Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zamieszanie wokół grobu Franciszki Cegielskiej. Kto za niego zapłaci?

Już drugi rok nie jest opłacane miejsce pochówku legendarnej prezydentki Gdyni, Franciszki Cegielskiej. Wprawdzie w 2003 roku ówczesny prezydent Wojciech Szczurek zwolnił jednorazowo Zarząd Cmentarzy Komunalnych z obowiązku pobierania opłaty, ale zarządzenie opiewało jedynie na 20 lat.
Gdynia, Franciszka Cegielska
Grób Franciszki Cegielskiej znajduje się na cmentarzu komunalnym na Witominie

Autor: Dawid Linkowski | gdynia.pl

Grób zmarłej 21 października 2000  r. "żelaznej Franki" znajduje się w Alei Zasłużonych cmentarza na Witominie. Jej imieniem nazwano Węzeł Franciszki Cegielskiej, pani prezydent patronuje także Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 3 na Dąbrowie. Tym bardziej więc musi dziwić, że od 2023 r. - o czym doniosła jako pierwsza "Gazeta Wyborcza" - miejsce pochówku Franciszki Cegielskiej nie jest opłacone.

Interpelację w tej sprawie wniosła ostatnio Larysa Kramin z Klubu Koalicji Obywatelskiej, Ruchów Miejskich i Lewicy.

- Wskazane w interpelacji miejsce grzebalne jest nieopłacone od 2023 roku, lecz zadbane - odpowiedział na interpelację Łukasz  Kobus, sekretarz miasta Gdyni. - Z uwagi na pochowanie w tym grobie osoby zmarłej ważnej dla naszego Miasta, byłej Prezydentki Miasta Gdyni Franciszki Cegielskiej, Zarząd Cmentarzy Komunalnych podjął próbę nawiązania kontaktu z dysponentami grobu w celu uzyskania informacji z zakresu prawa do grobu, a w szczególności utrzymania tego miejsca do kolejnych pogrzebów pozostałych członków rodziny.Wobec powyższego, odpowiedź na zadane w interpelacji pytania nie jest aktualnie możliwa, gdyż podjęcie przez Radę Miasta Gdyni lub Prezydenta Miasta Gdyni decyzji w sprawie przedmiotowego grobu może nastąpić po uzyskaniu stanowiska członków rodziny zmarłych w nim pochowanych.

CZYTAJ TEŻ: Gdynia przeciwna ochronie lasu? Kontrowersje przed spotkaniem zespołu

Jak mogło dojść do takiego zaniedbania?

Opłaty za groby na cmentarzu miejskim wnoszone są co 20 lat. Niespełna trzy lata po śmierci Franciszki Cegielskiej, w marcu 2003 r. w  wypadku motocyklowym pod Wejherowem zginął Marcin Cegielski, jedyny syn prezydentki Gdyni. Został on pochowany wraz z matką.

- W dniu 3.06.2003 r. Prezydent Wojciech Szczurek podjął Zarządzenie zwalniającej jednorazowo Zarząd Cmentarzy Komunalnych z obowiązku pobierania opłaty za miejsce za lata 2000-2023 za grób Franciszki Cegielskiej pochowanej na cmentarzu przy ul. Witomińskiej w Gdyni - informuje Anna Rydzewska, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Gdyni.

Po wygaśnięciu zarządzenia byłego prezydenta, nikt, prawdopodobnie w ferworze dwóch kampanii wyborczych, nie zajął się sprawą.

Dyrektor ZCK jednak dodaje, że sprawa zwolnienia z opłat jest w toku. Niespełna dwa tygodnie temu,  6 października 2024 r. wpłynął wniosek członka rodziny Cegielskich do rady Miasta Gdyni o podjęcie uchwały zwalniającej z opłaty przedmiotowe miejsce grzebalne.

- Nie wiem, czy w tym przypadku konieczna jest uchwała - mówi Łukasz Piesiewicz, radny klubu KORMiL. - Moim zdaniem wystarczy kolejne zarządzenie władz miasta.

Stanowisko rodziny

Już po publikacji w "Gazecie Wyborczej" na na facebookowej stronie Gdynia o Wszystkim pojawił się wpis Barbary Cegielskiej-Cieśli, wdowy po Marcinie Cegielskim. Czytamy w nim:

"Drodzy Państwo, jako była synowa śp. Franciszki Cegielskiej udzielę Państwu odpowiedzi. Mój Teść żyje, ja także, choć mieszkam od lat bardzo daleko. Były Prezydent Wojciech Szczurek w momencie pochowania Teściowej wydał rozporządzenie o zwolnieniu z opłaty grobu,  lecz tylko na 20 lat,  o czym nie byliśmy poinformowani. Żyliśmy w przekonaniu że miejsce grzebalne jest zwolnione na wieki z opłat cmentarnych. W momencie tragicznej śmieci mojego Męża i Jego pochówku też ta sprawa nie była podnoszona. Obecnie trwa procedura w Urzędzie Miasta po moim wniosku o zwolnienie z opłat. Jestem przekonana że zważywszy na postać jaką była i pozostaje w naszej pamięci Franciszka, mieszkańcy miasta docenią tę decyzję jeśli zostanie uchwalona."

Kim była Franciszka Cegielska?

Urodzona we Francji w 1946 r. absolwentka Wydziału Mechanicznego Politechniki Szczecińskiej, i studiów podyplomowych na PG została gdynianką w  1973 roku.

W 1989 r. zorganizowała, a potem przewodniczyła  Komitetowi Obywatelskiemu "Solidarność".  W maju 1990 roku i w czerwcu 1994 roku w wyniku wyborów samorządowych została radną i prezydentką Gdyni.  Była też wiceprezeską Związku Miast Polskich i członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (zespołu ds. reformy służby zdrowia, zespołu ds. rozwoju regionalnego, zespołu zadaniowego ds. polityki strukturalnej w Polsce).W latach 1992-1994, została delegatką do Rady Europy.

W 1997 r. wybrana z listy Akcji Wyborczej "Solidarność" została posłanką na Sejm. W 1999 r. weszła, jako minister zdrowia, do rządu Jerzego Buzka. Zmarła przed 24 laty na raka trzustki. W jej pogrzebie uczestniczyło ponad 10 tysięcy  osób, a Gdynia - wspominając charyzmatyczną prezydentkę - pogrążyła się w tygodniowej żałobie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama