Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Historia

Wiesława Kwiatkowska przed sądem w Malborku, 1997 r.
Wiesława Kwiatkowska, kronikarka gdyńskiego Grudnia ’70. „Ona chciała tylko dociec prawdy”

Do dziś pamiętam pierwszą relację Adama Gotnera, stoczniowca ranionego w drodze do pracy sześcioma kulami. O swoich doświadczeniach mówił Wiesław Kasprzycki, jako 17-latek bestialsko pobity. Dorośli mężczyźni płakali – wspomina Małgorzata Sokołowska, dziennikarka, autorka książek o Gdyni, córka Wiesławy Kwiatkowskiej – dziennikarki, opozycjonistki, kronikarki wydarzeń Grudnia ‘70. Osoby, która, w przeciwieństwie do tych, którzy strzelali, za Grudzień ‘70 siedziała dwa razy.

14.12.2023 07:00
42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, obchody w Gdańsku, 2023
42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku

Posłowie, radni i prezydent Gdańska z zastępcami złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Uroczystość obchodzona 13 grudnia była elementem wspominania ofiar tragedii Grudnia 1970 na Wybrzeżu i o 11 lat późniejszych wydarzeń, które zakończyły „karnawał Solidarności”.

13.12.2023 17:13
Pierwszy wiersz napisałem, gdy w Gdańsku strzelano do ludzi. Uratował mnie
Pierwszy wiersz napisałem, gdy w Gdańsku strzelano do ludzi. Uratował mnie

Mnie poezja pomagała żyć. Nie wiem co by się stało ze mną, gdybym tych słów wtedy nie wyrzucił z siebie - mówi Stanisław Grzyb, stoczniowiec, uczestnik strajków 1970 i 1980 na Wybrzeżu, jeden z budowniczych Pomnika Poległych Stoczniowców 1970

12.12.2023 18:28
Reklama
O tym nie przeczytacie w książkach. Cztery subiektywne spacery po wystawie stałej ECS
O tym nie przeczytacie w książkach. Cztery subiektywne spacery po wystawie stałej ECS

Przemarsz ulicami Gdyni w Grudniu ’70, gdy manifestanci nieśli na drzwiach ciało Zbyszka Godlewskiego, akcja ukrycia majątku Solidarności przed konfiskatą w stanie wojennym, procesy polityczne i internowania – uczestnicy tych wydarzeń już w sobotę (16 grudnia) podzielą się swoimi wspomnieniami w Europejskim Centrum Solidarności.

12.12.2023 10:43
Oczekiwanie od gen. Jaruzelskiego, że w 1981 zbuntuje się jest ahistoryczne i w dużej mierze naiwne
Oczekiwanie od gen. Jaruzelskiego, że w 1981 zbuntuje się jest ahistoryczne i w dużej mierze naiwne

Po 30 latach od ekspertyz sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej nadal nie jesteśmy ani na centymetr bliżej stwierdzenia tego, czy na początku lat 80. rzeczywiście groziła Polsce sowiecka interwencja – mówi dr Piotr Brzeziński historyk z Instytutu Dziedzictwa Solidarności.

11.12.2023 16:00
Medale Wdzięczności, Gdańsk, 2023
Gdańsk: Przyznano Medale Wdzięczności. Kto je otrzymał?

Organizatorzy i uczestnicy ukraińskiej rewolucji na granicie, a także zmarły w 1981 r. niemiecki opozycjonista Matthias Domaschk zostali tegorocznymi laureatami Medalu Wdzięczności, przyznawanego przyjaciołom ruchu „Solidarność”. Gala wręczenia nagród odbyła się w niedzielę, 10 grudnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

10.12.2023 19:30
Reklama
W Tczewie powstanie galeria sław Szkoły Morskiej
W Tczewie powstanie galeria sław Szkoły Morskiej

W I LO w Tczewie, gdzie kiedyś mieściła się Szkoła Morska, chcą upamiętnić ludzi związanych z nią. Pierwsze trzy postaci, które mogą liczyć na pamięć to: Mamert Stankiewicz, Karol Olgierd Borchardt i Zbigniew Piekarski.

03.12.2023 09:18
Marek Szymaniak
Nowy dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. To Marek Szymaniak

Dr Marek Szymaniak jest od wtorku, 14 listopada nowym dyrektorem oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Decyzją prezesa IPN Karola Nawrockiego, zastąpił na tym stanowisku Karola Piskorskiego.

15.11.2023 14:05
Rocznica kryształowej nocy. W Gdańsku również zaatakowano Żydów
Rocznica kryształowej nocy. W Gdańsku również zaatakowano Żydów

W 85. rocznicę nocy kryształowej „Kristallnacht” na terenie dawnego Wolnego Miasta Gdańska w Nowej Synagodze odbyły się uroczystości przypominające tamte tragiczne wydarzenia.

12.11.2023 13:51
Reklama
cmentarz w Sopocie, Wszystkich Świętych 2023
Odeszli w 2023 roku. Kogo pożegnaliśmy? Wspominamy znanych ludzi Pomorza

Naukowcy, sportowcy, artyści, lekarze, społecznicy – ludzie związani z Pomorzem, którzy odeszli w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Przypominamy ich dokonania, pasje, życie dla innych i regionu.

01.11.2023 07:00
Malbork: Pomnik pamięci ofiar totalitaryzmów stanie jeszcze w tym roku
Malbork: Pomnik pamięci ofiar totalitaryzmów stanie jeszcze w tym roku

Jeszcze w ubiegłym roku na niewielkim skwerze przy ul. Sikorskiego w Malborku znajdował się pomnik pamięci Armii Czerwonej. Betonowy obelisk zwieńczony czerwoną gwiazdą przetrwał okres intensywnego demontowania reliktów okresu PRL - być może z racji niewielkich rozmiarów i usytuowania w mało eksponowanym miejscu. Po agresji rosyjskiej na Ukrainę nasiliły się postulaty rozebrania pomnika, co w końcu nastąpiło. W tym miejscu stanąć ma nowy monument - pomnik poświęcony ofiarom totalitaryzmów. Powinien być gotowy do odsłonięcia jeszcze przed końcem roku.

13.10.2023 11:29
Upamiętniono gdynian wysiedlonych w czasie II wojny światowej
Upamiętniono gdynian wysiedlonych w czasie II wojny światowej

W czasie II wojny światowej z Gdyni wysiedlono tysiące osób. Mieszkańcy, którzy opuszczali miasto, zostawiali tu dorobek życia. Mogli zabrać ze sobą jedynie bagaż podręczny. Mijają 84 lata od wysiedleń ludności polskiej z Gdyni. Z tej okazji w mieście odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

10.10.2023 18:01
Reklama
Reklama