Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Na Pomorzu jest końska stolica Polski! Odsłonięto tam statuę konia zrobioną z 2 tysięcy podków

Szymbark ma nową atrakcję turystyczną. Z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubskich Kuczerów i Hodowców Koni, obchodzącego jubileusz 15-lecia istnienia, odsłonięto czterometrową statuę konia, wykonaną z dwóch tysięcy podków. Dźwiękami kaszubskiej tradycji – sygnałem na bazunie - uroczystość uświetnił Tadeusz Choszcz z kapelą „A Matizer Noga”. Wydarzenie prowadził Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Zawsze Pomorze".
Na Pomorzu jest końska stolica Polski! Odsłonięto tam statuę konia zrobioną z 2 tysięcy podków

Autor: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze

W Szymbarku stanął koń z dwóch tysięcy podków

W uroczystości udział wzięli kuczerzy, hodowcy koni, ale też mieszkańcy i zaproszeni goście, w tym Marta Chełkowska, dyrektorka departamentu turystyki UMWP, ks. Mirosław Wensierski, proboszcz parafii w Szymbarku, Paweł Kowalewski, członek Zarządu Powiatu Kartuskiego, Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz, Ireneusz Stencel, wójt gminy Stężyca. Nie zabrakło samorządowców z ościennych gmin Somonino, Stężyca, Szemud, Żukowo, a także przedstawicieli Pomorskiego Związku Hodowców Koni, Pomorskiego Związku Jeździeckiego, Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (Aleksander Mach), KRUS (Piotr Fikus) oraz komendantów powiatowych policji i straży w Kartuzach.

Reklama

Statua stanęła na placu przed restauracją „Pod Wieżą” w Szymbarku, w miejscu którym zazwyczaj wyruszają zaprzęgi konne i kuligi. Statuę konia uroczyście i wspólnie odsłonili członkowie Zarządu Zrzeszenia Kaszubskich Kuczerów i Hodowców Koni: Piotr Kupper (prezes), Mateusz Bullmann (wiceprezes), Daniel Górlikowski (II wiceprezes), Andrzej Kunowski (sekretarz), Dariusz Górlikowski (skarbnik), Roman Dera (członek) i Eryk Blok (członek).

CZYTAJ TEŻ: Nowa atrakcja w Szymbarku. Koń zrobiony z dwóch tysięcy podków!

Prezes Piotr Kupper i wiceprezes Mateusz Bullmann w swoich wystąpieniach podkreślali rolę, jaką odgrywa Zrzeszenie i jej członkowie w promowaniu tego zakątka Kaszub, w tym najwyższego na niżu środkowoeuropejskim wzgórza Wieżyca. 

Statua konia wykonana z 2000 podków – zużytych i zebranych od koniarzy z Kaszub, ma być atrakcją turystyczną, ale też podkreślać, że końska stolica Polski znajduje się w Szymbarku. Bo właśnie tutaj - w promieniu 7 kilometrów od góry Wieżyca - 75 członków Zrzeszenia Kaszubskich Kuczerów i Hodowców Koni posiada aż 700 koni. Wykonał ją Artur Kołodziej z Bieszczad.

Zrzeszenie Kaszubskich Kuczerów i Hodowców Koni

Od 15 lat zakochani w tym regionie kuczerzy i hodowcy koni są ambasadorami Kaszub, budzicielami tożsamości i silnej identyfikacji z regionem. Założyli swoje stowarzyszenie, by stworzyć lepszą ofertę dla turystów, promować szczyt Wieżyca, a także dbać o trasy kuligowe, ich wytyczenie, wyznaczenie miejsc na ogniska oraz organizować wspólne imprezy konne i wspólne ubezpieczenie kuczerów.

- W trakcie tych 15 lat istnienia nasze Zrzeszenie dwukrotnie zorganizowało zjazd delegatów Polskiego Związku Hodowców Koni, a raz szkolenie inspektorów PZHK – podkreślił Piotr Kupper, prezes Zrzeszenia Kaszubskich Kuczerów i Hodowców Koni. - Ponadto nasi członkowie wielokrotnie zdobywali nagrody na wystawach zwierząt, targach i aukcjach ogierów, w tym czempionaty ogólnopolskie. Kaszubskie konie spod Wieżycy i okolic często były oceniane bardzo wysoko, a hodowla ras zimnokrwistych zyskała opinię jednej z najlepszych w kraju! – dodał Mateusz Bullmann, wiceprezes stowarzyszenia.

Poza wystawami i znanymi imprezami członkowie Zrzeszenia i ich konie mieli okazję zaprezentować się na planie filmowym i wziąć udział w zdjęciach do filmów, m.in. „Gdynia - miasto z Morza", „Kamerdyner", „Katarzyna Wielka" (produkcja HBO na Litwie) czy film produkcji Bollywood, w którym Gdańsk „odgrywał" Paryż, pod tytułem „Mersal" (prawie 100 mln wyświetleń).

Przez 15 lat Zrzeszenie Kaszubskich Kuczerów i Hodowców Koni zorganizowało lub współorganizowało wiele popularnych na Kaszubach wydarzeń i imprez, m.in.: Wielką Paradę Bryczek i Wozów Drabiniastych, Mistrzostwa w Jeździe na Oklep i Wyścigi bryczkami, zawody skokowe, Hubertusy i kuligi. Zimą w ciągu weekendu kuczerzy są w stanie przewieźć nawet 10 tys. osób.

W roku 2023 zorganizowali kulig charytatywny na rzecz małego Maciusia z Sulęczyna, w którym udział wzięło 5 tys. osób, a rozgłos tej imprezy pozwolił w krótkim czasie zebrać potrzebne blisko 1 mln zł.

W roku 2020 przy Zrzeszeniu powstała sekcja rekonstrukcji historycznej pod nazwą „Kaszubski Szwadron Kawalerii", która odtwarza grupę ułanów z okresu XX-lecia międzywojennego. Bierze ona udział w szeregu inscenizacji historycznych, w tym w obchodach 100-lecia powrotu Kaszub do Polski w Kartuzach, Gdańsku oraz Pucku.

W roku 2024 Zarządowi udało się wyposażyć wszystkich członków w stroje: kaszubskie buty, spodnie, koszule, kapelusze i fraki z haftowanym logo Zrzeszenia.

Obecnie Zrzeszenie Kaszubskich Kuczerów i Hodowców Koni liczy sobie 75 członków. Szacują, że w promieniu 7 km od góry Wieżycy żyje ponad 700 koni. W organizacji wydarzeń, w tym jubileuszu 15-lecia istnienia, wspierają ich panie z KGW w Szymbarku.

Tych osiągnięć pogratulowali im samorządowcy: Ireneusz Stencel, wójt gminy Stężyca, Paweł Kowalewski z Zarządu Powiatu Kartuskiego i Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz wręczając specjalne upominki. W imieniu marszałka gratulacje z okazji jubileuszu złożyła Marta Chełkowska, dyrektorka departamentu turystyki UMWP. Nie zabrakło życzeń od przedstawicieli Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddziałów w Stężycy i Szymbarku.

Liderzy Zrzeszenia Piotr Kupper i Mateusz Bulmann podziękowali samorządowcom, sponsorom i firmom wspierającym ich w działaniu. Specjalną miniaturką podkowy uhonorowali Małgorzatę i Arkadiusza Meyerów, którzy ufundowali i dostarczyli do Szymbarku ogromny kamień, na którym stanęła statua konia.

Na zakończenie świętującym swój jubileusz kuczerom i wszystkim uczestnikom ich święta wykonano pamiątkowe, rodzinne zdjęcie.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama