Jarmark Kaszubski w Kartuzach sięga swoją historią 1993 roku. Jest wielkim festynem bogatej kultury kaszubskiej, największą imprezą plenerową w regionie. Licznych widzów podczas minionego weekendu 20-21 lipca bawiły kabarety, zespoły folklorystyczne i popularne polskie zespoły muzyczne. W przerwach można było poszukać pamiątek rękodzielnictwa oraz posmakować czegoś regionalnego.
Jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych na Kaszubach – Wielki Odpust Kaszubski – rozpoczął się w sobotę, 20 lipca w Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Sianowie. Co roku uczestniczą w nim tysiące pielgrzymów.
Setki utalentowanych twórców ludowych, rękodzielników, rzemieślników, artystów i literatów już po raz 49. gościły na największym na Kaszubach, wydarzeniu targowym prezentującym rękodzieło i sztukę ludową. Jarmark Wdzydzki przekroczył zarazem okrągła „pięćdziesiątkę”, bowiem odbywa się już od 1973 roku.
Wielki Odpust Kaszubski, jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych na Kaszubach, rozpocznie się w sobotę, 20 lipca w Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Sianowie w gminie Kartuzy. Co roku uczestniczą w nim tysiące pielgrzymów.
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie serdecznie zaprasza na „Letnie Inspiracje w Muzeum” – cykl wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, które umilą letnie dni zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Czekają na Was niezapomniane chwile pełne sztuki, muzyki i historii.
Znamy wyniki Festiwalu Nalewek Kaszubskich organizowanego przez Muzeum Kaszubskie w Kartuzach! W tym roku różnice między poszczególnymi produktami mierzalne są niuansami, więc jury miało nieskończenie trudny orzech do zgryzienia
Jest już coroczną tradycją, że mieszkańcy Banina i okolic spotykają się przy obelisku pamięci ofiar hitleryzmu i komunizmu usytuowanym od 2022 r. w centrum wsi. Upamiętnia on ponad pięćdziesiąt ofiar wojny, w tym sześć dziewcząt i kobiet zmarłych na skutek sowieckich gwałtów.
XIV Festiwal Filmów Kaszubskich dobiegł końca. Zaprezentowano na nim cztery nowe produkcje, wszystkie – jak określiło jury – bardzo ciekawe, oryginalne, różnorodne. Tegorocznym laureatem „Filmowego Gryfa” został film „My trzymamy z Bogiem” Dariusza Walusiaka o wybitnym gdyńskim kapłanie ks. dr. prał. Hilarym Jastaku, zwanym Królem Kaszubów.
Wyścigi bryczkami, jazda na oklep i wielka parada – to wszystko (i wiele więcej) działo się w niedzielę, 7 lipca w Szymbarku w ramach jubileuszowej, bo 20., Wielkiej Parady Bryczek i Wozów. Uhonorowano pomysłodawców i inicjatorów tego wydarzenia: Andrzeja Młyńskiego, prezesa Lokalnej Organizacji Turystycznej „Szczyt Wieżyca” i Mariusza Szmidkę, redaktora naczelnego „Zawsze Pomorze”.
Tragiczne okazały się weekendowe upały na Pomorzu. W rzece Reda w Wejherowie oraz w jeziorze Węgorzyno w Sulęczynie utopiły się dwie osoby.
Filmowe spotkania w restauracji „Mùlk” w Miszewku zawsze cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Nie inaczej było w przypadku filmu Piotra Zatonia „Tam, gdzie ptaki są farwné”. Już sam tytuł filmu wzbudził spore zainteresowanie. Mirosława Lehman z Kartuz pytała wprost o znaczenie tego jedynego kaszubskiego słowa w tytule. Wyjaśniano, że chodzi o „kolorowe”.
W ramach trwającego nadal w Kościerzynie Światowego Zjazdu Kaszubów, Kaszubi w sobotę, 6 lipca po raz trzeci spróbowali pobić rekord w jednoczesnej grze na diabelskich skrzypcach. Ciekawostką były na pewno największe instrumenty mierzące ponad cztery metry!