Data 11 listopada to dla Polaków Święto Niepodległości. Dzień, kiedy Polska po 123 latach wróciła na mapę świata i powstała z ruin jako niepodległe państwo. Z kolei we Francji to dzień refleksji. O ile niszczycielska „Wielka Wojna” przyniosła Polsce niepodległość, to dla zachodniej Europy pozostaje traumą. Dzień 11 listopada wyznaczał zawieszenie broni po czterech latach nieprzerwanej rzezi. Liczba poległych w tej nowoczesnej wojnie przemysłowej zaszokowała francuski naród. Listopadowe święto to przede wszystkim dzień pamięci o milionach poległych w „wojnie, która miała zakończyć wszystkie wojny”.
Gdańsk: Francuzi upamiętnili 106. rocznicę zakończenia I wojny światowej
Francuska ambasada już od lat organizuje w Gdańsku uroczystość upamiętniającą wydarzenia sprzed wielu lat. W tym roku uczczono 106. rocznicę zakończenia I wojny światowej.
Obchody na Francuskim Cmentarzu Wojskowym w Gdańsku współorganizowała 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej.
– Uroczystość uświetnił ambasador Francji Etienne de Poncins – mówi Piotr Langenfeld z Zespołu Prasowego 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. – W swoim przemówieniu wspominał sojusznicze więzi łączące Francję i Polskę, opisał wyzwania stojące przed obydwoma krajami w imię zachowania pokoju. Ambasador odnosił się do sytuacji w Ukrainie, porównując młodych Ukraińców broniących ojczyzny do Francuzów roku 1914. Ambasador Poncins, zauważył, że: „niedopuszczalne jest naruszanie pokoju na kontynencie tak doświadczonym przez wojny”.
Podczas uroczystości odczytano również list od ministra obrony narodowej Francji. Delegacje Wojska Polskiego z komandorem Tomaszem Laskowskim oraz weterani, uczniowie i organizacje francuskie złożyły kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu.
Francuski Cmentarz Wojskowy w Gdańsku. Co o nim wiemy?
Sama nekropolia to bardzo ciekawe, acz nieznane miejsce. Jej tworzenie rozpoczęto pod koniec lat czterdziestych XX w. Złożono tam szczątki żołnierzy francuskich z I i II wojny światowej, którzy zmarli na terenie Polski. Sam cmentarz położony jest na miejscu pochówku Francuzów poległych w walkach o Gdańsk w latach 1807 i 1813. Pochowanych jest na nim około 1500 osób. Ta wojskowa nekropolia jest największą poza granicami Francji. Zajmuje obszar około dwóch hektarów.
Cmentarz w obecnej formie otwarto w roku 1967. Na ówczesnych uroczystościach obecny był prezydent Francji Charles de Gaulle.
Napisz komentarz
Komentarze