Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Tatczëzna. Za nami trzecia edycja konkursu wiedzy o Kaszubach

514 uczestników z 33 szkół województwa pomorskiego wzięło udział w trzeciej edycji Konkursu Wiedzy o Kaszubach Tatczëzna organizowanego przez redakcję „Zawsze Pomorze” przy współudziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Sejmiku Województwa Pomorskiego i Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się we wtorek, 10 grudnia w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.
Tatczëzna, konkurs wiedzy o Kaszubach 2024, Kartuzy
Na konkurs wpłynęło 514 prac plastycznych i jedna multimedialna

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Tatczëzna to konkurs, który organizujemy, by poprzez zabawę umacniać wśród dzieci i młodzieży z Kaszub poczucie identyfikacji z regionem oraz kształtować ich tożsamość – przypomniał pomysłodawca i współorganizator konkursu Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”, które całe wydarzenie prowadził. – Jednocześnie promujemy Kaszuby, szerzymy wiedzę na temat naszej historii, tradycji i kultury wśród młodego pokolenia – podkreślił.

Tatczëzna. Za nami trzecia edycja konkursu wiedzy o Kaszubach

Ogromne znaczenie tego konkursu dla wzmacniania tożsamości Kaszub, ale i całego Pomorza podkreślił Jan Kleinszmidt, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego i patron honorowy wydarzenia.

– W sposób szczególny chciałem podziękować Mariuszowi Szmidce za to, że konkurs ten wymyślił i niestrudzenie od 28 lat go organizuje. Wcześniej w „Dzienniku Bałtyckim”, a teraz w „Zawsze Pomorze” – stwierdził Jan Kleinszmidt, wręczając w podziękowaniu redaktorowi naczelnemu „Zawsze Pomorze” pięć tomów „Historii Kaszubów”. 

To pomnikowe dzieło, którego koncepcja zrodziła się podczas II Kongresu Kaszubskiego, a zrealizowana została przez Instytut Kaszubski w latach 2019-2024.

Tatczëzna, konkurs wiedzy o Kaszubach 2024, Kartuzy

Towarzysząca przewodniczącemu Sejmiku Województwa Pomorskiego radna Danuta Rek z Kartuz pogratulowała organizacji konkursu o zasięgu wojewódzkim. Zwróciła uwagę, że w dzisiejszym czasach gonitwy za wszystkim tak ogromna liczba ponad pół tysiąca uczestników budzi podziw i szacunek. 

– To pokazuje, że ten konkurs jest potrzebny i angażuje rodziców, opiekunów oraz uczniów. Wielkie gratulacje dla „Zawsze Pomorze”, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego” i Muzeum Kaszubskiego.

Radość z powodu faktu, że wojewódzki finał Konkursu Wiedzy o Kaszubach Tatczëzna odbywa się w Kartuzach, wyraziła wiceburmistrz tego miasta Sylwia Biankowska.

– Gratuluję tej inicjatywy. Wielkie uznanie dla inicjatora konkursu Mariusza Szmidki, który kaszubszczyznę ma sercu, a ponadto jest mieszkańcem Kartuz. Prezentowane tu prace konkursowe robią wrażenie. Ich twórcy wykazali się wiedzą i talentem plastycznym – stwierdziła wiceburmistrz Kartuz.

Autorem pytań poprzedniej i tegorocznej edycji konkursu jest Łukasz Grzędzicki, wiceprezes ZKP. Także w tym roku pozwolił on rozwinąć skrzydła uczestnikom Tatczëzny, pobudzając ich wyobraźnię oraz zadając każdej z grup dodatkowe zadanie.

Tatczëzna. Pomysłowość i kreatywność uczniów przerosła oczekiwania jury

Pomysłowość i kreatywność uczniów przerosła oczekiwania jury. Pośród 514 niezwykłych prac plastycznych wykonanych z pomysłem, wyobraźnią i talentem znalazła się jedna praca multimedialna pt. „Kaszëbë i swiat” przygotowana przez Alicję Gościcką ze Szkoły Podstawowej w Tuchomiu. Została ona zrealizowana w konwencji programu telewizyjnego i zaprezentowana uczestnikom finału. Publikujemy ją w naszym portalu. Praca została doceniona przez jury, a jej autorka otrzymała nagrodę specjalną przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Edukacyjny wymiar konkursu docenił też Eugeniusz Pryczkowski, działacz kaszubski i członek Zarządu Powiatu Kartuskiego. 

