Będzie przejazd specjalnym pociągiem Transcassubia, przemarsz ulicami Kartuz i wspólna zabawa w parku im. Solidarności – koncerty, występy i turniej gry w Baśkę. Już 8 lipca odbędzie się 24. Światowy Zjazd Kaszubów. Z tej okazji rozmawiamy z Mieczysławem Strukiem, marszałkiem województwa pomorskiego.
Podczas Światowego Zjazdu Kaszubów w Kartuzach w sobotę, 8 lipca wiele ciekawych wydarzeń będzie odbywało się również poza główną sceną. Nie zabraknie szeregu imprez towarzyszących zjazdowi. Polecamy m.in. turnieje w „Baśkę” i „Buczkę”.
Kartuzë pò przeszło dwadzesce latach dostałë znôwù wiôlgą mòżlëwòsc promòcji. Latosy Swiatowi Zjôzd Kaszëbów òdbãdze sã w tim prawie gardze. Je to równak tak samò szansa, jak i wëzwanié, z jaczim nót bëłobë dac sobie radã.
Po raz drugi w historii Kartuzy będą gospodarzem Światowego Zjazdu Kaszubów. Święto kaszubskiej tradycji, języka i kultury, a przede wszystkim ludzi już w sobotę, 8 lipca. A w programie tyle ciekawych wydarzeń, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Tradycyjnie – już od kilku lat – Festiwal Filmów Kaszubskich rozpoczął się w Żukowie, gdzie zaprezentowano film „Antoni Abraham – trybun Kaszubów”. W Tuchomiu natomiast pokazano „Tam, gdzie kwitną malënë” Piotra Dorosza, Eweliny Karczewskiej-Luhm i Piotra Zatonia. Na trzecim seansie w restauracji „Mùlk” liczna widownia obejrzała zaś „Jutro będzie padać” Sebastiana Kraśkiewicza i Piotra Zatonia. Na zakończenie XIII edycji festiwalu w niedzielę, 2 lipca pokazano „Pałac” w reżyserii Piotra Pastalenca i Adama Hebla.
Traktujemy ją jako coś szczególnego, choć wielu nie miało jej w ustach, a zna ją wyłącznie z powszechnie funkcjonującego przekonania, że właśnie truskawki z Kaszub są najsmaczniejsze. Co ważne, przeświadczenie, że są one najlepsze mają również ci, którzy spożywają, szczególnie poza Kaszubami, truskawki reklamowane jako kaszubskie, a w istocie pochodzące od lokalnego plantatora...
Myśląc o dopiero co odbytym Truskawkobraniu na Złotej Górze koło Brodnicy Górnej muszę powiedzieć, że patrząc na zgromadzonych w tym kultowym miejscu ludzi zrozumiałem, że z każdą kolejną edycją doświadczamy swego rodzaju fenomenu. Choć stara szkoła uczy, że pokolenie to nawet 30 do 40 lat, to jednak obecnie uważa się, że pokolenie to raptem 25-letni okres zarówno czasu liczonego dniami i godzinami, ale i życia ludzi, okres zmieniania się zwyczajów, praktyk, itp., a także okres zmiany postrzegania świata.
Największa kaszubska impreza plenerowa – odbywające się od ponad półwiecza i gromadzące po kilkadziesiąt tysięcy ciekawskich Truskawkobranie w Brodnicy Górnej – nie zawiodło w niedzielę, 25 czerwca. Można tam było spróbować legendarnego musu z owoców z „zagłębia truskawkowego”, rywalizować w konkursach na najsmaczniejsze potrawy, ale też obkupić się na jarmarku, wziąć udział w festynie ludowym i posłuchać koncertów.
Danuta Stenka pochodzi z Gowidlina i nigdy nie ukrywa swojego kaszubskiego rodowodu. Mało tego, promuje Kaszuby na wielu płaszczyznach, zachęcając, na przykład, do skosztowania tradycyjnej kaszubskiej kuchni.
Frekwencja na otwarciu XIII Festiwalu Filmów Kaszubskich była najwyższa ze wszystkich dotychczasowych inaugurujących spotkań w żukowskim zabytkowym Spichlerzu. Byli przedstawiciele ościennych oddziałów, dyrektorzy szkół, uczniowie – wszyscy zainteresowani dokonaniami i życiem wybitnego Kaszuby doby odzyskania niepodległości. Zaprezentowano bowiem nowy film dokumentalny „Antoni Abraham – trybun Kaszubów”.
Mieszane uczucia wśród mieszkańców i turystów budzi ponad dwumetrowy płot zasłaniający widok na Jezioro Charzykowskie na łączniku promenady ze ścieżką pieszo-rowerową w Charzykowach. Powstał on co prawda zgodnie z prawem, ale czy oby na pewno dodaje uroku wakacyjnej stolicy gminy Chojnice?
Pokazem filmu „Antoni Abraham. Trybun Kaszubów” rozpocznie się w niedzielę, 18 czerwca, w Żukowie tegoroczny XIII Festiwal Filmów Kaszubskich. W sumie odbędą się cztery projekcje w różnych miejscowościach. Jednak festiwal to nie tylko filmy...