W Gdańsku jest 35 dzielnic, statutowa liczba radnych dzielnicowych to 573. W ośmiu dzielnicach (gdzie jest powyżej 20 tys. zameldowanych mieszkańców) wybieramy po 21 radnych, w 27 dzielnicach po 15 radnych.
Aby działać, poprawiać i zmieniać
– Rady dzielnic są jednostkami pomocniczymi gminy i reprezentują mieszkańców. Mogą same inicjować działania, mają też prawo do opiniowania decyzji i propozycji działań samorządu. Powinny współpracować z mieszkańcami, a także z Radą Miasta, prezydentem, instytucjami i jednostkami miejskimi, by dbać o najbliższe otoczenie – mówi Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.
Prezydent Gdańska zwraca uwagę na to, jak ważne są działania radnych dzielnic.
– Jeżeli widzisz coś co chcesz zmienić, poprawić i działać na rzecz integracji mieszańców, to rada dzielnicy jest do tego najlepszym miejscem – mówi Aleksandra Dulkiewicz. – Rada dysponuje także swoim budżetem, dlatego już teraz zachęcam do wzięcia udziału w wyborach 13 października, bo budżet rad dzielnic uzależniony jest od frekwencji wyborczej.
Zgłoszenia do 13 września
Każdy, kto chciałby zostać radnym dzielnicy powinien do 13 września, do godz. 15.00, dostarczyć do Urzędu Miejskiego przy ul. Nowe Ogrody 8/12 zgłoszenia wraz z listami poparcia, na której powinno znaleźć się minimum 30 podpisów wyborców z danej dzielnicy.
Aby zostać radnym dzielnicowym, trzeba posiadać zameldowanie na pobyt stały w danej dzielnicy i zebrać minimum 30 podpisów wyborców tam mieszkających.
Formularz dotyczący zgłoszenia kandydata na radnego i arkusz przeznaczony na podpisy poparcia danego kandydata można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej na stronie www.gdansk.pl.
Napisz komentarz
Komentarze