Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szarża pod Krojantami tym razem bez walki, ale [nl] z pokazami

Już w niedzielę, 4 września, na polu niedaleko miejscowości Krojanty koło Chojnic odbędzie się kolejna edycja najstarszego w Polsce kawaleryjskiego widowiska historyczno–militarnego, czyli tzw. Szarża pod Krojantami. W tym roku – ze względu na wojnę w Ukrainie - zmieniono nieco przebieg całego przedsięwzięcia, ale i tak zapowiada się ono bardzo interesująco. Nowością będzie pokaz współczesnego i nowoczesnego sprzętu Wojska Polskiego oraz państw NATO.
Szarża pod Krojantami
Szarża pod Krojantami

Autor: Olek Knitter | Zawsze Pomorze

Od roku 1966 w Krojantach niedaleko Chojnic organizowane są obchody kolejnych rocznic słynnej szarży, do której oszło do niej 1 września 1939. Wówczas, pierwszego dnia wojny, wieczorem, ułani starli się z niemiecką zmotoryzowaną dywizją piechoty. Ułani wykonali swoje zadanie – powstrzymali na pewien czas oddziały wroga i tym samym pozwolili na bezpieczne wycofanie polskiej piechoty. Jednak straty były spore - polegli m.in. płk Kazimierz Mastalerz (był pierwszym zabitym dowódcą pułku podczas wojny) czy też dowódca 1. szwadronu rotmistrz Eugeniusz Świeściak.

Przez lata uroczystości rocznicowe odbywały się głównie pod Pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich przy drodze krajowej 22 między Chojnicami a Czerskiem. Natomiast od 2001 roku w każdą pierwszą niedzielę września na polach pod Krojantami organizowana jest – przez Fundację „Szarża pod Krojantami”, Polski Klub Kawaleryjski i szkołę w Krojantach – inscenizacja szarży. Widowisko każdego roku podziwia po kilkanaście tysięcy osób. To od lat największe wydarzenie w okolicach Chojnic.

Szarża pod Krojantami (Fot. Olek Knitter | archiwum)

W tym roku – po przerwie spowodowanej przez pandemię – Szarża pod Krojantami ponownie się odbędzie, jednak w nieco zmienionej formule.
– Oddamy hołd poległym na polach Krojant ułanom oraz wszystkim żołnierzom polskim, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Jednak w tym roku, ze względu na wojnę i tragedię ludobójstwa w Ukrainie, zamiast strzałów, ognia i inscenizacji szarży z 1 września 1930 roku, odbędą się inne pokazy i inscenizacje. Będzie m.in. pokaz musztry paradnej w wykonaniu klubów kawaleryjskich oraz na prośbę Ministerstwa Obrony Narodowej pokaz potencjału militarnego Wojska Polskiego. Zaprezentowany zostanie nowoczesny sprzęt, który będzie można oglądać na przygotowanych stoiskach – mówi wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański.

Uroczystości rozpoczną się o 10.45 Apelem Poległych oraz polową Mszą Świętą pod pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich. O godz. 14.00 rozpocznie się część plenerowa na polu szarży. W tym roku organizatorzy zaplanowali trzy inscenizacje: „Husaria – pierwsza, polska broń pancerna”, „Kawaleria narodowa i szwoleżerowie” oraz „Zwyczaje, odrębności kawaleryjskie i ułańska fantazja”. Następnie widzowie będą mogli podziwiać musztrę szwadronu kawalerii oraz pokaz działania współczesnego Wojska Polskiego z udziałem między innymi transporterów Rosomak, czołgów Twardy i Leopard 2 oraz innego współczesnego sprzętu wojskowego. Będzie również szarża w wykonaniu „ułanów”, jednak bez „starcia z Niemcami”.

Nowością będzie statyczny pokaz współczesnego i nowoczesnego sprzętu Wojska Polskiego oraz państw NATO. Przedsięwzięciom plenerowym towarzyszyć będzie także biwak historyczny pt. „Wojsko Polskie 1914-2022”, gdzie zaprezentowane będą różne mundury oraz sprzęt żołnierzy polskich od początków XX wieku, do współczesności.

Szarża pod Krojantami (Fot. Olek Knitter | archiwum)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

hrabiademontechristo 17.06.2024 14:18
zbieram szukam kazde pamiatki waluta ksiazki rzeczy osobiste i kazde militaria spuscizna strony niemnieckiej [email protected] 725957898

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama