Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański oferują swoim studentom, pochodzącym z terenów dotkniętych powodzią wsparcie materialne.
Zapomogi i akademiki
Na PG maksymalna kwota zapomogi wzrośnie od 1 października z 2,5 tys. zł do 10 tys. zł. Studenci, których rodziny zostały dotknięte powodzią mogą ubiegać się o nią szybciej. Zapowiadane jest sprawne rozpatrywanie wniosków.
Politechnika Gdańska udostępni potrzebującym słuchaczom wszystkie wolne miejsca w akademikach. Zwykle są przeznaczone dla gości uczelni. Ci powodzianie, którzy mieli już zagwarantowane miejsce w akademiku, będą czasowo zwolnieni z opłat za zakwaterowanie.
– Inne formy pomocy na PG dla studentów z terenów dotkniętych powodzią są zindywidualizowane, dopasowujemy je do konkretnych potrzeb – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Jesteśmy już w kontakcie z wieloma osobami, które studiują na PG, a które pochodzą z terenów dotkniętych powodzią i zachęcamy, by kolejni studenci potrzebujący wsparcia kontaktowali się z nami.
Nie będą musieli płacić też poszkodowani studenci UG - zarówno za akademiki, jak i za kierunki płatne. Już kilka dni temu ustalono pierwsze osoby studiujące w UG, które są mieszkańcami: Kłodzka, Głuchołazów i Stronia Śląskiego.
– Sprawdzaliśmy także pozostałe miejscowości i wciąż pod kątem naszych studentek i studentów monitorujemy informacje z południa Polski – mówi prof. Urszula Patocka–Sigłowy, prorektorka ds. studenckich UG. – Mamy także dla nich pulę miejsc w akademikach.
Władze Politechniki wygospodarowały awaryjnie ze swoich zasobów przedmioty pierwszej potrzeby: materiały bytowe, zestawy pościelowe, ręczniki, koce, środki czystości, chemię gospodarczą i inne, potrzebne przedmioty. Transport ruszył do oficjalnego punktu zbiórki zorganizowanego przez Urząd Miejski we Wrocławiu w piątek 19 września.
Pomoc psychologiczna
Osobom dotkniętym kryzysem związanym z powodzią Centrum Wsparcia Psychologicznego UG oferuje wsparcie psychologiczne. Wystarczy zgłosić się do CWP
UG prowadzi zbiórkę w sześciu punktach: Bibliotece UG, na Wydziale Nauk Społecznych i Wydziale Historycznym na głównym kampusie, Wydziale Zarządzania i Wydziale Ekonomicznym w Sopocie oraz w DS10 na ul. Macierzy Szkolnej w Gdańsku.
Zbierane są między innymi woda butelkowana, żywność z długim terminem ważności, karma dla zwierząt, artykuły szkolne czy agregaty prądotwórcze. Pełna lista potrzebnych rzeczy znajduje się na stronie UG w zakładce „Życie Akademickie”.
Napisz komentarz
Komentarze