Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Zdrowie

Reklama
niepełnosprawni, znak
Na Pomorzu żyje ponad 200 tysięcy osób z niepełnosprawnościami. Jak przestrzegane są ich prawa?

Dokładnie przed 10 laty, 25 października 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Jak jej zapisy przestrzegane są na Pomorzu? Jaka jest rola mediów, także społecznościowych, w kreowaniu wizerunku osób z niepełno sprawnościami? O tym dyskutowano podczas VII Konwentu Regionalnego Osób z Niepełnosprawnościami w Gdańsku.

25.10.2022 16:35
Przedszkolak z depresją? To całkiem możliwe

- Małe dzieci chorujące na depresję nie są smutne, tylko wkurzone. Nerwowe. Równocześnie pojawiają się u nich objawy somatyczne, np. ból brzucha. Ta depresja wygląda trochę inaczej, więc można ją łatwo pomylić z "niegrzecznością", uznając, że dziecko nie słucha i wymyśla sobie te bóle brzucha - mówi Joanna Węglarz, psycholog, specjalista psychologii klinicznej

24.10.2022 07:40
smog, domy
Kiedy każdy oddech przyspiesza śmierć. Kogo słuchać w sprawie smogu – polityków czy naukowców?

Z badań wynika, że w „dni smogowe”, kiedy rósł poziom zanieczyszczeń, skokowo przybywało zgonów. Aż o 76 proc. zwiększa się możliwość śmierci wskutek zawału serca i innych chorób układu krążenia – mówi dr n. med. Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, współautor raportu na temat zdrowotnych kosztów społecznych zanieczyszczeń powietrza pochodzących z ogrzewania i gotowania, przygotowanego przez Europejską Koalicję na rzecz Zdrowia Publicznego, przy współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Polskim Towarzystwem Programów Zdrowotnych.

23.10.2022 07:00
Reklama
tabletki z jodkiem potasu
Jodek potasu już przygotowany do dystrybucji w Gdańsku

Te prewencyjne działania prowadzi się zgodnie z poleceniem administracji rządowej. Wydawanie mieszkańcom Gdańska tabletek z jodem potasu nastąpi tylko w przypadku przejścia przez nasz kraj chmury radioaktywnej. Miasto opublikowało listę punktów dystrybucji.

22.10.2022 17:55
mężczyzna, klatka piersiowa
Piersi to tylko babska sprawa? Nowotwór, który może zabić mężczyznę

Panuje powszechne przekonanie, że nowotwór piersi jest chorobą atakującą tylko kobiety. To błąd, który może kosztować życie kilkudziesięciu osób rocznie. – Ze względu na mniejszą świadomość występowania tej choroby także u panów, mężczyźni później zgłaszają się do lekarza. Nie przychodzi im do głowy, że mogą zachorować na raka piersi – mówi dr n. med. Monika Nowaczyk, onkolog kliniczny, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku.

22.10.2022 07:00
szpital w Słupsku
Szpital w Słupsku pomaga wojennym uchodźcom

Jak informuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku, od początku wojny w Ukrainie z pomocy lekarskiej skorzystało w nim już ponad dwa tysiące uchodźców wojennych. Blisko połowa pacjentów to dzieci. Warto też dodać, że w słupskim szpitalu przyszło na świat 21 noworodków urodzonych przez mamy uciekające z Ukrainy.

20.10.2022 13:16
Reklama
Gdańskie hospicjum potrzebuje 150 tys. złotych na agregat prądotwórczy

Hospicjum umiera - alarmują przedstawiciele Fundacji Hospicyjnej. Trzykrotny wzrost cen prądu, droższy o 60 proc. gaz, wzrost kosztów jedzenia o 60 proc., pralni o 30 proc., droższe paliwo - to wszystko sprawia, że utrzymanie placówki staje się coraz trudniejsze. Teraz hospicjum stanęło przed koniecznością kolejnego wydatku. By zapewnić pacjentom bezpieczeństwo, musi kupić nowoczesny agregat prądotwórczy. Koszt urządzenia to 150 tys. złotych.

19.10.2022 15:36
Pandemia to był zaledwie epizod. Teraz będziemy walczyć z jej skutkami. Czy uda się wygrać tę wojnę?

„Raport o zdrowiu Polaków. Diagnoza po pandemii COVID-19” to pierwsze kompleksowe opracowanie na temat długofalowego wpływu pandemii koronawirusa na nasze zdrowie, które powinno stać się obowiązkową lekturą polityków. Wynika z niego, że już nic nie będzie takie samo.

16.10.2022 19:43
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne
Pacjenci protestują przeciw likwidacji Kliniki Chirurgii Onkologicznej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku

„Likwidacja Kliniki Chirurgii Onkologicznej i zapowiedzi odejścia z pracy lekarzy specjalistów wzbudziły ogromne poruszenie i niepokój środowiska pacjentów. Obawiamy się istotnego pogorszenia dostępu do leczenia chirurgicznego nowotworów, i jego jakości, a także dłuższych kolejek, co przełoży się na gorsze wyniki leczenia” – czytamy w liście Gdańskiego Stowarzyszenia Kobiet Amazonki, skierowanym do rektora GUMed i dyrektora UCK.

14.10.2022 14:09
Reklama
Kolejna odsłona akcji „Pier(w)si Wygrywają”: Pinktober czas start

Na fasadzie Olivii Star wyświetlona została wielka różowa wstążka. Tym samym zainaugurowana została kolejna edycja projektu wspierającego profilaktykę i regularne badania piersi „Pier(w)si Wygrywają”. W tym roku akcja rozpocznie się 14 października - w przeddzień Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi.

13.10.2022 15:26
test na koronawirusa
Wzrasta szansa na rehabilitację kardiologiczną dla pacjentów po przejściu COVID-19

Trzy kolejne placówki na Pomorzu będą realizowały program bezpłatnej rehabilitacji kardiologicznej „Na układy są rady”, skierowany m.in do osób z powikłaniami krążeniowo-oddechowymi po Covid-19. Po tym, jak w kwietniu br. Narodowy Fundusz Zdrowia na polecenie ministra zdrowia zlikwidował możliwość kierowania na rehabilitację pocovidową, aktywni zawodowo mieszkańcy Pomorza mogą korzystać z projektu, współfinansowanego z funduszy unijnych.

13.10.2022 15:17
szpital psychiatryczny na Srebrzysku w Gdańsku
„Wsparcie byłoby dla nas nieocenione. Jeśli zostaniemy z tym wszystkim sami – polegniemy”

Szczerze przyznam, że nasz dzielny zespół terapeutyczny też jest na granicy wyczerpania – mówi Mariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego na gdańskim Srebrzysku, który został nominowany do prestiżowej nagrody Symbol 2022 za działania na rzecz poprawy psychiatrii dziecięco-młodzieżowej.

13.10.2022 07:00
Reklama
Reklama