Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kiedy pacjent nie przychodzi do lekarza. Rusza kampania „Odwołuję, nie blokuję”

Z roku na rok jest coraz gorzej. Tylko na Pomorzu w pierwszym półroczu 2023 roku odnotowano blisko 37 tysięcy nieodwołanych wizyt u onkologów, endokrynologów, kardiologów i ortopedów. W całej Polsce na umówione wizyty u tych specjalistów nie przyszło ponad 457 tysięcy pacjentów! Dlatego właśnie rusza nowa kampania edukacyjna Narodowego Funduszu Zdrowia pod hasłem „Odwołuję, nie blokuję”.
lekarz

Autor: Pixabay

Coraz więcej pacjentów nie informuje, że nie przyjdzie na zaplanowaną wizytę u lekarza

Dziesiątki zmarnowanych godzin pracy lekarza, dezorganizacja pracy przychodni i wydłużające się kolejki do specjalistów to skutek niezapowiedzianych rezygnacji z umówionych wizyt. Nie pomagają nawet, wysyłane od listopada 2019 r., SMS-y do pacjentów, w których pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia przypominają o terminie spotkania z lekarzem i podają numer telefonu, pod który można zadzwonić, aby odwołać wizytę. Miesięcznie NFZ wysyła około 800 tysięcy takich wiadomości.

– Od stycznia do końca czerwca tego roku na Pomorzu odnotowaliśmy prawie 37 tysięcy nieodwołanych wizyt u specjalistów z dziedziny onkologii, endokrynologii, kardiologii i ortopedii – mówi Monika Kierat, rzeczniczka prasowa pomorskiego NFZ. – Zauważyliśmy przy tym, że w województwie pomorskim nastąpił niepokojący wzrost nieodwołanych wizyt, bowiem w pierwszym półroczu ubiegłego roku, nie uprzedzając placówek medycznych, na wizytę do onkologa, ortopedy, kardiologa i endokrynologa nie dotarło ponad 32 tysiące osób.

PRZECZYTAJ TEŻ: Minister zdrowia obiecuje skrócenie kolejek do specjalistów. Lekarze: Nie ma szans

  • W całym kraju na umówione wizyty u onkologów, endokrynologów, kardiologów i ortopedów nie przyszło niespełna pół miliona pacjentów.
  • Najwięcej, bo aż 207 tysięcy, przypadków nieodwołanych wizyt w pierwszym półroczu tego roku dotyczyło świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu,
  • 140 tysięcy z zakresu kardiologii,
  • blisko 59 tysięcy z zakresu endokrynologii,
  • a ponad 49 tysięcy z zakresu onkologii.

Na Pomorzu w pierwszych sześciu miesiącach tego roku w tej statystyce przodowała:

  • ortopedia z blisko 15 tysiącami nieodwołanych wizyt,
  • przed kardiologią (prawie 12 tysięcy),
  • endokrynologią (ponad 5 tysięcy)
  • i onkologią (5 tysięcy).

„Odwołuję, nie blokuję”. Nowa kampania NFZ

W tej sytuacji Narodowy Fundusz Zdrowia rusza w całej Polsce z kampanią „Odwołuję, nie blokuję”.

– Jej celem jest edukacja zarówno pacjentów, jak i placówek medycznych, mająca na celu usprawnienie wzajemnego kontaktu, w celu odwołania wizyty, a tym samym zwiększenie skuteczności zagospodarowania niewykorzystanych terminów – wyjaśnia Monika Kierat.

Resort zdrowia liczy także na efekty wprowadzenia w 2023 r. centralnej rejestracji do przychodni, poradni i szpitali na NFZ. Byłaby ona szansą na uporanie się z problemem równoczesnego zapisywania się pacjentów do różnych lekarzy, co wiąże się z niepotrzebnym blokowaniem terminów wizyt.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama