20 września, prezydent Gdańska Aleskandra Dulkiewicz zapowiedziała kontynuację pomocy powodzianą w ramach akcji „Gdańsk Pomaga”.
- Już dziś dziękuje wszystkim, którzy otworzyli swoje serca i przede wszystkim portfele. Dzięki temu mogliśmy kupić chociażby osuszacze, które od dwóch dni pracują w różnych miejscowościach Kotliny Kłodzkiej - mówiła prezydent Gdańska. Podczas konferencji prasowej, prezydent prosiła Gdańszczan o szczodrość i otwartość dla ofiar powodzi – oprócz przekazywania pieniędzy, prezydent wspomniała też o funkcjonującym od środy na Polsat Plus Arena magazynie z artykułami dla potrzebujących. Chętni do pomocy obywatele Gdańska mogą tam oddawać potrzebne produkty, takie jak narzędzia i środki dezynfekujące, które zostaną przewiezione na tereny dotknięte powodzią. Magazyn otwarty jest od 9:00 do 18:00.
Nie tylko obywatele Gdańska wspierają poszkodowanych na Dolnym Śląsku.
- Gdańskie wodociągi już w tym tygodniu wysłały dwie osoby które pracują na miejscu, koordynowane przez sztab kryzysowy – podkreślał Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska. - W przyszłym tygodniu rusza pierwszy wóz asenizacyjny. Rozważamy ewentualnie też wysłanie większej ilości takich wozów […] Czekamy na informacje, w które dokładnie miejsce ten wóz asenizacyjny pojedzie, po to żeby pomagać konkretnym rodzinom. […]
Powodzianom pomaga też m.in. Gdynia
Gdynia również włącza się do akcji pomocy. W piątek Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej, Ruchów Miejskich i Lewicy zwołał konferencję prasową, której temat była pomoc dla powodzian.
- Proponujemy kwotę pół miliona, na przekazanie dla dwóch gmin z województwa dolnośląskiego - mówił przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej oraz Rady Miasta, Tadeusz Szemiot. - Proponuję, żebyśmy szybko, wspólnie z przedstawicielami innych sił politycznych uzgodnili zarówno konkretną wysokość tej kwoty, jak również adresatów tej pomocy. Oczywiście w pierwszej kolejności powinna być skierowana do tych gmin, które najbardziej zostały poszkodowane.
ZOBACZ TEŻ: Odra to jedno, ale co z Wisłą? Możliwe podtopienia na całej jej długości
Podczas konferencji, mówiono równieżo obawach na temat przygotowania Gdyni na powodzie.
– Dostaliśmy niedawno aneks do budżetu autorstwa pani prezydent, w którym proponowane jest zmniejszenie wydatków związane z planowaniem inwestycji koncepcji odwodnienia działki leśne w Gdyni - tłumaczył radny Łukasz Piesiewicz. – Jeszcze w lipcu wiceprezydent argumentował, że ta inwestycja jest bardzo potrzebna, aby uniknąć zalań wodami opadowymi z deszczów nawalnych, które schodzą niżej na ulicę morską i na dworzec. […] Teraz dowiadujemy się, że część inwestycji została wstrzymana do czasu podjęcia decyzji przez nową władzę. […] W związku z tą sytuacją, którą mamy na południu Polski, wydaje się być pilne aby podjąć działania w zakresie odwodnienia, retencji następnych dzielnic. Jeżeli jest problem z znalezieniem środków i przygotowaniem kolejnego przetargu, powinniśmy o tym rozmawiać a nie przekładać te wydatki na następne lata.
CZYTAJ TEŻ: Raport CBA o Węźle Karwiny: winni Szczurek i Łucyk. Będzie postępowanie karne?
Nie tylko politycy oferują pomoc dla powodzian. Fundacja ‘prospoleczna.org’ będzie prowadzić akcję „Pomoc dla poszkodowanych w powodzi dzieci”. Celem zbiórki jest zebranie plaszowych zabawek dla najmłodszych. Po zakończeniu zbiórki, zostaną one wysłane do siedziby Sztabu Kryzysowego, skąd wysłane będą potrzebującym dzieciom. Akcja będzie trwać od 23 do 30 czerwca. Do akcji przyłączyły się jednostki Straży Pożarnej w Gdyni, oraz zespół szkół z Gdyńskiej Dąbrowy. Pluszaki można oddawać do każdej Gdyńskiej jednostki Straży Pożarnej. Powodzianie potrzebują każdego rodzaju pomocy, jaką możemy im zaoferować.
Napisz komentarz
Komentarze