– Publikowane w portalu zawszepomorze.pl pytania konkursowe są inspiracją dla nauczycieli. Wykorzystują je na zajęciach lekcyjnych, by sprawdzić poziom wiedzy uczniów w poszczególnych kategoriach wiekowych – tłumaczył Eugeniusz Pryczkowski. – Zasięg i popularność konkursu dają nadzieję i pokazują, że kaszubszczyzna jest w sercach młodych ludzi, trzeba ją tylko z nich wydobyć.

Na zakończenie głos zabrała Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach i gospodyni uroczystości.

– Pięknie dziękuję, że tak prestiżowy konkurs może się odbywać w murach naszego muzeum, które w roku przyszłym obchodzić będzie jubileusz 80-lecia istnienia. Cieszę się jako dyrektor muzeum, że mogę być partnerem takiego konkursu, jakim jest Tatczëzna, i już dzisiaj zapraszam do udziału w kolejnej edycji.

Laureaci oprócz dyplomów otrzymali wartościowe nagrody rzeczowe, m.in. plecaki, śpiwory, gry edukacyjne i zestawy książek o tematyce kaszubskiej.

Tatczëzna. Wyniki III edycji Konkursu Wiedzy o Kaszubach

Kategoria klas I-III

  • Nagroda specjalna przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego Pomorskiego Jana Kleinszmidta dla Alicji Gościckiej, Szkoła Podstawowa w Tuchomiu (gmina Żukowo). 
  • I miejsce: Patrycja Zmuda-Trzebiatowska, Zespół Szkół w Lipnicy. 
  • II miejsce: Michalina Kapałka, Katolicka Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Pruszczu Gdańskim. 
  • III miejsce: Zofia Dułak, Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku (gmina Stężyca). 
  • Wyróżnienia: Zuzanna Głodowska, Zespół Szkół im. gen Józefa Wybickiego w Parchowie, Liliana Fiuk, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bukowinie, Zofia Markowska, Szkoła Podstawowa w Przodkowie, Alexander Senger, Zespół Szkół w Lipuszu.

Kategoria klas IV-VI

  • I miejsce: Marta Staroszczyk, Szkoła Podstawowa im. Rodzimych Bohaterów II Wojny Światowej w Załakowie.  
  • II miejsce: Weronika Skierka, Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Wybickiego w Staniszewie.
  • III miejsce: Jan Mikołajczyk, Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Gdyni.
  • Wyróżnienia: Dominika Damroka Galińska, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Borkowie, Magdalena Sikora, Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Wybickiego w Staniszewie oraz Jadwiga Bobkowska, Szkoła Podstawowa im. gen. Stanisława Sosabowskiego w Kaliszu.

Kategoria klas VII-VIII i szkół ponadpodstawowych

I miejsce: Zuzanna Kwasigroch, Szkoła Podstawowa im. Czesława Langa w Kołczygłowach.

II miejsce: Oliwia Daleka, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach.

III miejsce: Sandra Błaszkowska, Szkoła Techniczna im. Dywizjonu 303 Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Chojnicach.

Wyróżnienia: Weronika Zielman, Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku (gmina Stężyca), Oskar Jereczek, Szkoła Podstawowa im. Anastazego Sadowskiego w Lisich Jamach, Alicja Błaszkowska, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach. 

Wyróżnienia dla szkół, które nadesłały największą liczbę prac

  • Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku (gmina Stężyca) – 62 uczestników.
  • Zespół Kształcenia i Wychowania w Stężycy – 37 uczestników.
  • Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Gdyni – 35 uczestników.
  • Zespół Szkół w Lipnicy – 27 uczestników.

Dziękujemy: wszystkim uczestnikom konkursu, naszym partnerom, gospodarzom uroczystości finałowej, nauczycielom, opiekunom i rodzicom uczniów. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w roku 2025.

Tatczëzna. Konkurs Wiedzy o Kaszubach 2024. Pytania

Kategoria: klasy I-III

  1. W herbie którego miasta na Kaszubach znajduje się głowa tura? (Odpowiedź: Chojnice)
  2. Podaj nazwę największego miasta województwa pomorskiego. (Odpowiedź: Gdańsk)
  3. Na św. Marcina (11 listopada) zgodnie z tradycją króluje na stołach na Pomorzu jeden rodzaj drobiu. Podaj nazwę przyrządzanego w tym dniach ptaka (Odpowiedź: gęś)
  4. Podaj imię legendarnej średniowiecznej księżniczki pomorskiej szczególnie związanej z Chmielnem. (Odpowiedź: Damroka)
  5. W którym mieście w 2024 r. odbył się Zjazd Kaszubów? (Odpowiedź: Kościerzyna)
  6. Nad jaką rzeką leży Słupsk? (Odpowiedź: Słupia)
  7. Jak nazywa się najwyższe wzniesienie na Pomorzu? (Odpowiedź: Wieżyca)
  8. Narysuj/ namaluj/wykonaj obrazek przedstawiający najpiękniejszy, Twoim zdaniem, widok w okolicy, w której mieszkasz. 

Kategoria: klasy IV -VI

  1. Podaj imię i nazwisko postaci uważanej za założyciela Wejherowa. (Odpowiedź: Jakub Wejher)
  2. Nad jaką rzeką leży miasto Reda? (Odpowiedź: Reda)
  3. Podaj imię księcia za którego panowania Gdańsk otrzymał prawa miejskie na wzór Lubeki. (Odpowiedź: Świętopełk) 
  4. W którym roku biskup praski Wojciech podczas misji chrystianizacyjnej ochrzcił wielu mieszkańców Pomorza Wschodniego? (Odpowiedź: 997 rok)
  5. W którym mieście w USA pochowany jest jeden z najpoczytniejszych kaszubskich literatów Hieronim Derdowski? (Odpowiedź: Winona)
  6. W którym roku Gdynia otrzymała prawa miejskie? (Odpowiedź: 1926)
  7. Do jakiego zakonu należał w średniowieczu klasztor w Oliwie? (Odpowiedź: cystersów)
  8. Jakie jest, Twoim zdaniem, najpiękniejsze miejsce w okolicy, w której mieszkasz. Opisz je i uzasadnij wybór. (Odpowiedź nie może być dłuższa niż 1,5 tys znaków ze spacjami.)  

Kategoria: klasy VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe

  1. W którym roku w Gdańsku odbył się zjazd założycielski Towarzystwa Młodokaszubów? (Odpowiedź: 1912)
  2. Podaj imię i nazwisko znanego pomorskiego rzeźbiarza, który jest autorem m.in. pomnika księcia Świetopełka II Wielkiego usadowionego w Gdańsku niedaleko kościoła św. Mikołaja. (Odpowiedź: Wawrzyniec Samp)
  3. W którym roku Floriana Ceynowy – uważany za ojca regionalizmu kaszubskiego, został skazany przez sąd w Berlinie na kare śmierci przez ścięcie toporem? (Odpowiedź: 1847)
  4. Podaj imię i nazwisko autora pomnikowego „Słownika języka pomorskiego czyli kaszubskiego”, który został wydany po raz pierwszy nakładem Akademii Umiejętności w Krakowie w 1893 r. (Odpowiedź: Stefan Ramułt )
  5. W zwycięskiej dla Polski bitwie morskiej pod Oliwą w 1627 r. poległ dowódca  polskich okrętów. Jak nazywał się ten admirał – podaj imię i nazwisko. (Odpowiedź: Arend Dickmann)
  6. Podaj nazwę miesięcznika ukazującego się od ponad 60 lat, którego wydawcą jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. (Odpowiedź: „Pomerania”)
  7. W którym mieście na Kaszubach w XVI w. pastorem był Szymon Krofey – autor najstarszych drukowanych zabytków języka kaszubskiego? (Odpowiedź: Bytów)
  8. Co jest, Twoim zdaniem unikatowym walorem przyciągającym turystów na Kaszuby? Uzasadnij. (Odpowiedź nie może być dłuższa niż 1,5 tys znaków ze spacjami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama