W piątek 29 września w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku odbyła się galę wręczenia Skier Ormuzdowych za 2022 rok oraz 60-lecie działania „Pomeranii”.
W ostatnich dniach udało mi się kupić potężne wiązki szczawiu z ostatniego, chyba, w tym roku zbioru. Oczywiście, mogłem kupić jeden pęczek i ugotować zupę, ale ja wykupiłem na ryneczku cały szczaw, który następnie zakonserwowałem w słoikach, by zimą przypominał mi wiosnę i lato.
Drodzy Czytelnicy! Z radością oddajemy Czytelnikom „Zawsze Pomorze” ten polsko-kaszubski słowniczek ubogacony rozmówkami polsko-kaszubskimi. Został on przygotowany we współpracy z Eugeniuszem Gołąbkiem, uznanym tłumaczem Biblii na kaszubski, jak również autorem Słownika Normatywnego Kaszubskiego. Zamieszczono tu tylko drobną część słownictwa oraz zwrotów czy wyrażeń potocznych.
Po raz drugi w Wejherowie odbył się, kończący lato, Festyn Rodzinny. Tym razem towarzyszyło mu hasło „Kaszuby w Polsce. Polska w Unii. Unia w Polsce”. Działo się sporo i na pewno każdy, kto przyszedł, znalazł atrakcje dla siebie.
Dr. Christian Pletzing z Niemiec oraz prof. Miloš Řezník z Czech otrzymali medale im. Bernarda Chrzanowskiego „Poruszył wiatr od morza”. Gala zorganizowana przez Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku odbyła się w sobotę, 16 września w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w NCK.
Wystawa „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!” była prezentowana już w Senacie oraz w wielu miejscach na całym Pomorzu. Tym razem w poniedziałek, 11 września otwarto ją w Domu Kultury w Żelistrzewie.
Za nami Dzień Edukacji Kaszubskiej. W przedwojennym Gimnazjum Polskim w Gdańsku w piątek, 8 września nagrodzono nauczycieli wyróżniających się nietuzinkowym podejściem do nauczania języka kaszubskiego oraz inspirujących działania uczniów na rzecz lokalnej ojczyzny. Nagrodę „Bëlny Szkólny” przyznano Danucie Pioch ze Szkoły Podstawowej w Mojuszu.
Duże poruszenie, nie tylko w środowisku gdańskich Kaszubów, wywołała informacja o planowanym zamknięciu tawerny Mestwin mieszczącej się w Domu Kaszubskim na ulicy Straganiarskiej. Lokal po niej miałby przejąć pub Pułapka. Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego obiecuje jednak, że zrobi wszystko, by zachować charakter tego miejsca.
Choć niewiele osób pamięta to stare przysłowie ludowe, to jednak zwyczaj święcenia bukietów pełnych ziół w dniu uroczystość Matki Boskiej Zielnej jest tradycją zakorzenioną w głowach mieszkańców obszarów wiejskich. Niezależnie od tego, czy zakończono prace polowe, tego dnia wszyscy stawiają się w kościele, by poświęcić wiązankę przygotowaną ku czci Maryi. Wiązankę, która z chwilą poświęcenia nabiera zgodnie z tradycją mocy magicznej, czarodziejskiej i przy okazji leczniczej.
W powszechnym przekonaniu, rzeźba kaszubska jest jedną z najbardziej rozwijających się dziedzin sztuki ludowej regionu. Nie ma festynu, na którym nie spotkalibyśmy choć jednego (choć z reguły jest ich więcej) straganu z rzeźbami przedstawiającymi osoby przebrane w szaty uznawane za regionalne. Czasami są to postacie z legend lub demony. Te bywają większe, ba wykonywane są w takiej skali, że często są ozdobą przestrzeni publicznej.
Znamy tegorocznego mistrza Polski w zażywaniu tabaki. Został nim Bartłomiej Flisikowski z Przodkowa. A liczyło się nie tylko sama technika zażycia tabaki, ale również ubiór i „kaszubska gadka”.
Już od blisko tygodnia są w drodze pątnicy z najdłuższej w Polsce pielgrzymki z Helu na Jasną Górę. W kolejnych dniach w nieco krótsze już trasy wyruszali pielgrzymi z całych Kaszub. W poniedziałek, 31 lipca w pieszą wędrówkę do Częstochowy udali się m.in. wierni z Chojnic.