Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Nieskończona ludofina, czyli wielkie święto liczby pi

Znana jest pod kilkoma nazwami. Mówi się na nią stała Archimedesa albo ludofina, ale najczęściej po prostu – pi. Jest na tyle ważna, uczą się niej już w podstawówkach, a do tego jako jedyna liczba ma swoje święto – i to międzynarodowe. Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca.
Dzień Liczby Pi. Ile wynosi liczba pi?

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Liczna pi, powszechnie zapisywana za pomocą litery greckiego alfabetu, to najbardziej znana stała matematyczna. Oznacza stosunek obwodu koła do długości jego średnicy, jest taka sama dla każdego koła i wynosi w przybliżeniu 3,14. 

Różne nazwy liczby pi

Fascynuje już od czasów starożytności, jako pierwszy jej właściwości i znaczenie w matematyce badał w III w. p.n.e. Archimedes – stąd też bywa nazywana stałą Archimedesa (z dokładnością do czterech miejsc po przecinku, czyli 3,1416).

Kolejna jej nazwa – ludofina - pochodzi od imienia niemieckiego matematyka Ludolpha van Ceulena, który w XVI wieku podał jej rozwinięcie z dokładnością najpierw do 20, a potem do 35 miejsc po przecinku. 

Od XVIII wieku znana jest jako π – od pierwszej litery greckiego słowa oznaczającego obwód (περίμετρον – perimetron). To oznaczenie pojawiło się w roku 1706 w rozprawie angielskiego matematyka Williama Jonesa, choć początkowo matematycy do tej nazwy nie podeszli chętnie, to w rezultacie właśnie ona stała się powszechnie znana.  

Liczna pi. Ile cyfr po przecinku?

Powszechną wiedzą jest podstawowa wartość liczby pi – 3,14. Jednak jej dokładnej wartości podobno nie jest w stanie określić nawet komputer. Pi jest liczbą niewymierną i przestępną, co w praktyce oznacza, że jest nieskończona. 

Ludolph van Ceulen, który jako pierwszy rozszerzył wartość liczby pi po przecinku, a w rezultacie doszedł do 35 cyfr, zapisał ją tak: 

3,14159265358979323846264338327950288... 

(fot. Canva | Zdjęcie ilustracyjne)

Ostatniego przybliżenia liczby pi w epoce przedkomputerowej dokonano w 1946 roku, obliczając jej wartość z dokładnością do 620 miejsc po przecinku. W kolejnych obliczeniach korzystano już z mocy obliczeniowej komputerów.  Kolejne liczenie, w 1949 roku, przy pomocy komputera ENIAC, wskazało liczbę pi z dokładnością do 2037 miejsc po przecinku. Zajęło to około 70 godzin. 

Aktualne najdłuższe rozwinięcie liczby pi, wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa, wynosi 100 bilionów. Obliczyli je w 2022 roku inżynierowie Google, poświęcając na to 157 dni. 

Z punktu widzenia matematyki jak najdokładniejsza znajomość liczby pi nie ma praktycznego znaczenia. Zdaniem naukowców – by wykreślić okrąg opisujący cały widoczny Wszechświat i nieróżniący się od doskonałego kształtu więcej niż o średnicę protonu, wystarczyłaby znajomość 47 miejsc po przecinku.

Gdzie potrzebujemy liczby pi?

  • w geometrii – już w szkole podstawowej we wzorze na pole koła, obwód okręgu czy objętość kuli,
  • w analizie matematycznej (np. we wzorze Eulera, uważanym za najpiękniejszy wzór matematyczny – matematycy mówią o jego prostocie i elegancji; a wygląda on tak: eiπ + 1 = 0),
  • w teorii liczb,
  • w rachunku prawdopodobieństwa,
  • w liczeniu demografii,
  • w fizyce (w równaniu pola grawitacyjnego ogólnej teorii względności Alberta Einsteina ,
  • w matematyce kwantowej.

3,14, czyli Dzień Liczby Pi

Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca, według amerykańskiej tradycji zapisu dat – 3.14. I nawet jeśli nie po drodze nam z matematyką, to od razu wiadomo, dlaczego wybrano akurat ten dzień. Pierwsze obchody Dnia Liczby Pi odbyły się w 1988 roku. 

Dodatkowo dzień ten ma również inne związki ze światem nauki – tego dnia urodzili się Albert Einstein i Wacław Sierpiński, genialny polski matematyk, a w 2018 r. zmarł Stephen Hawking. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaCzec Księgarnia Kaszubsko-Pomorska
Reklama