Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego uroczyście otwarto 10 lat temu, 19 września 2014. Inauguracja nowej gdańskiej sceny była wydarzeniem artystycznym i też przez ostatnią dekadę GTS stał się miejscem spotkań ze sztuką.
Inicjatorem powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i jego pierwszym dyrektorem był profesor Jerzy Limon (1950-2021). W 1990 roku stworzył Fundację Theatrum Gedanense prowadzącą działania na rzecz powstania w Gdańsku teatru inspirowanego istniejącą w tym miejscu w XVII wieku sceną elżbietańską. Był też dyrektorem artystycznym zainicjowanego w 1997 roku przez Fundację Festiwalu Szekspirowskiego.
We wrześniu 2014 spełniło się marzenie prof. Limona, budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego został otwarty i zainaugurowano pierwszy sezon artystyczny. Ceremonia otwarcia nie obyła się bez przygód. Gości, w tym ówczesnego premiera Donalda Tuska, trzeba było na godzinę ewakuować na zewnątrz, z powodu pozostawionej przez kogoś bez opieki walizki. Jak się potem okazało, należała do tłumacza.
Autorem projektu teatru jest włoski architekt Renato Rizzi, który jasne, drewniane wnętrze budynku umieścił w ciemnej ceglanej bryle, ta symbolizuje szkatułę z otwieranym wiekiem-dachem.
Teatr ma kubaturę ponad 53 tys. m³, powierzchnię całkowitą ponad 12 tys. m², użytkową prawie 8 tys. m². W budynku zastosowano takie rozwiązania techniczne, jak ruchomy system zapadni sceny i widowni. Wnętrze Sali Głównej teatru jest rekonstrukcją dawnego gdańskiego teatru elżbietańskiego. Otwierany w trzy minuty dach umożliwia wystawianie spektakli przy świetle dziennym pod gołym niebem w duchu renesansowej tradycji.
Aby uczcić okrągłą rocznicę otwarcia budynku, przygotowano szereg atrakcji, które przybliżą zarówno historię teatru, jak i jego patrona – Williama Szekspira.
Program obchodów
Prelekcja o początkach GTS
18 września / 18.00
Prowadzenie – Justyna Limon, wiceprezeska Fundacji Theatrum Gedanense
Spotkanie z Władysławem Zawistowskim w ramach cyklu „Rozmowy o literaturze i teatrze” pt. „Jak William Szekspir przybył do Gdańska pod koniec XX wieku, czyli o początkach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego”
Władysław Zawistowski, współzałożyciel Fundacji Theatrum Gedanense i jej wiceprezes (do 2005), opowie o barwnych wydarzeniach kulturalnych, takich jak np. huczne urodziny Szekspira, a także o przeszkodach i trudach pierwszej dekady działalności Fundacji Theatrum Gedanense – ewolucji projektu od rekonstrukcji po nowoczesny teatr nawiązujący do tradycji elżbietańskiej oraz o idei promocji projektu budowy teatru poprzez organizację wydarzeń literackich (wizyta Stanisława Barańczaka), teatralnych (wizyta Oxford Stage Company), edukacyjnych/naukowych (np. konferencja „Od Shakepeare'a do Szekspira”).
Zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
19/20/21 września w godzinach 14.30 / 17.00 / 19.30
Od 19 września przez kilka kolejnych dni, będzie można za złotówkę zwiedzić Gdański Teatr Szekspirowski z przewodnikiem. To niepowtarzalna okazja, aby poznać tajemnice kulis, dowiedzieć się więcej o architekturze budynku, który zdobył liczne nagrody oraz o historii, która doprowadziła do powstania tego unikatowego miejsca na mapie Gdańska.
Pod rękę z Szekspirem
19/20/21 września w godzinach 13.00 / 15.30 / 18.00
Dla tych, którzy pragną pogłębić swoje spotkanie z twórczością Szekspira odbędzie się specjalne zwiedzanie – w promocyjnej cenie. William GTS świetnie mówi po polsku i prezentuje się znakomicie w stroju z epoki elżbietańskiej. Opowie o swoich ulubionych potrawach, rodzinie, blaskach i cieniach zawodu aktora w Londynie.
Pokazy filmowe
Gdański Teatr Szekspirowski stał się inspiracją dla wielu twórców, w tym samego Andrzeja Wajdy, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Miłośnicy kina będą mieli okazję zobaczyć wyjątkowe filmy jego autorstwa. W programie znalazły się m.in. „Zwięzła Kronika Czasu” (dokument o otwarciu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego) oraz zapis happeningu „Aktorzy przyjechali”.
- Film dokumentalny „Zwięzła kronika czasu (o Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku)”
Polska, 2012, 30 min
Scena Magazyn 19/20/21 września w godzinach 13.00 / 14.30 / 16.00 / 17.30 / 19.00
Wstęp wolny
Impresja filmowa na temat Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, ukazująca budynek zaprojektowany przez Renato Rizziego w kontekście otwarcia instytucji, przywołującej ducha angielskiego dramaturga, bardzo istotnego dla twórczości Andrzeja Wajdy.
- Film dokumentalny „Aktorzy przyjechali” według koncepcji artystycznej Andrzeja Wajdy na 446. urodziny Williama Szekspira
Polska, 61 minut
Scena Magazyn 19/20/21 września w godzinach 13.30 / 15.00 / 16.30 /18.00 / 19.30
Wstęp wolny
Film dokumentuje happening szekspirowski, który odbył się 14 września 2009 roku na Długim Targu w Gdańsku. Na zaproszenie Andrzeja Wajdy na 20 scenach wystąpiło jednocześnie 80 polskich aktorów, którzy przedstawili sceny i monologi Williama Szekspira. Imprezę rozpoczęła, punktualnie o godzinie 12, fanfara „Oscar” skomponowana przez Wojciecha Kilara. Wydarzenie było filmowane przez 24 kamery. Dokument pokazuje występy wszystkich aktorów oraz Andrzeja Wajdę, który obserwował happening z balkonu nad Długim Targiem. W ostatniej części filmu ukazana jest ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod Gdański Teatr Szekspirowski z udziałem wszystkich aktorów i zaproszonych gości. Film Andrzeja Wajdy kończy scena wmurowania kamienia węgielnego.
Spektakl „Wokół Szekspira” – Andrzej Seweryn
22 września / 19.00
Czas trwania: 90 do 110 minut*, bez przerwy.
*Spektakl ma formę interaktywną
Kulminacyjnym punktem obchodów będzie spektakl „Wokół Szekspira” w wykonaniu Andrzeja Seweryna – wybitnego aktora i reżysera, związanego z GTS od lat. Jego wyjątkowa interpretacja tekstów Szekspira przeniesie nas w świat mistrza, pełen pasji, emocji i niezapomnianych postaci. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystą, podczas którego będzie można porozmawiać o jego pracy, inspiracjach oraz refleksjach na temat roli Szekspira w dzisiejszym świecie.
Spotkanie „Reminiscencje Festiwalowe po 28. Festiwalu Szekspirowskim”
22 września / 12.00 / Biblioteka Profesora Jerzego Limona
Wstęp wolny
Polskie Towarzystwo Szekspirowskie we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, zaprasza do udziału w seminarium „Reminiscencje Festiwalowe po 28. Festiwalu Szekspirowskim”, które odbędzie się 22 września od godziny 12:00 w Bibliotece Profesora Limona w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
Seminarium ma otwartą formułę, która sprzyja swobodnym rozmowom w przyjaznej atmosferze, zamiast tradycyjnego, naukowego podejścia.
W programie m.in. wystąpienia o zwierzętach w teatrze, oczyszczających rytuałach, symbolach estetyzacji zbrodni czy też rodzicielstwie i patriarchacie.
GTS zachęca do dołączenia do seminarium jako słuchacz (osobiście lub online).
Napisz komentarz
Komentarze