Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

To będzie największa superpełnia w tym roku! Na niebie Krwawy Księżyc

Największy superksiężyc tego roku zobaczymy w czwartek, 17 października. Księżyc znajdzie się wyjątkowo blisko Ziemi, co sprawi, że będzie wydawał się dużo większy i jaśniejszy niż zwykle. Przy odrobinie szczęścia dodatkowo można będzie zauważyć na naszym niebie kometę C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS).
To będzie największa superpełnia w tym roku! Na niebie Krwawy Księżyc

Autor: Pixabay | Zdjęcie ilustracyjne

Trzecia i ostatnia w tym roku superpełnia księżyca przypada na czwartek, 17 października. Jej kulminacyjny moment nastąpi o godzinie 13.26 - widoczna strona tarczy Księżyca będzie wtedy w całości oświetlona przez słońce. Jednak oczywiście księżyc najlepiej widoczny będzie po zmroku.  Warto więc pamiętać, że 17 października zachód słońca w Polsce nastąpi ok. godziny 17.40. W nocy zapowiada się bezchmurne niebo, będzie można zatem podziwiać księżyc  gołym okiem - nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych urządzeń. Widoczność księżyca wyniesie około 99 proc. 

Co oznacza superpełnia Księżyca?

Superpełnia (inaczej nazywana superksiężycem) następuje wtedy, gdy czas pełni księżyca zbiega się z jego położeniem w pobliżu perygeum, czyli w punkcie orbity najbliżej Ziemi. Podczas superpełni księżyc świeci do 30 proc. jaśniej i wydaje się nawet o 14 proc. większy niż w czasie, gdy jest w najbardziej odległym od Ziemi punkcie orbity.

W czwartek 17 października 2024 roku superpełnia będzie szczególnie warta uwagi, ponieważ ma to być największa i jednocześnie najjaśniejsza pełnia w tym roku. Pełnia Księżyca i perygeum nastąpią bowiem tego samego dnia, a odległość czasowa między nimi będzie najkrótsza w roku.

Podczas październikowej superpełni księżyc będzie bliżej naszej planety niż w czasie jakiejkolwiek innej pełni w tym roku. Będzie dzielić go od nas 357 367 kilometrów. W czasie ostatniej superpełni, do której doszło 18 września, Księżyc znajdował się w odległości 357 386 km od Ziemi. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Biała tęcza nad Kaszubami. Nietypowe zjawisko uwiecznione na zdjęciach!

Pełnia Myśliwych lub Krwawy Księżyc

Każda pełnia księżyca, w zależności od miesiąca, ma swoją nazwę, pochodzącą od nazw nadawanych jeszcze przez rdzennych Amerykanów. Październikowa pełnia księżyca nazywana jest Pełnią Myśliwych lub pełnią Krwawego Księżyca - nazwa nawiązuje do myśliwych, który w okresie jesieni wyruszali na łowy. Nazwa Krwawy Księżyc, ma podobne pochodzenie

Następną pełnię Księżyca będzie można obserwować 15 listopada o godz. 22.29. 

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)

Przez kilka nocy będzie można dostrzec na niebie również kometę C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Naukowcy z projektu ATLAS na Hawajach i chińskiego Obserwatorium Astronomicznego Zijinshan odkryli ją na początku 2023 roku. 

Badanie jej trajektorii wykazało, że najprawdopodobniej pochodzi z samych grawitacyjnych krańców Układu Słonecznego. Kometę można dostrzec nad zachodnim horyzontem, do jej obserwacji nie potrzeba teleskopu ani lornetk .


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama