Wojciech Szczurek: zrealizowaliśmy 400 inwestycji
Rządzący Gdynią od 26 lat Wojciech Szczurek zamierza o kolejnych pięć lat przedłużyć sprawowanie władzy. Podczas oficjalnej prezentacji kandydatów swojego ugrupowania w gdyńskim klubie "Ucho" podkreślił, że w mijającej kadencji Samorządność - pomimo inflacji i polityki ograbiającej samorządy z pieniędzy - zrealizowała 95 proc. składanych obietnic wyborczych. Wśród 400 inwestycji zrealizowanych w Gdyni, prezydent wymienił dokończenie i rozbudowę ulicy Kwiatkowskiego, Węzeł Karwiny, Węzeł Chylonia, przebudowę Starowiejskiej, budowę buspasów i przystani dzielnicowych.
Niezrealizowane 5 proc. to m.in. obwodnica Witomina (projekt według prezydenta trzeba było przesunąć z powodu braku 750 mln zł, co wynikało z działań PiS) oraz rezygnacja z budowy lodowiska. W tym jednak przypadku zmieniła się koncepcja podejścia do tego typu inwestycji, co sygnalizowali mieszkańcy, chcący wybudowania mniejszych obiektów, ale w poszczególnych dzielnicach. Prezydent wrócił też do sprawy tunelu przez tory przy ul. Puckiej, na budowę którego miasto ma - w 50 proc. - odłożone środki finansowe. Tunel jednak nie powstał ze względu na opóźnienie ze strony PKP PLK.
Zobowiązanie na setne urodziny miasta
W programie na kolejne 5 lat pojawiło się sto zobowiązań. Liczba nie jest przypadkowa - w 2026 r. Gdynia będzie obchodzić setne urodziny. W razie utrzymania władzy Samorządność obiecuje m.in. wrócić do tematu obwodnicy Witomina, zmodernizować bulwar Nadmorski oraz molo w Orłowie i Teatr Miejski, zagospodarować Polankę Redłowską, zbudować pływalnię olimpijską (jeśli ministerstwo dorzuci pieniędzy), zbudować nowe buspasy i ścieżki rowerowe, zainwestować w rozwój ośrodka tenisowego przy ul. Ejsmonda (w tej sprawie nadal czekamy na rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków czy dawne korty Arki zostaną objęte kontrolą konserwatorską), wybudować basen w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino oraz rozwiązać problem nadmiaru dzików w mieście.
Lista kandydatów Samorządności
Na liście kandydatów ugrupowania Wojciecha Szczurka pojawiło się wiele znanych już nazwisk. W tym trzej wiceprezydenci : Marek Łucyk, Michał Guć i Bartosz Bartoszewicz. Zabrakło jedynej kobiety w tym gronie - Katarzyny Gruszeckiej-Spychały.
Okręg 1: Obłuże, Oksywie, Babie Doły, Pogórze
Marek Łucyk
Jarosław Kłodziński
Elżbieta Sierżęga
Adam Labuhn
Dariusz Sapiejka
Katarzyna Kurkowska
Mateusz Kolera
Aleksandra Wolska
Okręg 2: Chylonia, Cisowa, Pustki Cisowskie, Demptowo
Bartosz Bartoszewicz
Ewa Krym
Marcin Wołek
Paweł Korycki
Anna Kamińska
Katarzyna Barylla-Borawska
Paweł Musiał
Okręg 3: Działki Leśne, Witomino, Grabówek, Chwarzno-Wiczlino, Leszczynki
Jakub Ubych
Anna Myszka
Zenon Roda
Mateusz Bieszke
Katarzyna Mrozowska
Alicja Bajduszewska
Michał Chamera
Monika Wołucka-Masłowska
Bartłomiej Wołoszyn
Okręg 4: Śródmieście, Wzgórze św. Maksymiliana, Redłowo, Orłowo, Kamienna Góra
Joanna Zielińska
Marika Domozych
Elżbieta Raczyńska
Jakub Furkal
Małgorzata Sokołowska
Marek Hacia
Radosław Maślak
Okręg 5: Karwiny, Dąbrowa, Wielki Kack, Mały Kack
Michał Guć
Sebastian Jędrzejewski
Anna Szpajer
Adam Skurat
Justyna Wowerka
Monika Rybczak
Lechosław Dzierżak
Konkurencja nie śpi
Podczas poprzednich wyborów, w październiku 2018 r. Wojciech Szczurek wygrał już w pierwszej turze. Zdobył 67,88 proc. głosów, a przedstawiciele Samorządności zdominowali Radę Miasta.
Obecnie zwycięstwo może być trudniejsze. Do walki o fotel prezydenta Gdyni zgłosiło się, oprócz Wojciecha Szczurka, jeszcze troje kandydatów. Są to:
- Tadeusz Szemiot, wskazany przez porozumienie wyborcze gdyńskiej PO, Koalicji Ruchów Miejskich, Nowej Lewicy, Razem i Zielonych
- Aleksandra Kosiorek, reprezentantka Gdyńskiego Dialogu
- Marek Dudziński - Prawo i Sprawiedliwość.
Napisz komentarz
Komentarze