W sprawie nieprawidłowości dotyczących uczelni Collegium Humanum (obecnie Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego działają od lutego, po tym jak w„Newsweeku” pojawił się tekst, że prywatna uczelnia miała w ofercie błyskawiczne kursy, dzięki którym można było zdobyć dyplom MBA. Takie dyplomy ułatwiały m.in. ścieżkę do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Wiarygodność dokumentów wydawanych przez Collegium Humanum miały zapewniać m.in. zagraniczne uczelnie. Jak się jednak okazało, nie miały one uprawnień do prowadzenia studiów MBA.
Wśród absolwentów Collegium Humanum byli m.in. politycy, prezesi i członkowie zarządów spółek Skarbu Państwa, oficerowie służb specjalnych i dowódcy wojskowi.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podjęła decyzję, że wszyscy członkowie rad nadzorczych miejskich spółek z dyplomem Collegium Humanum będą musieli jeszcze raz przystąpić do egzaminu uprawniającego do pełnienia takich funkcji.
Zdaniem Aleksandry Dulkiewicz, dyplom Collegium Humanum nie wystarczy do utrzymania posady w radach nadzorczych. W gronie tych osób znajduje się m.in. wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, a także kilkunastu urzędników miejskich.
O sprawie jako pierwsze poinformowało Radio Zet. Według doniesień dziennikarza tej stacji, Dulkiewicz przekazała członkom rady z dyplomem Collegium Humanum, że mają czas do końca pierwszego kwartału 2025 roku, by potwierdzić swoje kwalifikacje państwowym egzaminem.
Nowe egzaminy MBA do końca marca 2025 roku
Piotr Grzelak, posiadający tytuł MBA zdobyty w Collegium Humanum, zasiada w radach nadzorczych Portu Lotniczego Gdańsk i Międzynarodowych Targów Gdańskich (MTG). Wcześniej był w radzie nadzorczej spółki Arena Gdańsk Operator.
Według biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, wszystkie osoby z tym dyplomem zostały poinformowane, iż mają potwierdzić swoją wiedzę do końca I kwartału 2025 roku egzaminem państwowym w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Na razie jeszcze nie wiadomo, kto przystąpi do ponownego egzaminu.
Egzamin dla kandydatów na członków organów nadzorczych przeprowadza Ministerstwo Aktywów Państwowych. Składa się on z części pisemnej i ustnej. Pisemna część zawiera 100 pytań, czas przeznaczony na rozwiązanie to 100 minut. Podczas części ustnej zdający odpowiada na pytania członków komisji egzaminacyjnej. Warunkiem dopuszczenia do części ustnej egzaminu jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi na nie mniej niż 75 pytań testu.
Napisz komentarz
Komentarze