„Śladami Else" - reportaż dźwiękowy Magdy Świerczyńskiej-Dolot o Elżbiecie Else Pintus – Żydówce z Kaszub, zostanie dzisiaj zaprezentowany o godz. 17.00 w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Po emisji spotkanie i dyskusja z autorką
Archeolodzy potwierdzili, iż w krypcie gotyckiego kościoła Piotra i Pawła w Pucku pochowano co najmniej dziewięcioro dorosłych i czworo dzieci z rodu Wejherów. Wśród nich jest – prawdopodobnie – starosta pucki Ernest, jego żona Anna oraz synowie.
Nie zmarnujcie okazji! Zorganizujcie zabawę familijną lub wieczór czapkowy. Poddajcie się duchowi czasu. Przekonacie się, że wspólne przygotowanie potraw – jak kiedyś - w kotłach rozwieszonych nad ogniem jest ciekawsze niż kiełbasa na patyku z musztardą z papierowej tacki.
Ksiądz Hilary Jastak, charyzmatyczny duchowny pochodzący z Kościerzyny, pierwszy kapelan Solidarności, Honorowy Obywatel Gdyni – to jemu Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie poświęciło rok 2024. Inauguracja roku poświęconego temu duchownemu odbyła się w środę, 17 stycznia w Gdyni. 7 kwietnia 2024 roku przypada 110. rocznica jego urodzin. W tym roku mijają także 24 lata od jego śmierci. Tegoroczny Zjazd Kaszubów odbędzie się w Kościerzynie, rodzinnym mieście ks. Jastaka.
Koło Gospodyń Wiejskich z Ostrowa w powiecie kartuskim – jako jedyne z województwa pomorskiego – otrzymało główną nagrodę w ogólnopolskim finale konkursu „Smakujemy Lokalnie”. Pomorze otrzymało też jedno wyróżnienie za kurę na czarno z fuśką i pieczonym buraczkiem z kozim serkiem.
Złoto, kadzidło i mirra. Powszechnie przyjmuje się, że właśnie te drogocenne, a zarazem symboliczne dary pojawiły się w betlejemskiej szopce. Złoto, które oznacza władzę, kadzidło - boskość, a mirra wskazuje na to, że Chrystus, choć jest synem bożym, to jednak ma ludzką naturę, w której gorycz mirry jest zapowiedzią męki i śmierci. Ale jest coś jeszcze…
Jak wyglądała dawniej mieszczańska kamienica? Dowiedzieć się tego można, odwiedzając Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, które realizuje nowy projekt z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.
Za nami gala wręczenia nagród w ramach drugiej edycji konkursu wiedzy o Kaszubach Tatczëzna, organizowanego przez redakcję „Zawsze Pomorze” przy współudziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Sejmiku Województwa Pomorskiego i Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Ogromnie nas cieszy, że na uroczystości, która odbyła się we wtorek, 19 grudnia w kartuskim muzeum, stawili się wszyscy laureaci lub ich przedstawiciele. Serdecznie dziękujemy!
Łącznie 431 prac z całych Kaszub rywalizowało w tegorocznej – drugiej - edycji konkursu Tatczëzna. Pomysłowość i kreatywność uczniów przerosła oczekiwania jury. Wpłynęły także prace multimedialne. Wybór był naprawdę trudny
W piątek uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą ulicy prof. Brunona Synaka na Nytbuszu w Chwaszczynie. Wkrótce mija 10. rocznica śmierci tego zasłużonego Kaszuby. Rocznica ta jest okazją do przywołania wspomnień o profesorze – o godz. 17.30 w Europejskim Centrum Solidarności.
Pożywne frykasy, muzyka, 55 zaprzęgów i w przybliżeniu 4 tysiące uczestników zbiórki na wsparcie Maciusia z Sulęczyna to bilans „Największego kuligu charytatywnego na Kaszubach”. Impreza, która odbyła się w sobotę, 2 grudnia, była okazją, by zrobić coś dobrego, ale też wspólnie świętować zimową aurę, która w tym roku o trzy tygodnie wyprzedziła kalendarzową porę roku.
Imponująco zapowiada się inauguracja sezonu kuligowego, która nastąpi w sobotę, 2 grudnia w Szymbarku. O godzinie 14 spod restauracji "Pod Wieżą" wyruszyć ma nawet 70 dwukonnych zaprzęgów z saniami. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcą wybrać się na kulig - tym bardziej, że impreza ma cel charytatywny. Zbierane będą datki na pomoc dla małego Maciusia z Sulęczyna, który walczy o powrót do zdrowia.