Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

O tym nie przeczytacie w książkach. Cztery subiektywne spacery po wystawie stałej ECS

Przemarsz ulicami Gdyni w Grudniu ’70, gdy manifestanci nieśli na drzwiach ciało Zbyszka Godlewskiego, akcja ukrycia majątku Solidarności przed konfiskatą w stanie wojennym, procesy polityczne i internowania – uczestnicy tych wydarzeń już w sobotę (16 grudnia) podzielą się swoimi wspomnieniami w Europejskim Centrum Solidarności.
O tym nie przeczytacie w książkach. Cztery subiektywne spacery po wystawie stałej ECS

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Cztery spacery po wystawie stałej ECS odbędą się pod hasłem: Dwa grudnie. Upamiętnią one jedne z najtragiczniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski: krwawą masakrę robotników na ulicach w Grudniu ’70 i wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku.

Subiektywny znaczy osobisty

ECS organizuje spacery subiektywne od chwili otwarcia wystawy stałej w 2014 roku.

Nazywamy je subiektywnymi, bo każdy oprowadzający opowiada historię, w której uczestniczył, a dzieląc się nią, prezentuje własny punktu widzenia – opowiada Adam Czubaszek z Działu Wystaw ECS, organizator tego projektu. – Nasi goście bardzo chwalą sobie taką formę poznawania historii.

CZYTAJ TEŻ: Będzie większa dotacja dla ECS. Nowy rząd odda to, co PiS zabrało

Walorami spacerów subiektywnych są osobisty kontakt i możliwość zadawania pytań. Chętnie korzystają z tego przywileju uczestniczki i uczestnicy oprowadzań.

Dwa razy zwiedziłam wystawę samodzielnie i drugi raz jestem na spacerze subiektywnym – opowiadała po sierpniowym spacerze, którego przewodnikiem był Andrzej Pągowski, Aleksandra Szymczyk z Lublina, od roku odbywająca staż lekarski w Trójmieście. – Każdy oprowadzający opowiada historię z innej perspektywy i zwraca uwagę na inne kwestie. To bardzo ciekawe doświadczenie.

Cztery historie

Pierwszym przewodnikiem będzie Stanisław Huskowski (godz. 11.00). Ten fizyk był opozycjonistą. Jeszcze przed powstaniem Solidarności angażował się w niezależną działalność wydawniczą. Brał udział w akcji zabezpieczenia funduszy dolnośląskiej Solidarności przed przejęciem ich w stanie wojennym przez komunistów, za co był ścigany wraz z Józefem Piniorem i Władysławem Frasyniukiem listem gończym.

ZOBACZ TAKŻE: Oczekiwanie od gen. Jaruzelskiego, że w 1981 zbuntuje się jest ahistoryczne i w dużej mierze naiwne
Andrzej Drzycimski oprowadzać będzie po wystawie stałej ECS w sobotę 16 grudnia o godz. 14.00

Drugi spacer poprowadzi Ewa Jażdżewska (godz. 12.30). Przed ponad pięćdziesięcioma laty pracowała na poczcie. 17 grudnia 1970 roku uczestniczyła w przemarszu ulicami Gdyni, gdy manifestanci nieśli na drzwiach ciało Zbyszka Godlewskiego – osiemnastoletniego pracownika Zarządu Portu Gdynia, zastrzelonego rano przez żołnierzy, bohatera ballady o Janku Wiśniewskim. Informację o tragedii przekazała do Bydgoszczy, Wrocławia i Poznania.

Przewodnikiem trzeciego spaceru będzie Andrzej Drzycimski (godz. 14.00). Ten historyk w sierpniu 1980 roku towarzyszył strajkującym w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, był sygnatariuszem deklaracji solidarnościowej środowiska dziennikarskiego. 13 grudnia został zatrzymany i trafił do ośrodka odosobnienia w Strzebielinku, zawdzięczamy mu zapis tego czasu – „Dziennik internowanego”.

Ostatni spacer poprowadzi Jacek Taylor (godz. 15.30). Ten prawnik był jednym z najbardziej znanych obrońców w procesach politycznych w Polsce. Bronił opozycjonistów i robotników. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się przez kilka miesięcy.

Tu kupisz bilety na spacer w cenie 10 złotych.

Projekt jest realizowany w ramach programu – Gdańsk pamięta, którego organizatorami są miasto Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego i ECS.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama