Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Ruszyła budowa pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Po wielu miesiącach przygotowań rozpoczęła się budowa fundamentów pierwszej farmy wiatrowej na polskiej części Bałtyku. Jedenaście statków ruszyło w morze, aby budować kolejne z 78 monopali, na których zostaną zamontowane turbiny – każda o mocy 15 MW.
Baltic Power
Przy budowie farmy Baltic Power pracuje m.in. olbrzymi pływający dźwig Svanen

Autor: Orlen

Jak informuje Orlen, farma Baltic Power o łącznej mocy 1,2 GW rozpocznie produkcję w 2026 roku i będzie w stanie wytworzyć czystą oraz stabilną energię, która mogłaby zasilić ponad 1,5 mln gospodarstw domowych. Morska energetyka wiatrowa jest ważnym elementem nowej strategii Grupy, która przewiduje realizację wspólnie z partnerami ponad 4 GW mocy zainstalowanej na Bałtyku.

Ruszyła budowa Baltic Power, pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim

Nasza nowa strategia to konkrety i działania. Widać to na przykładzie pierwszej polskiej farmy wiatrowej na morzu. Po kilku miesiącach bardzo intensywnych prac z satysfakcją ogłaszamy, że pierwsze fundamenty farmy Baltic Power zostały zainstalowane. Rok 2025 będzie przełomowy dla tego projektu.

Ireneusz Fąfara / prezes Orlenu. 

– Setki naszych pracowników będą prowadziły największe w historii prace instalacyjne na morzu, by już w 2026 roku po raz pierwszy energia z Bałtyku popłynęła do odbiorców. To czyste, stabilne i bezpieczne źródło energii, która będzie napędzała polską gospodarkę. To polskie firmy, które będą rozwijały się razem z naszym projektem. To energia jutra, która zaczęła się dziś – zapewnia Ireneusz Fąfara.

Projekt zakłada maksymalne wykorzystanie lokalnych dostawców w całym 30-letnim cyklu życia farmy wiatrowej. Kluczowe elementy, takie jak gondole turbin, kable, konstrukcje stalowe morskich stacji odbiorczych czy fragmenty fundamentów, powstają między innymi w fabrykach w Szczecinie, Bydgoszczy, Trójmieście, Żarach i w Niemodlinie. Baltic Power korzysta również z usług polskich dostawców w obszarze badań geologicznych, projektowania czy logistyki.

Instalacja pierwszych fundamentów farmy wiatrowej Baltic Power to ważny moment w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jesteśmy dumni z naszej współpracy z Orlenem przy tym pionierskim projekcie. Jako partnerzy przy budowie pierwszej polskiej farmy wiatrowej na morzu, cieszymy się, że możemy wnieść do tego projektu nasze globalne doświadczenie w realizacji tego typu przedsięwzięć.

Christine Healy / President and CEO of Northland Power Inc. 

– To osiągnięcie nie tylko potwierdza nasz wspólny postęp, ale także wzmacnia naszą determinację. Bezpieczeństwo pozostaje naszym najwyższym priorytetem na każdym etapie, co pozwala nam utrzymywać najwyższe standardy we wszystkich aspektach projektu. Dzisiejszy kamień milowy jest świadectwem silnego partnerstwa pomiędzy Northland a Grupą Orlen, i dodatkowo umacnia nasze wspólne zaangażowanie w przyszłość energetyczną Polski – dodaje Christine Healy.

Morski plac budowy prawie tak duży jak Gdynia!

Morski plac budowy farmy Baltic Power ma obszar ok. 130 km2 – porównywalny do powierzchni Gdyni! Zostanie tam zainstalowanych 78 monopali o długości do 100 m, masie do 1700 t i średnicy ponad 9 m. Monopale są osadzane przez pływający dźwig instalacyjny, który wbija je w dno morza na głębokość ok. 40 metrów.

Oprócz dźwigu, pracuje równocześnie kilkanaście innych statków: 

  • jednostki wspierające,
  • holowniki,
  • statki do transportu personelu i sprzętu,
  • jednostki do monitoringu środowiskowego
  • oraz jednostki dozorowe.

Całość prac oraz ruchu morskiego wokół budowanej farmy przez całą dobę nadzoruje Morskie Centrum Koordynacyjne Baltic Power.

Baltic Power gotowa w 2026 roku

W dalszej kolejności na morskim placu budowy zainstalowane zostaną elementy przejściowe łączące fundamenty z turbinami, następnie same turbiny oraz morskie stacje elektroenergetyczne i kable łączące je z turbinami, a także kable eksportujące wyprodukowaną energię na ląd. Prace instalacyjne potrwają do 2026 roku.

Po planowanym w 2026 roku zakończeniu budowy Baltic Power będzie pierwszą operującą na Bałtyku polską morską farmą wiatrową. Ma wytwarzać w ciągu roku ok. 4000 GWh zeroemisyjnej energii elektrycznej, co ograniczy emisje CO2 o około 2,8 miliona t rocznie w porównaniu do produkcji ze źródeł konwencjonalnych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama