Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

TOP 5 miejsc na wiosenny spacer w Gdańsku! Te miejsca warto odwiedzić

Za oknami coraz cieplej, więc to idealny czas na pierwsze wiosenne spacery. Wprawdzie w najbliższych dniach pogoda może być dla nas nieco mniej łaskawa, ale i tak warto wiedzieć, gdzie wiosną bądź latem ruszyć w Gdańsku na pieszą wędrówkę! Bo nietrudno natknąć się tu na malownicze scenerie – zarówno miejskie, jak i leśne. Znajdzie się te sporo dla miłośników historii. Gdzie warto zajrzeć tej wiosny?
Góra Gradowa
Góra Gradowa to nie tylko popularne wśród gdańszczan miejsce spacerowe, ale również znakomity punkt widokowy!

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Aleja Włazów

Przechadzając się po Starym Mieście, warto zajrzeć także na wyspę Ołowiankę, na której północnym cyplu znajduje się Aleja Włazów. Przestrzeń składa się z trzech alejek – z włazów historycznych oraz współczesnych zarówno polskich, jak i zagranicznych. Włazy pochodzą z prac remontowych oraz zostały pozyskane dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionych miast w Polsce i za granicą.

Reklama

Decydując się na spacer w historycznej alei zobaczymy 22 zabytkowe włazy:

  • 19 włazów z Gdańska z okresu międzywojennego, które zostały odnalezione i zdemontowane w trakcie remontów w Gdańsku (zwykle produkowanych w lokalnych zakładach odlewniczych)
  • 2 włazy z historycznej odlewni Herzfeld & Victorius z Grudziądza (dziś Hydro Vacuum S.A)
  • 1 właz z Bydgoszczy, wyprodukowany przez firmę Windschild & Langelott

Wśród włazów spoza Polski można zobaczyć te sprowadzone z Finlandii, Niemiec, Rosji oraz Ukrainy.

(fot. Grzegorz Mehring | gdansk.pl)
ZOBACZ TEŻ: Koniec darmowych spacerów na molo w Sopocie. Ile zapłacimy za wejście w sezonie?

Park Leśny przy Jaśkowej Dolinie

Jeden z pierwszych publicznych parków w Europie. Założony na początku XIX wieku przez gdańskiego kupca Johannesa Labesa. Teren uległ zdziczeniu po 1809 roku, kiedy zmarł założyciel. Park nie oparł się również mieszkańcom, którzy, korzystając z okazji, zaczęli wycinać jego drzewostan.

Rewitalizację terenu planowano już w 1837 roku, jednak faktycznie zadbano o park dopiero w XXI wieku. Reaktywowano wówczas Teatr Leśny, ponownie zachęcano do odwiedzenia posągu Gutenberga i zaczęto rozwijać to miejsce.

(fot. GZDiZ)

W 2016 roku powstał Jaśkowy Zakątek – starannie zagospodarowana przestrzeń ze stawem oraz przepływającym potokiem. Stworzono również kamienną altanę, posąg Fortuny, ławki oraz ścieżki spacerowe. W parku czekają na gości także punkty widokowe, z których rozciąga się widok aż po Zatokę Gdańską. Można też zobaczyć leśniczówkę z lat 80. XIX wieku, wyróżniającą się charakterystyczną alpejską formą.

Stocznia Cesarska

Historia Gdańska nierozłącznie związana jest ze Stocznią, której tereny i muzea bardzo często można odwiedzić za darmo. Najstarszą jej częścią jest pochodząca z XVIII wieku Stocznia Cesarska, która została otwarta dla zwiedzających. Zainteresowani mogą przejść Szlakiem Stoczni Cesarskiej, który składa się z 13 przystanków przybliżających bogatą historię tego miejsca. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ Rusza pierwszy projekt mieszkaniowy Stoczni Cesarskiej w Młodym Mieście

Na terenie stoczni znajduje się również Mleczny Piotr. Dawniej karczma, obecnie galeria sztuki. Od czerwca 2018 roku swoje miejsce znalazły tam pracownie artystyczne stowarzyszenia WL4 Przestrzeń Sztuki. Można zobaczyć wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii, rysunku i nie tylko. Organizowane są tam również wydarzenia artystyczno-kulturalne, a same wystawy znajdują się często na świeżym powietrzu. Wstęp do galerii jest bezpłatny.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Wronia górka

Miejsce, które w ciągu lat tylko zyskuje na atrakcyjności, głównie dzięki projektom z Budżetu Obywatelskiego. Z inicjatywy mieszkańców na Wroniej Górce w dzielnicy Aniołki powstały między innymi nowe ścieżki, stojaki do rowerów, altanki oraz miejsce do grillowania. Znajdziemy tam również siłownie plenerową. Cały teren leśny zajmuje powierzchnię prawie 11 hektarów. Rośnie tam głównie tzw. las świeży, dla którego dominującym gatunkiem jest dąb i buk. Pozostałą część stanowi las mieszany, gdzie przeważa sosna, buk i dąb. Można również znaleźć podlegający ochronie bluszcz pospolity.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Punkty widokowe Gdańska. Stąd miasto widać najlepiej!

Teren Wroniej Górki rozciąga się pomiędzy cmentarzem Garnizonowym i Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich oraz ul. Giełguda od strony południowej, osiedlem „Focha” i akademikami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego od zachodu, Placem Zebrań Ludowych od wschodu. Od strony południowej otacza on tzw. Kolonię Przybyszewskiego.

(fot. DRMG)

Góra Gradowa

Chcąc podziwiać panoramę miasta, warto wybrać się na Górę Gradową wznoszącą się na 46 metrów n.p.m. Trasa jest łatwa i przyjemna, a jej położenie koło głównego dworca sprawia, że bardzo łatwo się tam dostać.

SPRAWDŹ TEŻ: Częściowe zaćmienie Słońca za nami. W Gdańsku oglądało je kilkaset osób

Dawniej na szczycie funkcjonował bastion wybudowany w XVII wieku. Obecnie można tam znaleźć pozostałości po fortyfikacjach oraz poznać historię tego miejsca korzystając z interaktywnych ekspozycji. 

Jednak to Górę Gradową docenią nie tylko miłośnicy historii. Znajduje się tam również Krzyż Milenijny, ustawiony w 2000 roku, skąd rozciąga się malowniczy widok na całe miasto. Z jednej strony można podziwiać panoramę śródmieścia, a z drugiej dostrzec wybrzeże oraz Stocznie Gdańską.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaRadi Gdańsk 80 lat konkurs
Reklama
Reklama Ziaja włosy rosinna pielęgnacja