Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Konkurs na opracowanie koncepcji Wystawy Muzeum Westerplatte ogłoszony

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło jednoetapowy konkurs na opracowanie koncepcji projektowej Wystawy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Chodzi o przygotowanie kompleksowej opowieści o dziejach półwyspu Westerplatte, obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 roku oraz przedstawienie symbolu, jakim Westerplatte stało się dla mieszkańców naszego kraju.
Westerplatte

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Wystawa stanowi integralną część oddziału Muzeum II Wojny Światowej zlokalizowanego na Westerplatte. Jak podkreślają muzealnicy - Podstawową misją Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest ochrona, utrzymanie i rewitalizacja zespołu obiektów architektury militarnej na terenie Westerplatte. O autentyzm pola bitwy oraz podtrzymywanie pamięci o postawie polskiego społeczeństwa w czasie II wojny światowej dbamy poprzez pielęgnację miejsca, w którym rozpoczął się najtragiczniejszy konflikt w dziejach. Na wystawie w Budynku Muzeum Westerplatte zostaną ulokowane najciekawsze z ponad 60 tys. artefaktów, odnalezionych podczas wciąż trwających badań archeologicznych. Plenerowy charakter całego założenia umożliwi docelowo stworzenie ekspozycji w obrębie historycznej przestrzeni, w tym w uczytelnionych reliktach dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Kilka słów o samym konkursie. Muzeum określiło maksymalny łączny koszt realizacji prac budowlanych związanych z wykonaniem wystawy na podstawie założeń zwycięskiej pracy konkursowej na kwotę nieprzekraczającą 45 mln zł netto. Termin składania prac ustalono na 7 lutego przyszłego roku, 21 lutego powinny zostać ogłoszone wyniki.
Główne kryteria oceny prac to m.in.  oryginalność, kreatywność i walory artystyczne w tym estetyka zaproponowanych rozwiązań wystawienniczych dla elementów graficznych pracy konkursowej; zgodność z wytycznymi dla części opisowej pracy konkursowej oraz scenariuszem wystawy; przekazanie zwiedzającym, w sposób wyrazisty, głównych założeń wizji Muzeum i związanych z tym emocji za pomocą wystawy i zabiegów artystycznych;  uświadomienie zwiedzającym, że najtragiczniejszy w dziejach ludzkości konflikt zbrojny, który objął cały świat, miał swój początek 1 września 1939 r. na Westerplatte; podkreślenie znaczenia obrony Westerplatte dla podnoszenia ducha narodu i Wojska Polskiego w 1939; „Nigdy więcej wojny” – Westerplatte jako symbol i wyzwanie. 

CZYTAJ TEŻ: Nosze z Westerplatte w MIIWŚ? Fatalna pomyłka byłej dyrekcji

Przewodniczącą sądu konkursowego została dr hab. inż. arch. Agnieszka Gębczyńska-Janowicz. Na autorów najlepszych prac oczekują nagrody pieniężne. Za I miejsce w wysokości 30 tys. zł, za II lokatę 15 tys., za III miejsce – 10 tys. Ponadto zwycięzca otrzyma zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie usługi na podstawie swojej pracy konkursowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama