do muzeum. Bilety dostępne przed wydarzeniem.
Szczegóły: www.muzeum.wejherowo.pl
Wystawa „Rodzina na co dzień i od święta” na zamku w Kwidzynie

Ostatnie dwieście lat to czas wielkich przemian, które wpłynęły ogromnie na zmianę obrazu rodziny. To, co było kiedyś aktualne w wielu kwestiach jest bardzo dalekie od dzisiejszej rzeczywistości. Czy jednak wszystko uległo zmianie? Miasto i wieś różniące się od stuleci wpłynęły na nieco odmienne podejście do roli ojca, matki czy dzieci w rodzinie. Praca, dzięki której określano wartość danego człowieka. Funkcje społeczne, jakie pełniono nie dla siebie, lecz dobra publicznego. Odmienna rola, jaką każdy mógł pełnić dzięki wykształceniu, zdobytej wiedzy oraz umiejętnościom. To wszystko znajdziecie na nowej czasowej wystawie w otoczeniu przedmiotów, zabytków, które od lat są gromadzone przez Zamek w Kwidzynie - zapraszają twórcy.
I dodają: Naczynia kuchenne i stołowe, tradycyjne wypieki i receptury, wystrój mieszkań, pamiątki rodzinnych świąt i fotografie, przykłady tradycyjnego rzemiosła, lokalny haft, dawny ubiór, pierwsze elementarze i zabawki, jakimi dzieci bawiły się przez dekady. To wszystko w scenerii naszego regionu, uchwyconego w obiektywie lat 20. i 30. poprzedniego stulecia.
Wystawa czynna do 5 grudnia 2025 roku.
Zamek w Kwidzynie, ul. Katedralna 1
Napisz komentarz
Komentarze