Gdynia
Jako pierwsza w Trójmieście akcję zbiórki ogłosiła Gdynia. W hali lekkoatletycznej Gdyńskiego Centrum Sportu (ul. Olimpijska 5/9), sali sportowej przy Przystani (ul. Śmidowicza - Oksywie) i sali sportowej przy Przystani (ul. Chylońska) od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00 – 20.00 zbierane są: woda butelkowana niegazowana, żywność długoterminowa (w szczególności możliwa do spożycia bez obróbki cieplnej), środki czystości i środki higieniczne, karma dla zwierząt, latarki z bateriami i świece, powerbanki (naładowane) i baterie, podstawowe środki opatrunkowe, jednorazowe sztućce i naczynia, agregaty prądotwórcze.
- Pamiętajmy, że lista potrzeb będzie się zmieniać. Kiedy woda opadnie potrzebne będą inne rzeczy. Dlatego w dalszych dniach zachęcam do zapoznawania się z aktualną listą potrzeb, którą będziemy zamieszczać na gdyńskich profilach. Pomoc będzie miała charakter długoterminowy. Gotowość do pomocy w zbiórce zgłosili gdyńscy harcerze oraz strażacy OSP - dziękuję! - poinformowała za pośrednictwem Facebooka prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek.
Punkty zbiórek organizowane są także w poszczególnych gdyńskich dzielnicach.
Sopot
Również Sopot szykuje transport z pomocą dla gmin z południa Polski zmagających się z powodzią. Dary można przynosić do sopockiego ratusza.
- Sytuacja na południu Polski jest dramatyczna – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu, członkini Zarządu Związku Miast Polskich. – Sopot tak jak wszystkie samorządy włącza się w pomoc zagrożonym i już zalanym rejonom. Koordynujemy tę pomoc w ramach Związku Miast Polskich czy Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski. Jesteśmy w stałym kontakcie z koleżankami i kolegami z południa Polski.
Po uzgodnieniu z samorządami potrzebującymi pomocy w pierwszej kolejności są zbierane: woda butelkowana, jedzenie z długim terminem ważności, środki higieniczne, karma dla zwierząt. Organizatorzy proszą, by nie przynosić rzeczy spoza listy, zwłaszcza odzieży. Takie dary nie będą przyjmowane.
Specjalny punkt zbiorki jest czynny w budynku Urzędu Miasta Sopotu (ul. Kościuszki 25/27) codziennie od godziny 8.00 do 20.00. W razie dostarczenia darów w innych godzinach w odbiorze pomogą dyżurujący strażnicy miejscy. Pierwszy transport ma być wysłany już w najbliższy wtorek. Wszystkie dary trafią do specjalnych centrów dystrybucji a następnie do konkretnych lokalizacji.
Gdańsk
Również w Gdańsku ruszyła akcja „Gdańsk Pomaga Powodzianom”.
- Po raz kolejny pokażmy solidarność. Uruchamiamy zbiórkę Gdańsk Pomaga. Wasza szczodrość już nie raz pokazała, że potrafimy się jednoczyć w trudnych sytuacjach. Celem zbiórki jest zakup niezbędnego sprzętu do minimalizowania strat powodzi w południowo-zachodniej Polsce – informują organizatorzy akcji z Fundacji Gdańska.
Szczegóły znaleźć można na stronie zbiórki: https://zrzutka.pl/z/gdanskpomagapowodzianom
Można wykonać też przelew tradycyjny dla odbiorcy: Fundacja Gdańska (adres: ul. Długi Targ 28/29, 80-830 Gdańsk, nr rachunku: 92 1090 1098 0000 0001 1637 4445, tytuł: Gdańsk Pomaga Powodzianom).
Akcję wspomóc mogą też przedsiębiorcy. Firmy, które chciałyby wesprzeć akcję Gdańsk Pomaga Powodzianom poprzez przekazanie darowizny finansowej lub rzeczowej jak agregaty czy osuszacze mogą kontaktować się pod adresem [email protected]. Organizatorzy zapewniają pomoc logistyczną oraz transport darów na miejsce kataklizmu.
