Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

20. rocznica śmierci JP II. Co pozostawił nam papież Polak?

Minęło już 20 lat od chwili, kiedy świat stracił wielkiego papieża, a Polska utraciła jednego z największych autorytetów, który przez dekady budził, inspirował, prowadził i stawiał przed nami wyzwania.
Mariusz Szmidka
Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Zawsze Pomorze"

Jan Paweł II, papież Polak, odszedł 2 kwietnia 2005 roku, ale jego dziedzictwo, zarówno dla Polski, jak i całego świata, żyje do dziś. Jego pontyfikat miał wpływ na kształtowanie rzeczywistości politycznej, społecznej i międzynarodowej XX i XXI wieku. A dla nas, Polaków, był fundamentem, który nie tylko wzmacniał naszą tożsamość narodową, ale także pokazał, jak wielką siłę może mieć wiara i ideały w walce z opresją.

Reklama
CZYTAJ TEŻ: Mija 20 lat od śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Trójmiasto i Pelplin pamiętają jego wizyty

Jego nieustanne angażowanie się i obecność w najważniejszych momentach historii naszego kraju – od czasu Solidarności po przełom 1989 roku, w którym doszło do pokojowej transformacji – miała kluczowe znaczenie. Karol Wojtyła potrafił nie tylko inspirować do działania, ale również wskrzeszać w narodzie nadzieję, która w czasach PRL-u była wiatrem w żagle naszego dążenia do wolności.

Karol Wojtyła dwukrotnie gościł na Pomorzu jako papież - w czerwcu 1987 roku – w Gdyni i Gdańsku oraz w czerwcu 1999 roku – w Gdańsku, Sopocie i Pelplinie. Obie wizyty zgromadziły wielotysięczne tłumy, ale miały zupełnie odmienny charakter. 

Osobiście z rozrzewnieniem wspominam jego wizytę 12 czerwca 1987 roku na gdańskiej Zaspie, gdzie miałem zaszczyt wręczać mu dar – replikę figurki Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub. Tego się nie zapomina. Podobnie jak słów do nas skierowanych. Papież nakreślił nam wówczas bezpieczną drogę do wolności. Wyjaśnił istotę solidarnego działania, które musi być oparte na miłości. 

Z kolei w Gdyni (11 czerwca 1987) podkreślił kaszubską tożsamość, nasze trwanie nad Bałtykiem od setek lat, naszą rolę jako gospodarza tej pomorskiej ziemi. Zachęcał, aby dbać o tradycję, rozwój kultury i języka. To zadanie wciąż jest wypełniane. 

Jego pontyfikat zyskał miano globalnego, ponieważ potrafił zjednoczyć ludzi różnych religii, narodowości i kultur. Papież pięknie przekonywał, że wolność jest darem, o który warto walczyć, a jego wiara w naszą zdolność do przezwyciężenia trudności dodawała sił w momentach, gdy wszystko wydawało się niemożliwe.

Co pozostawił nam papież Polak? Przede wszystkim testament wiary, który opierał się na wolności - wolności sumienia, wolności od lęku i wszelkiego totalitaryzmu, wolności słowa, wolności wyrażania siebie, wolności narodu do kształtowania własnej przyszłości. 

Dziś, po 20 latach od śmierci Jana Pawła II, wiele osób nadal stawia sobie pytanie, co zostało z jego nauk i wartości w Polsce. Z jednej strony jesteśmy świadkami coraz mniejszego wpływu Kościoła na życie publiczne, z drugiej – papież i głoszone przez niego prawdy pozostają fundamentem moralnym, na którym opiera się spora część naszej tożsamości narodowej. 

Dziedzictwo Jana Pawła II to nie tylko pamięć o człowieku i szacunku do niego, ale także wezwanie do refleksji nad tym, jak żyć w świecie, który zmienia się w coraz szybszym tempie. I wiara, że w chwilach kryzysowych, kiedy wszystko wydaje się stracone, wciąż możemy znaleźć drogę do pokoju i wolności. I po raz kolejny się podnieść.

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Ziaja włosy rosinna pielęgnacja