Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Dodatkowe 400 mln zł dla szpitali na Pomorzu. Czy zrównoważą wydatki?

Dodatkowe pieniądze, które jeszcze w tym roku trafią do szpitali na Pomorzu, pomogą oddalić widmo bankructwa wiszące zwłaszcza nad placówkami powiatowymi. Problemy finansowe szpitali wiążą się z inflacją oraz potrzebą znalezienia środków na obowiązujące od 1 lipca podwyżki płacy minimalnej medyków.

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Pomorskie szpitale dostaną z NFZ dodatkowo ponad 400 milionów złotych, z czego 165 milionów złotych powiększy ryczałty placówek wchodzących w skład tzw. sieci szpitali (PSZ). Pomorski Odział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował już 25 pomorskich szpitali sieciowych o wzroście ryczałtów i rozesłał  do nich aneksy do umów.

- Dodatkowe środki przeznaczone mają być na zrównoważenie skutków inflacji, zapowiedziany od 1 lipca wzrost minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia oraz wzmocnienie potencjału szpitali powiatowych w związku ze zmianami wycen w leczeniu chorób wewnętrznych, chirurgii i położnictwie - mówi Monika Kasprzyk, dyrektor pomorskiego NFZ. - Większe środki finansowe dla szpitali wyliczone zostały przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na podstawie informacji o kosztach, które Agencja otrzymała od samych placówek.

Dodatkowe środki przeznaczone mają być na zrównoważenie skutków inflacji, zapowiedziany od 1 lipca wzrost minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia oraz wzmocnienie potencjału szpitali powiatowych

Monika Kasprzyk / Pomorski NFZ

W całym kraju trzeba było przeliczyć ryczałty sieciowe i aneksować 35 tys. umów zawartych między szpitalami a funduszem. Czy dodatkowe pieniądze wystarczą na pokrycie stale rosnących wydatków szpitali?

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Fiasko pomysłu na odciążenie SOR-ów. Pacjent pokonuje blokadę

- Trudno rozstrzygnąć, czy starczy na pokrycie wzrostu inflacji - mówi dr Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. - Generalnie zapewne dla szpitali powiatowych tak, w  specjalistycznych będzie nieco gorzej ze względu ich na strukturę.  CO do samej propozycji nie mam jednak generalnych zastrzeżeń. Jest zrobiona poprawnie, przez wzrost wycen, a nie przez nieczytelne schematy.

W tym roku w całej Polsce na dodatkowe dofinansowanie przeznaczono 15 mld złotych, z czego 6,91 mld ma zrównoważyć podwyżki minimalnego wynagrodzenia, 7,48 mld wzrost pozostałych wynagrodzeń i zrekompensowanie skutków inflacji . 660 mln zł zostaje przeznaczone na wzmocnienie wycen w internie, chirurgii ogólnej oraz położnictwie. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama