Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Opinie

Gabriela Pewińska
Teatr w teatrze. Daj mi chwilkę

Polska się spóźnia. Na okrągło spóźniają się pociągi (nawet o półtorej godziny) spóźniają się autobusy, lekarze, widzowie kin i teatrów, na szczęście aktorzy (jeszcze) zaczynają spektakl o czasie. Choć byli i tacy co słynęli z tego, że „zawsze się spóźniają” i nikt nie miał do nich najmniejszych pretensji, gdy opóźnili przedstawienie...

16.06.2022 09:00
Dariusz Szreter
Globus Polski. Zmiana klimatu 1989-2022

Rok temu, w jednym z moich ostatnich felietonów zamieszczonych w „Dzienniku Bałtyckim”, wzywałem do ogłoszenia 4 czerwca „świętem świętej naiwności”, przegranej wiary w to, że w Polsce może trwale zadomowić się liberalna demokracja, a rządzący będą kierować się zasadami elementarnej choćby przyzwoitości.

15.06.2022 09:00
Stanisław Danielewicz
O muzyce nade wszystko. Free-pogaduchy, czyli dekonstrukcja w natarciu

Niejednokrotnie dawałem wyraz przekonaniu, że forma koncertu, polegając na schemacie „zapowiedź tytułu – utwór – zapowiedź -itd.” jest nudna, a tytuły utworów przeważnie słuchaczy mało interesują. Natomiast atrakcyjna może być narracja, łącząca utwory, tworząca ciąg fabularny – wspomagana, na ile to możliwe, środkami aktorskimi.

12.06.2022 10:13
Zbigniew Canowiecki
Równia pochyła plus

​​​​​​​Wiele rankingów pozycjonujących poszczególne państwa w zakresie spraw społecznych, politycznych lub gospodarczych wskazuje, że Polska traci z roku na rok swoją wcześniej wypracowaną pozycję. Jak wynika z raportu Economist Intelligence Unit’s Democracy nasz kraj został zakwalifikowany do grupy państw z wadliwą demokracją spadając na 51. pozycję. Z kolei w najnowszym rankingu ILGA Europe mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBT+ w krajach europejskich zajęliśmy ostatnie miejsce stając się najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej.

12.06.2022 10:09
Zygmunt Zmuda - Trzebiatowski
Przekłuty balon czyli o losach „wielkiej arki”

Od dziecięctwa byłem raczej cherlawy, wiec od wszelkiego „napinactwa” trzymałem się z daleka. Być może dlatego wszelkie określenia zalatujące megalomanią budziły moją nieufność. Tak było, gdy usłyszałem 4 lata temu o projekcie „Wielkiej Arki”. Bo choć uznaję, że coś rzeczywiście może być wielkie, tak jak „Słowacki wielkim poetą był”, to jednak wielkość rzadko bierze się z krzyczenia o niej.

08.06.2022 13:58
Mariusz Szmidka
Święto 4 czerwca 1989. Wywalczonej przez „Solidarność” przestrzeni wolności trzeba pilnować!

Zwycięstwo „Solidarności” w częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989 roku doprowadziło do odsunięcia od władzy PZPR i upadku komunizmu. Otworzyły się drzwi do suwerenności, demokracji i wolności (słowa, gospodarczej i zrzeszania się), ale też do systemu odpowiedzialności władzy przed obywatelami. Po raz pierwszy w tym dniu wybory nie były już fikcją propagandową, ale rzeczywistymi wyborami obywateli.

03.06.2022 16:22
Reklama
Mariusz Szmidka
Samorząd jest bliżej ludzi [nl] i lepiej odpowiada na potrzeby mieszkańców

Dokładnie dzisiaj mijają 32 lata od wejścia w życie ustawy o samorządzie terytorialnym dającej szerokie uprawnienia społeczeństwu i demokratycznie wybranym władzom. Ta reforma samorządowa z roku 1990 była kluczowa dla naszej przyszłości, wolności, rozwoju demokracji lokalnej i jakości naszego życia. To była faktyczna decentralizacja władzy, kompetencji i finansów.

27.05.2022 18:33
Dariusz Szreter
Globus Polski. Gdy piosenka szła do wojska…
26.05.2022 13:22
Zygmunt Zmuda - Trzebiatowski
Gdynia puchnie na 100-lecie

Wszyscy z nostalgią wspominają czasy II RP, gdy wspólnym wysiłkiem państwa i obywateli niemalże „ex nihilo” powstało stutysięczne miasto, rozwijające się razem z portem. Wiele osób mówi, że dziś rozwój nawet zbliżony tempem do tego przedwojennego, jest nie do wyobrażenia (procedury, zezwolenia, uzgodnienia, korowód urzędniczy itd.). Tymczasem człowiek na chwilę przystanął między felietonami, a Gdynia… urosła TRZYKROTNIE.

26.05.2022 10:25
Reklama
Zbigniew Canowiecki
Czy czeka nas katastrofa finansowa państwa?

Kilkanaście dni temu wybitny polski ekonomista prof. Witold Orłowski stwierdził, że rząd jest już na skraju utraty kontroli nad finansami państwa, a NBP nad inflacją.

26.05.2022 10:20
Dariusz Szreter
Globus Polski. Czeresienka na inflacyjnym torcie

Janusz Przymanowski, autor „Czterech pancernych”, wprowadzając do załogi Rudego nową postać – wesołkowatego prostaczka, dał mu stosowne nazwisko – Czereśniak. Cóż przy dzisiejszych cenach czereśni – 260 zł za kilogram, Czereśniak brzmi niczym Złotopolski. Albo Glapiński.

20.05.2022 11:12
Mariusz Szmidka
Fuzja Orlenu z Lotosem, czyli czarne jest białe, a białe jest czarne

Jako lokalny patriota jestem przeciwny łączeniu PKN Orlen z gdańską Grupą Lotos, strategiczną i największą firmą na Pomorzu. Podobną opinię miałem także wtedy, gdy za rządów PO-PSL rozważano prywatyzację Lotosu.

19.05.2022 23:09
Reklama