Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Francuzi w Gdańsku upamiętnili 106. rocznicę zakończenia I wojny światowej

Ambasador Francji Etienne de Poncins wziął udział w obchodach 106. rocznicy zakończenia I wojny światowej. Zgromadzeni na cmentarzu na gdańskich Siedlcach w poniedziałek, 12 listopada uczcili pamięć o ofiarach tych tragicznych wydarzeń. Na tej nekropolii swoje groby ma prawie 1500 francuskich żołnierzy, którzy polegli lub zmarli na naszych ziemiach od epoki napoleońskiej po drugą wojnę światową.
obchody 106. rocznicy zakończenia I wojny światowej, Francuski Cmentarz Wojskowy, Gdańsk 2024
Na Francuskim Cmentarzu Wojskowym w Gdańsku pochowanych jest około 1500 żółnierzy

Autor: Kinga Kalenik I Zawsze Pomorze

Data 11 listopada to dla Polaków Święto Niepodległości. Dzień, kiedy Polska po 123 latach wróciła na mapę świata i powstała z ruin jako niepodległe państwo. Z kolei we Francji to dzień refleksji. O ile niszczycielska „Wielka Wojna” przyniosła Polsce niepodległość, to dla zachodniej Europy pozostaje traumą. Dzień 11 listopada wyznaczał zawieszenie broni po czterech latach nieprzerwanej rzezi. Liczba poległych w tej nowoczesnej wojnie przemysłowej zaszokowała francuski naród. Listopadowe święto to przede wszystkim dzień pamięci o milionach poległych w „wojnie, która miała zakończyć wszystkie wojny”.

Gdańsk: Francuzi upamiętnili 106. rocznicę zakończenia I wojny światowej

Francuska ambasada już od lat organizuje w Gdańsku uroczystość upamiętniającą wydarzenia sprzed wielu lat. W tym roku uczczono 106. rocznicę zakończenia I wojny światowej.

obchody 106. rocznicy zakończenia I wojny światowej, Francuski Cmentarz Wojskowy, Gdańsk 2024

Obchody na Francuskim Cmentarzu Wojskowym w Gdańsku współorganizowała 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej.

– Uroczystość uświetnił ambasador Francji Etienne de Poncins – mówi Piotr Langenfeld z Zespołu Prasowego 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. – W swoim przemówieniu wspominał sojusznicze więzi łączące Francję i Polskę, opisał wyzwania stojące przed obydwoma krajami w imię zachowania pokoju. Ambasador odnosił się do sytuacji w Ukrainie, porównując młodych Ukraińców broniących ojczyzny do Francuzów roku 1914. Ambasador Poncins, zauważył, że: „niedopuszczalne jest naruszanie pokoju na kontynencie tak doświadczonym przez wojny”.

Podczas uroczystości odczytano również list od ministra obrony narodowej Francji. Delegacje Wojska Polskiego z komandorem Tomaszem Laskowskim oraz weterani, uczniowie i organizacje francuskie złożyły kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu.

Francuski Cmentarz Wojskowy w Gdańsku. Co o nim wiemy?

Sama nekropolia to bardzo ciekawe, acz nieznane miejsce. Jej tworzenie rozpoczęto pod koniec lat czterdziestych XX w. Złożono tam szczątki żołnierzy francuskich z I i II wojny światowej, którzy zmarli na terenie Polski. Sam cmentarz położony jest na miejscu pochówku Francuzów poległych w walkach o Gdańsk w latach 1807 i 1813. Pochowanych jest na nim około 1500 osób. Ta wojskowa nekropolia jest największą poza granicami Francji. Zajmuje obszar około dwóch hektarów. 

Cmentarz w obecnej formie otwarto w roku 1967. Na ówczesnych uroczystościach obecny był prezydent Francji Charles de Gaulle.

Charles de Gaulle, Francuski Cmentarz Wojskowy, Gdańsk 1967
Charles de Gaulle na Francuskim Cmentarzu Wojskowym w Gdańsku (fot. Bruno Barbey)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama