Uczniowie SP w Tuchomiu i SP nr 2 w Żukowie postanowili pełniej skorzystać z możliwości, którą zaproponowali im gospodarze kaszubskiego meczu Arka Gdynia - Chrobry Gorzów, czyli wyjazdu do Gdyni na zmagania sportowe. Uznali, że warto pogłębić te doświadczenia o bardziej gruntowne poznanie przeszłości Gdyni, która coraz częściej zwana jest miastem dwóch kaszubskich królów.
Pomagałem smażyć plińce, te podobnie do grochówki lub bigosu są przykładami dań, które można zaproponować ludziom wykonującym ciężką pracę przy usuwaniu skutków powodzi
Z Dolnego Śląska dochodzą dramatyczne informacje, że dziś brakuje tam przede wszystkim rąk do pracy przy usuwaniu skutków powodzi. Z Kaszub pojechał więc autokar wypełniony ochotnikami, którzy w sobotę i niedzielę będą pomagać w porządkowaniu dróg i posesji. Inicjatywę wspiera redakcja "Zawsze Pomorze".
61 strażaków z Kompanii Specjalnej Gryf i Neptun, którzy przez sześć dni pomagali w działaniach przeciwpowodziowych na południu kraju, wrócili do domów. Punktem zbornym ponownie była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie. Wracających powitał komendant wojewódzki PSP st. brygadier Jacek Niewęgłowski. Z Tczewa rozjechali się do swoich jednostek.
Wiedzieni odruchem serca mieszkańcy gmin Żukowo i Przodkowo na Kaszubach skrzyknęli się i organizują wyjazd na tereny, przez które przeszła powódź. Chcą pomóc mieszkańcom w usuwaniu skutków katastrofy. Wyjazd zaplanowano na piątek 20, a powrót w niedzielę, 22 września. Można jeszcze zgłaszać chęć dołączenia do grupy pomocowej. Akcji patronuje "Zawsze Pomorze".
W siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Kartuzach przedstawiono i podpisano list intencyjny w sprawie budowy nowej komendy dla kartuskich strażaków.
Kaszubski Związek Pracodawców, który zrzesza ponad 250 firm z Kaszub i całego Pomorza, po raz kolejny apeluje o budowę drogi szybkiego ruchu przez Pomorze Środkowe lub dostosowanie istniejących dróg wojewódzkich do standardów drogi krajowej. Jak podkreślają, ten region Pomorza jest „białą plamą” jeśli chodzi o dostępność do dobrych, szybkich i bezpiecznych dróg.
Elżbieta Pryczkowska ze Szkoły Podstawowej w Tuchomiu to zwyciężczyni tegorocznej edycji „Bëlny szkólny”. W Dniu Edukacji Kaszubskiej nagrodę po raz czwarty wyjątkowym pedagogom i nauczycielom przyznało Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
Pierwsza historyczna tablica informacyjna o sołectwie Głusino-Stażki w gminie Kartuzy została uroczyście odsłonięta i poświęcona. Upamiętniono na niej sołtysów urzędujących tam po II wojnie światowej oraz wójta dawnej gminy Sianowo Leona Barembrucha (zamordowanego przez sowietów), który był mieszkańcem Głusina.
Będzie to opowieść o moim dziadku Bernardzie Chamier-Gliszczyńskim, moich pradziadkach - Antoninie i Leonie Chamier-Gliszczyńskich i bracie pradziadka, Augustynie. Rodzinie z pogranicza polsko-niemieckiego i ich wojennych losach. Będzie i tragicznie i optymistycznie. Jak w życiu.
W sobotę, 31 sierpnia, u zbiegu ulic Minogi i Świętojańskiej w Gdańsku, oficjalnie odsłonięto pomnik Lecha Bądkowskiego – pisarza, publicysty i działacza społecznego oraz jednego z założycieli Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Data i miejsce odsłonięcia pomnika nie były przypadkowe. W uroczystości udział wziął premier Donald Tusk.
To wyjątkowe wydarzenie promujące dziedzictwo i kulturę Kaszub Północnych z rekonstrukcją połowu szprot i degustacją prażnicy z bretlingami. A na deser Czarne Kapelusze i Siergiej Kriuczkow. Impreza potrwa do nocy.