- Bardzo dziękujemy za każdą deklarację wsparcia, jednak najpierw musimy poznać konkretne potrzeby społeczności, która teraz walczy jeszcze z żywiołem. Podobnie jak przy poprzednich kryzysach - tym pandemicznym i tym związanym z eskalacją wojny na Ukrainie - nie zamierzamy pozostać bezczynni. Jak sytuacja się uspokoi, wybierzemy konkretną gminę i postaramy się odpowiedzieć na jej konkretne potrzeby – mówi Magda Śmigielska, koordynatorka ds. projektów w Fundacji Gdańska.
CZYTAJ TEŻ: Strażacy z Pomorza wyruszyli z pomocą na tereny zagrożone powodzią
Malbork
Burmistrz Malborka Marek Charzewski poinformował, że jest w kontakcie z burmistrzem Kłodzka Michałem Piszko i przekazał wiadomości, co jest najbardziej potrzebne. Sztab kryzysowy w Kłodzku prosi o wodę butelkowaną, środki czystości, środki higieny osobistej nowe ręczniki, pasty, szczoteczki do zębów, żele pod prysznic, szampony, dezodoranty, skarpetki i bieliznę osobistą (nową) oraz karmę dla zwierząt.
W Malborku zbiórki rzeczowe rozpoczęły się w dwóch miejscach:
- w Urzędzie Miasta (sala 119) w godzinach od 8:00 do 15:30 (środa do 16:30, piątek do 14:30)
- Malborskie Centrum Wolontariatu od 16:00 do 20:00 (Stare Miasto 21/3).
Ponadto rozpoczęto zbiórki we wszystkich miejskich szkołach podstawowych. Podano kontakt do koordynatora zbiórki: 669 990 005.
Można też dokonywać wpłat na konto Gminy Miejskiej Kłodzko: nr 62 9588 0004 7100 1010 2000 0020, z dopiskiem „Pomoc dla powodzian".
Słupsk
W obliczu tragedii również Słupsk nie pozostał obojętny.
Zbierane są
• woda w butelkach;
• środki czystości: pampersy, podpaski, tampony, ręczniki papierowe, mydła, pasty i szczoteczki do zębów, szampony, mokre chusteczki
• sucha żywność i w puszkach, mleko w proszku;
• karma dla zwierząt;
• naładowane powerbanki;
• latarki, baterie, koce i ręczniki.
Gdzie można zostawić?
• Przedszkola i Szkoły od 8.00 do 16.00;
• Szkoła Podstawowa nr 16/IV LO przy ul. Zaborowskiej od 8.00 do 18.00;
• Szkoła Podstawowa nr 5 przy ul. Hubalczyków od 8.00 do 18.00;
• Słupskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej przy ul. Niedziałkowskiego 6 od 10.00 do 18.00;
• Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Szarych Szeregów 8 od 8.00 do 18.00;
• Hala Gryfia całodobowo.
Chojnice
W regionie Chojnic doskonale wiedzą, jak w takich przypadkach potrzebna jest pomoc. Kilka lat temu wiele samorządów bardzo mocno wsparło gminę Chojnice po tragicznej nawałnicy (w sumie na kwotę 4,5 mln zł).
- Sami byliśmy wdzięczni, gdy po nawałnicy nam niesiono pomóc. Dlatego chcemy również wspomóc potrzebujących i zdecydowaliśmy się pomóc miastu Dzierżoniów. Wspólnie z gminą Chojnice przekażemy po 50 tys. zł – mówi burmistrz Chojnic Arseniusz Finster.
Jak informuje wiceburmistrz Chojnic Adam Kopczyński – Dzierżoniów już teraz wycenia straty infrastrukturalne na wiele milionów zł.
- Angażujemy się więc, by pomóc właśnie mieszkańcom tego jednego miasta. Wiemy, że zalane jest jedno z osiedli, że podmyło też jedną ze szkół. Wspólnie z hufcem ZHP i z OSP zorganizowaliśmy punkt zbiórki rzeczy na dworcu kolejowym. Zbieramy koce, ręczniki, jedzenie w puszkach i słoikach, środki czystości, ubrania, termosy, latarki i wodę pitną – informuje Adam Kopczyński.
Pierwszy transport z pomocą miałby wyjechać w czwartek lub piątek. A dlaczego akurat Chojnice chcą wspomóc Dzierżoniów. W 1986 roku oba miasta... rywalizowały w bardzo popularnym telewizyjnym programie Turniej Miast. Od tego czasu miasta ze sobą zbyt nie współpracowały, ale ostatnio pojawił się pomysł jednego radnego – Kazimierza Jaruszewskiego – by te kontakty, przez zbliżającą się rocznicą turnieju, wznowić. Ten gest to na pewno najlepsze, co można w tej chwili zrobić...
Władysławowo
Pomóc powodzianom można też we Władysławowie. Zbiórka trwa do 23 września w siedzibie OSP (ul. Władysława IV 4A) między godz. 8.00 a 20.00 (również w weekend). Tu również można przynieść m.in. wodę, artykuły spożywcze, środki higieny osobistej, środki czystości, koce, śpiwory, łopaty, kalosze, latarki (naładowane), agregaty prądotwórcze, urządzenia do osuszania czy karmę dla zwierząt.
- Pomóżmy tym, którzy stracili cały dorobek życia przez niszczycielski żywioł – proszą we Władysławowie.
Kwidzyn i Prabuty
Również Starostwo Powiatowe w Kwidzynie uruchomiło zbiórkę. Od godziny 8.00 do 16.00 do garażu na tyłach budynku Starostwa (ul. Kościuszki 29b) można zostawiać najpotrzebniejsze rzeczy: wodę butelkowaną, środki czystości, środki higieny osobistej nowe ręczniki, pasty, szczoteczki do zębów, żele pod prysznic, szampony, dezodoranty, skarpetki i bieliznę osobistą (nową) oraz karmę dla zwierząt.
Miasto i gmina Prabuty pomaga wraz z Parafialnym Oddziałem Akcji Katolickiej. Od dziś rzeczy można przynosić do budynku Urzędu Miasta i Gminy Prabuty (parter) w godzinach 8.00 – 15.00 (poniedziałek – czwartek) oraz 8.00 – 13.30 (piątek). Natomiast w godzinach 16.00 – 18.00 (od poniedziałku do piątku) do salki katechetycznej przy ulicy Grunwaldzkiej.
Nowy Dwór Gdański i Sztum
Podobna inicjatywa prowadzona jest w powiecie nowodworskim. - Osoby chętne do pomocy prosimy o przekazywanie darów do Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Gdańskim w godzinach pracy Urzędu lub w innym terminie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z Sekretarzem Powiatu Nowodworskiego Panią Magdą Woźniak pod numerem tel. 453 016 308 - czytamy w informacji miejscowego starostwa.
Starosta sztumski Leszek Sarnowski informuje, że zbiórka darów i pomocy dla poszkodowanych prowadzona będzie we współpracy z Urzędem Wojewódzkim, z którym lokalne samorządy są w stałym kontakcie. Na razie zapowiedziano, że taka zbiórka ruszy lada moment, lecz w pierwszej kolejności trzeba będzie ustalić, co jest najbardziej potrzebne.
Powiaty pucki i wejherowski
Jeszcze dziś ma wyruszyć transport w rejon Bystrzycy Kłodzkiej - duży samochód dostawczy z około 7 tonami darów zebranych w przychodniach Sim-Med przy ul. Rzeźnickiej w Wejherowie i przy ul. Słonecznej w Bolszewie, w Puckiej Klinice Terapeutycznej oraz w siedzibach OSP, m.in. w w Bolszewie i Starogardzie Gd.
- Jestem zbudowany bardzo pozytywną odpowiedzią od ludzi - mówi organizator akcji, Szymon Borodziuk, prezes Sim-Med. - Mamy kontakty w Kamieńcu, wieziemy rzeczy dla ludzi z terenów, po których przeszła już fala, czyli środki czystości, artykuły spożywcze i i całą resztę. Z kolei sprzęt techniczny, worki itp. będziemy zostawiać w miejscach, gdzie fala nie doszła. Kolejny wóz z darami - w odwodzie mamy jeszcze ciężarówki i TIR-a - wyruszy we wtorek. Postaramy się także pomóc zwierzętom poszkodowanym przez powódź. Nawiązaliśmy już kontakt ze schroniskami, zaczynają spływać klatki. W porozumieniu z Fundacja dla Szczeniąt Judyta będziemy ewakuować stamtąd szczeniaki.
Napisz komentarz
Komentarze