Józef Ulma wraz z żoną i dziećmi został zamordowany przez Niemców za ukrywanie Żydów podczas II wojny światowej. W 1995 r. Józefowi i jego żonie Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, a w 2023 roku kościół rzymskokatolicki uznał rodzinę za męczenników i beatyfikował.
Józef Ulma posiadał domową bibliotekę i to z niej pochodzi podpisany przez niego własnoręcznie tom książki ,,Wykłady Towaroznawstwa”. Przechowywała go rodzina brata Józefa Ulmy. Teraz książka trafiła na stałe do Gdańska. Co ciekawe, egzemplarz nosi ślady naprawy introligatorskiej, której dokonał sam właściciel, wykorzystując do tego skonstruowaną przez siebie maszynę introligatorską.
CZYTAJ TEŻ: Ojciec Maksymilian Kolbe na rysunku gdańszczanina w Muzeum II Wojny Światowej. Teraz czas na rodzinę Ulmów
Uroczyste przekazanie tomu odbyło się w ramach cyklicznego wydarzenia „Wejścia w historię”, którego ideą jest eksponowanie wybranych artefaktów nieprezentowanych na co dzień w przestrzeni Muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami, aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji.
Podczas czwartkowej uroczystości przekazania książki odczytano list bratanka Józefa Ulmy – Jerzego Ulmy, który podarował pamiątkę rodzinną IP i wyraził zgodę na umieszczenie jej na wystawie głównej MIIWŚ w Gdańsku.
– Wspólne działania Instytutu Pileckiego i Muzeum przyczyniają się do podtrzymywania pamięci o naszych bohaterach. Dziękuję za zaangażowanie w kultywowanie pamięci o ludziach, którzy nie bali się stawić czoła złu i walczyli o dobro drugiego człowieka. Jestem przekonany, że historia rodziny Ulmów oraz innych bohaterów zostanie opowiedziana i upamiętniona. Opowiedziana i upamiętniona tak, aby pozwolić na ich pełne zrozumienie w kontekście dzisiejszego świata – czytano w liście skierowanym przez Jerzego Ulmę.
Tom zaprezentowano w osobnej gablocie na poziomie -3 przed wejściem na wystawę główną MIIWŚ. Za miesiąc zostanie on włączony do wystawy głównej.
– Zostanie umieszczony w części wystawy poświęconej oddolnej pomocy Polaków dla ukrywających się Żydów, tam gdzie od chwili otwarcia Muzeum znajduje się przedmiot upamiętniający ukrywanie Żydów przez inną polską rodzinę – państwa Joniuków. Szczególnie wielu Żydów szukało pomocy po akcji Reinhard, kiedy Niemcy zaczęli masowo wysyłać Żydów do obozów Zagłady – mówił dr Jan Szkudliński, kierownik Działu Naukowego MIIWŚ, jeden z kuratorów wystawy.
Przekazanie książki odbyło się podczas rozpoczynającego się Forum Partnerów Programu „Zawołani po imieniu” – zorganizowanego przez Instytut Pileckiego w przestrzeniach MIIWŚ w Gdańsku, które odbywa się pod hasłem „Odpowiedzialni za pamięć”.
Napisz komentarz
Komentarze