Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

43. rocznica Porozumień Sierpniowych. ECS zaprasza na szereg wydarzeń

Przed nami 43. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, czyli niezwykle ważnego wydarzenia w najnowszej historii Polski. Europejskie Centrum Solidarności przygotowało szereg propozycji wydarzeń, związanych z Sierpniem 1980 roku. Warto z nich skorzystać.
Porozumienia Sierpniowe, Lech Wałęsa

Autor: Stanisław Składanowski

Porozumienia Sierpniowe. 43. rocznica narodzin Solidarności

Obchody Święta Wolności w ECS trwać będą w dniach 26-27 oraz 30-31 sierpnia.

Reklama

- Wielki sierpień 1980 roku, gdy ponad 750 zakładów pracy i ponad 700 tysięcy osób z całej Polski dołączyło do solidarnościowego strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, jest mitem założycielskim wolnej Polski. Solidarność jest żywym mitem, gotowym, żeby go brać i czynić z niego użytek. Zapraszamy na ŚWIĘTO WOLNOŚCI do Gdańska, zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności, abyśmy wszyscy razem zaczerpnęli z dobrych energii pamiętnego sierpnia sprzed czterdziestu trzech lat. A wszystko po to, aby wziąć na siebie część odpowiedzialności za przyszłość i spojrzeć w nią z nadzieją - pisze Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wiele zostało jeszcze do zrobienia, czyli czego historycy nie wiedzą o Sierpniu 80'

Strajk Trwa! - pod tym hasłem prowadzone będą 26 i 27 sierpnia spacery subiektywne po wystawie stałej ECS. W rolę przewodników wcielą się w sobotę Piotr Adamowicz, Ireneusz Niewiarowski oraz Jerzy Kiszkis. W niedzielę przewodnikami będą Anna Machcewicz, Andrzej Pągowski i Maciej Grzywaczewski. Z takiego spaceru można skorzystać o godzinie 11, 12.30 i 14., o godz. 17 w sobotę spacer w języku ukraińskim, przewodnikiem będzie w sobotę Lew Zacharczyszyn. W niedzielę o 17 spacer w języku białoruskim, przewodniczką będzie Taciana Lysenko.

W środę, 30 sierpnia oglądać można będzie wystawę stałą ECS, wieczorem tego dnia odbędzie się gala wręczenia nagród Medalu Wolności Słowa.

W czwartek, 31 sierpnia również dostępna będzie przez cały dzień wystawa stała ECS. Spacery subiektywne po wystawie stałej odbywać się tego dnia będą pod hasłem "Strajk! Finał!". O godz. 12.30, 14 i 15.30 w rolę przewodników tym razem wcielą się Waldemar Kuczyński, Jerzy Borowczak i Wojciech Łaski. Na placu Solidarności o godz. 11 odbędzie się uroczyste otwarcie stoczniowej Bramy nr 2 jako wspomnienie wydarzeń sprzed 43 lat. 

ZOBACZ TEŻ: Rocznica Porozumień Sierpniowych. Otwarcie historycznej bramy stoczni i ostre słowa Danuty Wałęsy 

Tego samego dnia w południe spotkanie pn. Etyka Solidarności. Refleksja w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Prof. Michał Bilewicz wygłosi wykład "Samarytanin w świecie hejtu", rozmawiać będą też prof. Ewa Łętowska, Bianka Mikołajewska i Dominik Kuc.

Co ponadto? O godz. 15 projekcja impresji filmowej "Family Trees. Emilie Brzeziński" w reżyserii Mirosława Borka i Krzysztofa Kamyszewa. O godz. 16 uroczystość wręczenia Medalu Wdzięczności, którego laureatami są Zbigniew Brzeziński i Emilie Benes Brzeziński - odbierze medal ich syn Mark Brzeziński, ambasador USA w Polsce. O godz. 17.30 Latający Uniwersytet Praw Człowieka, czyli inauguracja II edycji projektu powstałego z myślą o osobach nauczających o prawach człowieka, promujących je, realizujących w pracy i działalności społecznej.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama