Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Podziel się swoją historią i stwórz wystawę w Muzeum Mostów Tczewskich

Muzeum II Wojny Światowej organizuje zbiórkę pamiątek związanych z Mostami Tczewskimi. To wynik porozumienia zawartego w marcu 2022 roku pomiędzy powiatem tczewskim a MIIWŚ w Gdańsku. Parafowany wówczas dokument jest ważnym elementem działań zmierzających do utworzenia oddziału gdańskiego muzeum na terenie zabytkowego Mostu Tczewskiego.
Most Tczewski

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Poszukiwane pamiątki związane z Mostem Tczewskim

Mosty w Tczewie są nie tylko XIX-wiecznym osiągnięciem technologicznym o znaczeniu militarnym. 1 września 1939 r. stały się niemym świadkiem początku II wojny światowej. Cud techniki przerodził się w symbol bohaterskiego oporu Polaków przeciw agresji niemieckiej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Most Tczewski niszczeje, bo konserwator zabytków zwleka z decyzją

– Historii mostów tczewskich nie da się opowiedzieć bez pamiątek, dlatego zachęcamy państwa do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Zbiórce Eksponatów, którą organizuje Muzeum II Wojny Światowej w ramach akcji „Przyjmiemy Twoją historię: Mosty Tczewskie” – mówi Julia Katarzyna Olechno, koordynatorka ds. organizacji Muzeum Mostów Tczewskich Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

– Dzięki przekazanym eksponatom będziemy mieli możliwość opowiedzenia o znaczeniu mostów tczewskich na przestrzeni wieków, w tym również w czasie II wojny światowej, w organizowanym przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oddziale – Muzeum Mostów Tczewskich. Jeśli zależy państwu na tym, by historie rodzinne zostały przez nas opowiedziane i nie odeszły w zapomnienie, rozważcie przekazanie ich do naszego muzeum. Wszystkie przedmioty zostaną otoczone staranną opieką i zabezpieczone przed skutkami upływu czasu. Najcenniejsze eksponaty mają szansę znaleźć się na wystawie głównej nowej placówki – dodaje.

PRZECZYTAJ TEŻ: Polski Ład pozwoli wyremontować Most Tczewski? Powiat złożył wniosek

  • Pamiątki związane z historią Mostu Tczewskiego można przynosić w każdą sobotę sierpnia w godzinach 10:00-16:00. Pracownicy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czekać będą na donatorów w Fabryce Sztuk w Tczewie przy ul. 30 Stycznia 4.

– Darczyńców zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu: +48 58 323 75 43, oraz adresem mailowym: [email protected] – mówi Julia Katarzyna Olechno.

Most Tczewski. Co o nim wiemy?

Przypomnijmy, historia Mostu Tczewskiego sięga połowy XIX wieku. Został on nie tylko wpisany do polskiego rejestru zabytków, co ściśle wiąże się z początkiem okresu II wojny światowej, ale i znalazł się na światowej liście najcenniejszych zabytków inżynierii budowlanej, na której znajduje się też wieża Eiffle'a.

W obronie Mostu Tczewskiego, ale i miasta, u zarania wojennej pożogi stanęli żołnierze 2. Batalionu Strzelców. Obiekt jednak nigdy w pełni nie powrócił do stanu świetności sprzed okresu wojny.

PRZECZYTAJ TEŻ: Konsorcjum z Bydgoszczy wykona aktualizację dokumentacji odbudowy Mostu Tczewskiego

– Muzeum będzie w stanie wypełnić treściami muzealnymi zachodni przyczółek, który częściowo już jest gotowy, oraz portal, który dopiero powstanie – mówił podczas uroczystego zawarcia porozumienia Grzegorz Berendt, dyrektor MIIWŚ w Gdańsku. – Całość tego przedsięwzięcia od strony konstrukcyjnej będzie zlecana, realizowana i nadzorowana przez starostwo powiatowe w Tczewie. Nam jako muzealnikom i historykom zostaje wypełnić tę przestrzeń jak najciekawszymi treściami, które będą dotyczyły miejsca zajmowanego przez mosty w dziejach militarnych naszej cywilizacji. Szczególnie opowieścią o Moście Tczewskim, który był dumą jego twórców w XIX wieku, i jego historią na tle doświadczeń wojennych, począwszy od 1 września 1939 r. po wiosnę 1945 r. – dodał dyrektor.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama