Na wstępie przypomnijmy, że pierwszy sygnał o pożarze przy ulicy Oliwskiej 21 w gdańskim porcie do strażaków trafił w niedzielę, 14 lipca o godzinie 16.58. Na miejsce natychmiast skierowano zastępy z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych nr 1 i nr 4 oraz Portowej Straży Pożarnej „Florian”. Niestety, początkowo nie udało się opanować sytuacji.
Pożar hali w Porcie Gdańsk ugaszony! 93 godziny działań
Ogień pojawił się w wielkim magazynie „Inter-Royal” wypełnionym m.in. tworzywami sztucznymi i tekstyliami. Prawdopodobnie w okolicach środkowej części hali, jak się szybko okazało, znajdowały się również palety z pojemnikami z olejem napędowym i węglowodorami, których łącznie w obiekcie mogło być nawet około 250 tys. l. Ostatecznie zasięg pożaru udało się ograniczyć do – i tak olbrzymiego – obszaru 6,3 tys. mkw., a ostatnie zarzewia ognia ugaszone zostały w środę, 17 lipca.
– Nie ma środowiskowych zagrożeń i możemy otworzyć plaże dla naszych mieszkańców oraz turystów – powiedziała w piątek, 19 lipca na wstępie konferencji prasowej kończącej kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.
– Ogień jest w tej chwili całkowicie ugaszony. Natomiast, żeby to było możliwe, dokonano w znaczącej części rozbiórki hali, po to żeby dotrzeć do najgorszych zarzewi ognia. Krótko podsumowując, działania [strażaków] trwały prawie 4 doby i brało w nich udział około 150 zastępów – prawie pół tysiąca strażaków różnych służb, różnych podmiotów – przypomniał zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gdańsku st. bryg. Marian Hinca.
Zwrócił uwagę na „ogromny, ogromny wydatek” finansowy, jaki wiązał się z akcją gaśniczą, ale podkreślił, że w walce z ogniem obyło się bez poważniejszych obrażeń:
– Mieliśmy do czynienia tylko z dwoma lekkimi wypadkami moich ludzi, moich ratowników, poprzez uszkodzenia dłoni, i jeden ratownik miał przygniecioną stopę. Żadnych innych strat w ludziach nie było – dodał.
Kąpieliska w Trójmieście otwarte!
Nie ma zagrożenia środowiskowego. Zakres badań, który był prowadzony przez Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie Oddział w Gdańsku, był bardzo szeroki. Badaliśmy m.in. takie komponenty, jak chociażby: temperaturę, pH, natlenienie, przewodność, metale ciężkie, węglowodory alifatyczne, sprawdzaliśmy detergenty, a także sprawdzaliśmy, czy jest życie biologiczne, więc badaliśmy fitoplankton i izoplankton. Można powiedzieć, że życie biologicznie trwa normalnie, niezakłócone.
Radosław Rzepecki / zastępca pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska
Jego diagnozę potwierdziła Anna Obuchowska, pełniąca stanowisko Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego i dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku (sanepid).
– Jak najbardziej jest nasza rekomendacja, żeby kąpieliska zostały otwarte. Utrzymamy monitoring badań w tych kąpieliskach do przyszłej środy, jednak to nie przeszkadza absolutnie w korzystaniu z kąpieli, chyba że w którymś kąpielisku stwierdzimy pogorszenie stanu wody, to wtedy będziemy informować na bieżąco – zapowiedziała.
– Takiej katastrofy dawno nie mieliśmy w naszym mieście. Cztery dni, cztery doby właściwie gaszenia pożaru, pogorzeliska i mierzenie się ze skutkami, które pewnie jeszcze będą miały formę prawną – to już jest sprawa odpowiednich organów – wskazała tymczasem prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która nie kryła zadowolenia z otwarcia kąpielisk. – Nie mniej jednak zawsze państwa proszę o ostrożność nad wodą, słuchanie poleceń służb porządkowych, bo to jest troska o nasze zdrowie, życie. Przede wszystkim – bezpieczeństwo. Zapraszamy wszystkich serdecznie zawsze do Gdańska – dodała.
Będą kontrole w magazynach w Porcie Gdańsk
– Na pewno będziemy bardzo skrupulatnie z naszymi służbami, z naszą strażą analizować obiekt głównie od strony pożarowej. Są to kontrole, które obejmują wszelkie aspekty funkcjonowania takiego magazynu – mówił Alan Aleksandrowicz, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk (wcześniej m.in. wiceprezydent Gdańska oraz prezes zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego).
Dopytywany przez dziennikarzy zastrzegł, że audyt bezpieczeństwa czeka również inne portowe magazyny.
– Będziemy teraz te kontrole intensyfikować – potwierdził.
Napisz komentarz
Komentarze