Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tak będzie wyglądał pomnik Lecha Bądkowskiego w Gdańsku

Wyłoniono zwycięski projekt pomnika Lecha Bądkowskiego. Stanie on na skwerze u zbiegu ul. Świętojańskiej i Minogi na Głównym Mieście w Gdańsku. Nagroda w wysokości 25 tys. zł została przyznana Maciejowi Jagodzińskiemu-Jagenmeer.
projekt pomnika Lecha Bądkowskiego w Gdańsku
Zwycięski projekt pomnika Lecha Bądkowskiego autorstwa Macieja Jagodzińskiego

Autor: GZDiZ

Pomnik Lecha Bądkowskiego w Gdańsku. Gdzie powstanie?

Pomnik Lecha Bądkowskiego, publicysty, pisarza, działacza społecznego i Honorowego Obywatela Miasta Gdańska stanie tuż przy kościele św. Jana. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo. Skwer znajduje się bowiem niedaleko Targu Rybnego, gdzie w jednej z kamienic od lat 60. mieszkał i tworzył Lech Bądkowski.

– Gdańsk ma szczęście do wielkich i niebanalnych postaci. Do ludzi, którzy wywarli znaczący wpływ na dzieje naszego miasta i na dzieje Polski. Jednym z nich na pewno jest Lech Bądkowski – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Znamy laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego

Pomnik Lecha Bądkowskiego w Gdańsku. Tak będzie wyglądał

W finale konkursu znalazło się pięć prac z Kielc, Krakowa, Gliwic, Gdańska i Torunia. To właśnie z tego ostatniego miasta pochodzi zwycięska praca Macieja Jagodzińskiego-Jagnmeera. Wygrała stosunkiem głosów 352-239. Autor ma zostać zaproszony do zawarcia umowy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim na realizację pomnika Lecha Bądkowskiego.

Komisja oceniała pracę według:

  • jakości artystycznej,
  • atrakcyjności proponowanych rozwiązań w kontekście lokalizacji w przestrzeni,
  • zgodności z założeniami konkursu
  • oraz oryginalności projektu.

Konkurs rzeźbiarski zakładał również opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Znamy laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego

W zwycięskim projekcie doceniono prostą, geometryczną bryłę, uporządkowaną przestrzeń placu oraz kompozycję napisu umieszczonego na cokole – rozbicie imienia i nazwiska na dwie płaszczyzny. Kształt pomnika pozwoli również „przysiąść” na cokole u stóp pisarza, by, np., zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z kościołem św. Jana w tle. Komisja konkursowa również zwróciła uwagę na starannie dobraną typografię, czyli poprawnie skomponowaną wielkość liter i odpowiednie światło pomiędzy nimi a krawędzią cokołu.

Zwycięski projekt cechują wysokie walory artystyczne, a pod względem rzeźbiarskim praca zdecydowanie wyróżnia się spośród pozostałych. Odznacza się poprawnymi proporcjami zarówno całej postaci, jak i detalu głowy. Prawidłowo pokazana postać, siedząca w ruchu, w sposób właściwy oddaje ciężar i charakter anatomiczny wynikający z zaproponowanej pozy.

uzasadnienie werdyktu

Nie zabrakło jednak i krytycznych uwag. Szczególnie zwrócono uwagę na znikome rozwiązania projektowe w zakresie zagospodarowania otoczenia pomnika. Dodatkowo komisja wskazał, że projekt nie jest innowacyjny oraz, według niej, odbiorca może odnieść wrażenie, że fotel, na którym siedzi postać Bądkowskiego, mógłby się zsunąć z cokołu.

Kim był Lech Bądkowski?

Lech Bądkowski to, jak czytamy na stronie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, „żołnierz kampanii wrześniowej i polskich sił zbrojnych na Zachodzie. Dziennikarz, pisarz, opozycjonista. Autor wielu książek i artykułów. Współzałożyciel Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Członek Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Sierpniu’80. Potem redaktor rubryki „Samorządność”, która aż do stanu wojennego ukazywała się w „Dzienniku Bałtyckim””.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama