Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Na Pomorzu żyje ponad 200 tysięcy osób z niepełnosprawnościami. Jak przestrzegane są ich prawa?

Dokładnie przed 10 laty, 25 października 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Jak jej zapisy przestrzegane są na Pomorzu? Jaka jest rola mediów, także społecznościowych, w kreowaniu wizerunku osób z niepełno sprawnościami? O tym dyskutowano podczas VII Konwentu Regionalnego Osób z Niepełnosprawnościami w Gdańsku.
niepełnosprawni, znak

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Prawie jeden na 10 mieszkańców Pomorza to osoba z niepełnosprawnością. W dziesiątą rocznicę ratyfikacji Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych, o tym, co udało się zrealizować podczas ostatniej dekady, rozmawiano podczas zorganizowanego już siódmy raz Konwentu Regionalnego Osób z Niepełnosprawnościami w Gdańsku. Konwent otworzyła mec. Katarzyna Heba, Ambasadorka Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych i przewodnicząca Społecznej Wojewódzkiej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych na Pomorzu.

Nie chcemy świętować rocznic, ale mówić, co robić dalej stwierdził prof. Marek Wysocki, który do panelu na temat wdrażania Konwencji ONZ przez środowiska lokalne zaprosił Dawida Litwina, wójta gminy Potęgowo, Joannę Olejnik, nauczycielkę Ośrodka Szkolno-wychowawczego w Wejherowie, Grzegorza Mikiciuka, dyrektora PCPR w Kartuzach, Teresę Ławecką, działaczkę słupskich fundacji Radius i Lex Humana, Annę Bizub-Jechna, przedstawicielkę Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego, i Mariusza Florczyka, wiceprezesa Fundacji Słoneczne Wzgórze.

Jak przestrzegane są prawa osób z niepełnosprawnościami?

Paneliści podkreślali, że choć już sporo się poprawiło, nadal niepełnosprawność oznacza wiele wykluczeń. Od zdrowotnych (gminy wiejskie mają problem, by ściągnąć lekarza alarmował wójt Potęgowa), przez wykluczenia komunikacyjne, architektoniczne aż po kwestię edukacji, którą osoby z niepełnosprawnością muszą zakończyć po osiągnięciu 25. roku życia, oraz brak szans na znalezienie pracy.

Chcemy być traktowani tak, jak osoby słyszące, byśmy nie czuli się izolowani, by nas zauważono, byśmy byli częścią społeczności apelowała Joanna Olejnik.

Po raz pierwszy w Polsce została poruszona kwestia roli mediów, w tym społecznościowych, w zmianie wizerunku osób z niepełnosprawnościami. W dyskusji, prowadzonej przez Joannę Matuszewską, dziennikarkę Radia Gdańsk uczestniczyli Przemysław Burmer, przedstawiciel Fundacji Rare Diseases, prawnik Łukasz Hećman, prowadzący blog niepełnosprawnyturysta.pl, judoczka Adrianna Dadci Smoliniec z zawodnikiem Dawidem Dembińskim, trenująca osoby z niepełnosprawnością intelektualną, Robert Silski z Radia Gdańsk oraz Dorota Abramowicz z „Zawsze Pomorze”.

Czy przekazy medialne pokazują prawdziwe życie, rzeczywistość osób z niepełnosprawnością? Czego o niepełnosprawności z mediów dowie się dziś widz, czytelnik, słuchacz, który osobiście nie zna żadnej takiej osoby? Co osoby z niepełnosprawnością najbardziej irytuje w mediach? Dlaczego dziennikarze koncentrują się na dysfunkcji, a nie na osiągnięciach? Czy jesteśmy równi w sporcie? Na tatami każdy walczy tak samo? pytała Joanna Matuszewska.

Dyskutowano o stereotypach, empatii oraz rzetelności przekazu dziennikarskiego.

Dziennikarze nie pytali mnie, jak sobie radzę, tylko ile kosztuje terapia mówił Przemysław Burmer, który zauważył, że w kontaktach z osobą niepełnosprawną wiele osób nie wie, jak się zachować. Traktuje się ją albo jak bohatera, albo jako ofiarę.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdyńska propozycja dla niepełnosprawnych mieszkańców. „Perspektywy” szansą na zmiany?

Na zmianę w postrzeganiu osób z niepełnosprawnością wpłynęły w ostatnim czasie media społecznościowe twierdził Łukasz Hećman. Pełnią one funkcję motywacyjną, informacyjną oraz edukacyjną. Blogi prowadzone przez osoby niepełnosprawne niekiedy stanowią przeciwwagę dla stereotypów do dziś spotykanych w materiałach prasowych, radiowych i telewizyjnych.

W moim klubie trenują zarówno osoby sprawne, jak i z niepełnosprawnościami mówiła Adrianna Dadci Smoliniec. Walczę, by ci drudzy byli tak samo traktowani jak osoby sprawne. Sport ten trochę wspiera rehabilitację. Ile osób jednak słyszało, że Gdańsk ma mistrzów w judo? Chwalmy się dobrymi praktykami.

Uczestnicy dyskusji zwracali uwagę, by przy pokazywaniu bohaterów dziennikarze pamiętali, że zawsze na pierwszym miejscu jest człowiek, a nie obciążająca go niepełnosprawność. Konieczne jest także zwiększenie aktywności mediów w terenie. Stwierdzono również potrzebę  przygotowania poradnika dla dziennikarzy, edukującego jak pisać o niepełnosprawności i jakie tematy są istotne dla środowiska OzN.

Jak pisać o niepełnosprawności?

Listę postulatów dotyczących mediów opracowała już po zakończeniu debaty red. Joanna Matuszewska.

  • Zajmując się tematyką niepełnosprawności należy więcej publikować o systemie, koniecznych zmianach prawa, dostępności a nie skupiać się wyłącznie na emocjach.
  • Wizerunek OzN w mediach nie powinien być kreowany na podstawie jej dysfunkcji. To wywołuje w odbiorcy nieprawidłowa postawę, zachowania i emocje. OzN powinna być traktowana w mediach podmiotowo.
  • Sposób prezentowania w mediach różnych rodzajów niepełnosprawności ma znaczenie. Powierzchowne traktowanie tematu, nieumiejętnie dobrane słowa, nietrafione zdjęcia, powoduje niewłaściwe postrzeganie OzN.
  • Osoba z niepełnosprawnością nie jest ani superbohaterem, kimś niezwykłym, wyjątkowo odważnym, gdy robi to samo, co osoba pełnosprawna. Nie powinno się tak jej opisywać w mediach. Należy skupić się na barierach tj. niedostępnych budynkach, szlakach turystycznych, czy podróżach a nie „odwadze, determinacji” OzN.
  • Rozmawiając z OzN należy zwracać się do niej, a a nie do kogoś, kto jej towarzyszy. Nie traktować dorosłej OzN jak dziecka, nie zdrabniać jej imienia. Pamiętać, że niepełnosprawność może być niewidoczna.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama