To znakomita wiadomość dla malborczyków. Mieszkańcy in gremio mogą się z tego cieszyć, ponieważ cenny obiekt zabytkowy przejdzie kolejne prace zabezpieczające i przywracające dawną świetność. Uradowani mogą być również ludzie związani ze środowiskiem szeroko pojętej kultury. Ratusz od lat był siedzibą rozmaitych instytucji z tej dziedziny, m.in. znajdował się tu Młodzieżowy Dom Kultury, od kilku lat natomiast budynek jest wykorzystywany przez sekcje Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Na czas remontu pracują wprawdzie w innych miejscach Malborka, lecz pilnie wypatrują, kiedy można będzie powrócić do ratusza.
Projekt „Żuławska Pętla Kultury”
Trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość, bowiem II etap remontu może potrwać nawet dwa lata. W ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przeznaczonych na realizację projektu „Żuławska Pętla Kultury”, udało się pozyskać dofinansowanie na kwotę 3,8 miliona złotych. Sporo trzeba będzie jeszcze do tego dołożyć z budżetu miasta, bowiem całkowity koszt projektu wynosi 5,5 mln zł. Warto jednak wspomnieć, że malborski samorząd od wielu lat poszukiwał możliwości pozyskania pieniędzy na odnowienie ratusza ze źródeł zewnętrznych, ponieważ w budżecie miasta podobnych kwot nie było. Starania te długo kończyły się niepowodzeniem, dopiero w ostatnich latach ratusz ma więcej szczęścia do podobnych dotacji.
Projekt zakłada wdrożenie nowej długofalowej oferty kulturalnej i edukacyjnej dla różnych grup wiekowych, w tym dzieci i młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Właśnie w oparciu o ratusz na Starym Mieście. Bardzo potrzebny remont konserwatorski przejdzie elewacja ratusza, podcienia budynku. Wykonane zostaną dodatkowe prace zabezpieczające piwnice przed wilgocią.
Pomieszczenia wewnętrzne dostosowane będą do wymagań sanitarnych, prócz tego ratusz stanie się wreszcie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Dziś nie ma żadnych szans dostania się na wyższe kondygnacje po stromych schodach, podczas remontu zainstalowana będzie winda, przy wejściu powstanie rampa wjazdowa.
Charakterystycznym elementem ratusza jest nowożytna przybudówka. Wiele osób oglądających ratusz po raz pierwszy sądzi, że ta część budynku powstała już po II wojnie światowej, tymczasem jest znacznie starsza i łącznie z ratuszem objęta ochroną konserwatorską. Przybudówka przejdzie jednak stylizację dostosowującą do całości ratusza.
Ratusz: aranżacja sal
Inaczej zostanie zaaranżowane wnętrze ratusza. Powstaną tam sale prób dla zespołów tanecznych, teatralnych, wokalnych, instrumentalnych. Swoją przestrzeń ma otrzymać Uniwersytet Trzeciego Wieku i bractwo rycerskie. Powstanie możliwość urządzenia siedzib dla klubów mieszkańców.
Miasto planuje przygotowanie w trakcie realizowania prac budowlanych Programu Edukacji Kulturalnej (w tym edukacji regionalnej) realizowanego w szerokim partnerstwie instytucji działających w obszarze kultury na obszarze Żuław.
Napisz komentarz
Komentarze