Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Obchody Święta Niepodległości na Pomorzu. Co będzie się działo?

Parady, koncert, flagi i kotyliony dla mieszkańców, wystawy w muzeach czy wojskowa grochówka. Na Pomorzu nie zabraknie sposobów na świętowanie 105. rocznicy odzyskania niepodległości.
Parada Niepodległości 2022, Gdańsk

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Obchody Święta Niepodległości 2023 w Gdyni

  • Oficjalne obchody związane ze Świętem Niepodległości w Gdyni rozpocznie msza święta w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Początek o godz. 10.
  • Następnie gdyńskie Urodziny Niepodległej miasto uczci paradą mieszkańców. W tym roku wydarzenie rozpocznie się o godz. 12. Parada przejdzie ulicą Świętojańską i dotrze do pomnika Polski Morskiej.
  • O godzinie 14. będzie możliwość zobaczenia, jak do portu wpływa Dar Młodzieży. Żaglowiec zacumuje tradycyjnie przy Molo Południowym.
PRZECZYTAJ TEŻ: Narodowy Dzień Niepodległości w Gdańsku. Zobacz zdjęcia!
  • Gdyńskie Urodziny Niepodległej to także okazja do odwiedzenia muzeów oraz instytucji kultury. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na swoją ekspozycję stałą oraz na kolejną edycję eko-akcji „Rosnąca Niepodległość” – odbierz sadzonkę. Przygotowano sadzonki grabów, mające jeden metr wysokości, zapakowane w torby. Będą dostępne dla mieszkańców w sobotę, 11 listopada o godzinie 11. Będą też warsztaty tworzenia kotylionów i do godz. 17.00 bezpłatny wstęp na wszystkie wystawy.
  • Muzeum Emigracji w Gdyni 11 listopada udostępni odwiedzającym wystawę stałą, zaprasza też na specjalne oprowadzanie po muzealnych magazynach, zwiedzanie wystawy szlakiem wątków niepodległościowych oraz otwarte warsztaty.
  • Gdyńskie Centrum Filmowe przez cały dzień będzie wyświetlać cykl „Polskie Filmy”. Będą to m.in.: „Chłopi”, „Figurant”, „Zielona granica”, „Kajtek Czarodziej”, „O psie, który jeździł koleją”. Pokazem specjalnym będzie film pt. „Przypadek” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego.
PRZECZYTAJ TEŻ: Parada, koncerty, podróż zabytkowym tramwajem. Jak Gdańsk uczci Święto Niepodległości?

Obchody Święta Niepodległości 2023 w Sopocie

  • Obchody otworzy tradycyjna Parada Niepodległości. Rowerzyści, wyposażeni w biało-czerwone elementy garderoby, przyłączą się do widowiskowego przejazdu zabytkowych aut, organizowanego przez Straż Pożarną. Zbiórka uczestników rowerowej parady o godz. 10.45 za budynkiem straży przy ul. Armii Krajowej 105. Każdy uczestnik dostanie biało-czerwone lampki rowerowe. Kolorowa, patriotyczna kolumna ruszy ulicami miasta o godz. 11.00 i zmierzać będzie w kierunku molo.
  • O godz. 11.30 w muszli koncertowej rozdane zostaną nagrody rowerzystom uczestniczącym w kampanii „Wkręć się w Sopot”.
PRZECZYTAJ TEŻ: Święto Niepodległości. Tysiące gdańszczan wzięły udział w biało-czerwonej paradzie
  • Warto będzie też ok. godz. 11.30 dołączyć do Poloneza Niepodległości. Przy kościele św. Jerzego przygotują go harcerze, a następnie taneczny korowód zejdzie ul. Bohaterów Monte Cassino na plac Przyjaciół Sopotu.
  • Przy muszli koncertowej o godz. 12.00 sopocianie i goście będą mieli okazję do wspólnego odśpiewania hymnu, przy dźwiękach którego nastąpi podniesienie flagi na drabinie wozu strażackiego.

Obchody Święta Niepodległości 2023 w Gdańsku

  • Na Górze Gradowej już w piątek, 10 listopada na maszt podniesiona została flaga państwowa. Podczas uroczystości można było odebrać flagi i kotyliony. Miasto przygotowało 1200 flag biało-czerwonych, 600 flag gdańskich oraz 3000 małych kotylionów do wpięcia w poły płaszcza.
  • Flagi będzie można odebrać także przed rozpoczęciem parady w sobotę, 11 listopada, o godz. 9.45, na placu Kobzdeja.
PRZECZYTAJ TEŻ: Święto Niepodległości w Gdańsku. Biało-czerwona flaga zawisła na Górze Gradowej
  • Formowanie parady rozpocznie się od godziny 9. na ul. Podwale Staromiejskie, a jej start zaplanowano na godzinę 10.30. Uczestnicy wydarzenia przejdą okrężną drogą przez całe Stare i Główne Miasto aż pod Zieloną Bramę. Tam zostanie odśpiewany hymn narodowy oraz będzie zrobione rodzinne zdjęcie.
  • Na zakończenie parady, o godz. 13.15, z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi koncert carillonowy. Muzycy wykonają Mazurka Dąbrowskiego, pieśni patriotyczne, utwory Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina oraz tradycyjną muzykę gdańską.
  • Na tory wyjedzie zabytkowy okolicznościowy tramwaj. Bezpłatne kursy zaplanowano na trasie Brzeźno-Siedlce. Pierwszy kurs z Brzeźna o godz. 9.30. Tramwaj będzie kursował co ok. 1.5 godz., od godz. 9.30 do godz. 16.30.
  • Dodatkowo zaplanowano grę miejską, opartą na patriotycznych motywach związanych z Polską i Gdańskiem, jak również specjalne spacery z przewodnikami miejskimi po miejscach ważnych dla naszej tożsamości narodowej.
  • W Sali Herbowej Nowego Ratusza w niedzielę, 12 listopada o godz. 16. rozpocznie się koncert muzyki polskiej, organizowany przez Radę Miasta Gdańska. Wystąpi wybitny skrzypek Konstanty Andrzej Kulka przy akompaniamencie Cappelli Gedanensis. W programie utwory Henryka Wieniawskiego i Karola Lipińskiego. Wstęp na koncert jest wolny, ale należy zarezerwować miejsce pod adresem e-mail: [email protected].
PRZECZYTAJ TEŻ: Koncerty z okazji Święta Niepodległości w Trójmieście

Obchody Święta Niepodległości 2023 w Słupsku

  • Miejskie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Słupsku rozpoczną się o godz. 10.00 mszą świętą w Kościele Mariackim.
  • Po mszy nastąpi przejście uczestników uroczystości pod pomnik Żołnierza Polskiego na placu Zwycięstwa, gdzie zostaną odśpiewany hymn, podniesiona na maszt flaga państwowa oraz nastąpią okolicznościowe przemówienia. Po nich zaplanowano Apel Pamięci, Salwę Honorową i składanie wiązanek pod pomnikiem Żołnierza Polskiego.
PRZECZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy Trójmiasta będą świętować rocznicę odzyskania niepodległości
  • W Kościele Mariackim o godz. 19.15 odbędzie się koncert „W hołdzie Niepodległej” w wykonaniu Chóru Związku Nauczycielstwa Polskiego „Academia Musica”.
  • Natomiast o godz. 12.00 zorganizowany zostanie XI Słupski Bieg Niepodległości 2023. Trasa poprowadzona zostanie chodnikami oraz ulicami Słupska. Start i meta biegu na Bulwarach Słupskich.

Obchody Święta Niepodległości 2023 w Kościerzynie

  • W Kościerzynie odbędzie się szesnasta edycja Rajdu Niepodległości – gry polegającej na pokonywaniu miejskich uliczek i wykonywaniu przygotowanych zadań. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Pod Żaglami Niepodległej”. Zapisy w Ogródku Jordanowskim od godz. 14.00.
PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańska Parada Niepodległości. Polskość i niepodległość w Gdańsku podkreśla się na tysiące możliwych sposobów

Obchody Święta Niepodległości 2023 w Chojnicach

  • W Chojnicach oficjalne uroczystości odbędą się o godz. 11.00 pod pomnikiem Orła Białego, przy udziale żołnierzy z 34. Chojnickiego Batalionu Radiotechnicznego. Po wystąpieniu władz powiatowych pod pomnikiem Orła Białego oraz Chrystusa Króla złożone zostaną wieńce i kwiaty.
  • O godz. 11.40 ruszy Rajd Rowerowy „Dla Niepodległej”.
  • O godz. 12.00 w bazylice odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny i powiatu.
PRZECZYTAJ TEŻ: Tak świętowali mieszkańcy Gdyni
  • Natomiast od godz. 10.00 na Starym Rynku będzie można przejechać się rikszą i skorzystać z kawiarenki.
  • Od godz. 13.33, w ramach akcji „Polsko-Śpiewająco”, w autobusie linii nr 7 (Przystanek Park – Świętopełka) będą śpiewane piosenki patriotyczne.
  • O godz. 16.00 w Chojnickim Centrum Kultury odbędzie się finał IX Powiatowego Konkursu Kawiarenki Piosenki Polskiej.

Obchody Święta Niepodległości 2023 w Starogardzie Gdańskim

  • Obchody Święta Niepodległości rozpoczną się uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Mateusza o godz. 13:30.
  • O godz. 15:00 mieszkańcy miasta spotkają się na parkingu sklepu Carrefour (al. Niepodległości). Po uformowaniu szyku parady, przy dźwiękach Orkiestry Dętej Starogardzkiego Centrum Kultury, przejdą: ul. Lubichowską, ul. Kościuszki, ul. Paderewskiego przez Rynek, ul. Podgórną, ul. Kanałową i ul. Hallera, do Parku Miejskiego, gdzie zbiórka uczestników przewidziana jest na godz. 15:40. Tam odśpiewany zostanie hymn państwowy i nastąpi złożenie wiązanek kwiatów. Uczestnicy wysłuchają też przemówień okolicznościowych.
PRZECZYTAJ TEŻ: Ukraina świętowała w Gdańsku Dzień Niepodległości
  • Od godz. 16.00 na mieszkańców Starogardu Gdańskiego przy pomniku Wierzyczanki w parku czekać będzie gorąca grochówka żołnierska.
  • Jak podkreślają organizatorzy obchodów, mile widziane będą barwy narodowe, flagi i flagietki.
PRZECZYTAJ TEŻ: „Co to jest Niepodległość, teraz wiem już na pewno…”

Obchody Święta Niepodległości 2023 w Tczewie

  • Narodowe Święto Niepodległości rozpocznie się o godz. 11. uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
  • W samo południe zaplanowane jest wspólne odśpiewanie hymnu państwowego na pobliskim pl. Hallera.
PRZECZYTAJ TEŻ: Ignacy Jan Paderewski będzie miał pomnik w Gdańsku
  • W godz. 12.10-13.00 uczestnicy obchodów przemaszerują ulicami Tczewa i złożą kwiaty, najpierw pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego. Główne uroczystości patriotyczne odbędą się przy pomniku Pamięci Poległych za Niepodległość na cmentarzu przy ul. 30 Stycznia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama