- Dziś bardziej, niż kiedykolwiek w historii ludzkości, żyjemy w rzeczywistości nadmiaru i ciągłego przeładowania informacjami. Także, a może przede wszystkim wizualnymi. Nawet piękne, istotne lub wstrząsające obrazy nie są w stanie utrzymać naszej uwagi na długo – mówi kuratorka wystawy Agata Abramowicz.
Magdalena Pela rusza więc pod prąd i poszukuje tych błahych, najbardziej narażonych na pominięcie efektów obecności człowieka. Inspiracją do dzieł artystki są bowiem znaki, które intencjonalnie zostawiamy po sobie w formie napisów na murach, internetowych memów czy liter wyrytych w korze drzew. To, co zajmuje nas kilka sekund, Pela zamraża na płótnie przy zastosowaniu szlachetnych technik.
- W mojej pracy posługuję się haftem ręcznym. Haftuję tagi, napisy z murów, drzew, memy – treści, których pełne są ulice i internet. Poświęcam im nieadekwatnie i przewrotnie dużo czasu. Coś, co miało istnieć chwilę, zostaje utrwalone i znobilitowane na płótnie. Wybrałam narzędzie, które znajduje się na drugim końcu osi wizualnych możliwości względem markera czy spraju. Ważna jest dla mnie aktualność prac i myśl, że może staną się znakiem czasów, w których żyjemy – tłumaczy artystka.
CZYTAJ TEŻ: „Przypływ” to nowa galeria sztuki w Gdyni. Powstała w mieszkaniu Bankowca
W swoich pracach Pela opowiada o nas samych. Kopiując ludzkie zapisy w niemal mantrycznym rytmie nad płótnem, pozwala im na długie trwanie. Podejmuje tym samym walkę z jednym z naszych największych lęków – przemijaniem.
- Zadaje pytanie - co jest dla nas ważne, co chcemy zapamiętać i zachować? Dzieła Peli w przewrotny sposób ukazują ulotność i nietrwałość tego, co po sobie pozostawiamy, bo czy w wiecznym natłoku i przesycie cokolwiek może być jeszcze zapamiętane? – pyta Abramowicz.
Wernisaż „A lasy wiecznie śpiewają” odbędzie się 19 października w godzinach 18:00 - 21:00. Ekspozycja będzie zawierać obrazy, tkaninę oraz dedykowany przestrzeni Galerii Przypływ obiekt. Wystawa potrwa do 19 stycznia 2024. Będzie można ją oglądać w środy, czwartki i piątki w godzinach 14:00 - 18:00, w soboty 10:00 - 14:00 oraz podczas indywidualnych oprowadzeń po wcześniejszym telefonicznym lub mailowym umówieniu: [email protected] lub telefonicznie 603 557 744.
Wstęp wolny: ul. 3 Maja 27-31 / m.30 (klatka III, domofon 30)
Magdalena Pela
Artystka wizualna, malarka i doktora sztuki. Pracuje na ASP w Gdańsku jako adiunktka na Wydziale Malarstwa. Wielokrotna laureatka i finalistka konkursów malarskich o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Autorka wystaw indywidualnych m.in. w Galerii Promocyjnej w Warszawie, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy, Galerii Bardzo Białej w Warszawie, Galerii EL. Obrazy Peli znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych oraz w stałej kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, Europejskiego Centrum Solidarności oraz Nowego Muzeum Sztuki NOMUS.
Galeria Przypływ
Galeria sztuki współczesnej, która prezentuje prace artystek oraz artystów lokalnych, polskich i zagranicznych. Zlokalizowana w ikonicznym budynku gdyńskiego Bankowca (ul. 3 Maja 27-31 / m.30 ), rozpoczęła działalność 14 czerwca 2024 roku wystawą fotografii Kacper Kowalski On Air. Galeria reprezentuje i wspiera artystów i artystki, uczestniczy w życiu kulturalnym i artystycznym Gdyni, Trójmiasta i regionu; współpracuje z instytucjami kultury, organizacjami, stowarzyszeniami i oddolnymi inicjatywami.
Napisz komentarz
Komentarze