Koprodukowany przez Pomorską Fundację Filmową „Zielony atrament” Pawła Wyszomirskiego zdobył nagrodę dla Najlepszego Filmu Fabularnego na 4. Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym Heart of Europe. „Zielony atrament” był nominowany obok czterech innych produkcji fabularnych, m.in. z Węgier (MTVA) i Czech (CT).
„Zielony atrament” o profesorce z PG
„Zielony atrament” to fabularyzowana biografia doc. Marianny Sankiewicz, wykładowczyni i prorektorki Politechniki Gdańskiej, nauczycielki reżyserów dźwiękuw Radiu Gdańsk, ale przede wszystkim wychowawczyni kilku pokoleń studentów PG. I to właśnie studenci wyszli z inicjatywą stworzenia filmu o Mariannie Sankiewicz, po tym, gdy w 2019 r. wśród absolwentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej rozpoczęły się dyskusje o tym, co zrobić z archiwalnymi zdjęciami i filmami z udziałem doc. Marianny Sankiewicz - Budzyńskiej, zmarłej w 2018 r.
Dwa lata później, w 100. rocznicę urodzin Marianny Sankiewicz ogłoszono powstanie poświęconego jej filmu. Stowarzyszenie Absolwentów PG pozyskało część środków dzięki darczyńcom, natomiast całkowite koszty realizacji ponieśli koproducenci, m.in. TVP i Pomorska Fundacja Filmowa (budżet filmu to ponad 500 tys. zł). Jego realizacji podjęła się Gdyńska Szkoła Filmowa. Premiera film odbyła się 16 lutego 2024 r.
W rolę docent Marianny Sankiewicz wcieliła się Magdalena Zawadzka. Obok niej na ekranie pojawiają się m.in. Aleksandra Piotrowska, Roman Gancarczyk, Michał Kurek, Aleksander Buchowiecki, a także aktorzy znani z Teatru Wybrzeże: Małgorzata Oracz, Marek Tynda, Robert Ninkiewicz, czy Sylwia Góra.
Oprawę muzyczną zapewnili Leszek Możdżer, Mikołaj Sikała, Krzysztof Chodkiewicz i Patryk Banach.
CZYTAJ TEŻ: Filmy o dwóch wybitnych mieszkankach Trójmiasta na gdyńskim festiwalu filmowym
Marianna Sankiewicz, nauczycielka pokoleń
„Zielony atrament” opowiada o niepokornej studentce zatrzymanej przez policję za używanie na uczelni broni palnej. Dziewczyna dostaje ostatnią szansę od swojego promotora. Jednocześnie jest to też opowieść o pokoleniu pionierów zakładających uczelnię techniczną w powojennym Gdańsku, o przełomowych wynalazkach, o potrzebie rozwoju oraz o tym, co z tego wynika dla kilku pokoleń byłych i obecnych studentów. Współczesne historie studentów Politechniki Gdańskiej przeplatają się w filmie z historią uczelni i działalnością prof. Sankiewicz.
- Docent Marianna Sankiewicz to niezwykle ważna postać w historii naszej uczelni, ceniona naukowczyni, a przede wszystkim wyjątkowa osoba - mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, tuż przed premierą „Zielonego atramentu”. - Była pierwszą kobietą, która piastowała stanowisko prorektora Politechniki Gdańskiej. Funkcję tę objęła w trudnych czasach stanu wojennego, a swoją postawą wspierała studentów, którzy sprzeciwiali się ówczesnej władzy. Zależy nam na tym, by pamięć o docent Sankiewicz była wciąż żywa, zarówno wśród naszej społeczności akademickiej, jak i wśród gdańszczan i wszystkich Polaków. Bardzo się cieszę, że historię tej niezwykłej osoby możemy teraz opowiedzieć również językiem filmu.
„Zielony atrament” na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni
Nagrodzony na 4. Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym Heart of Europe film „Zielony atrament” będzie można zobaczyć również na rozpoczynającym się w poniedziałek 23 września Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Będzie można obejrzeć go na seansie 24 września - w ramach cyklu „Filmy z Gdyni”.
Paweł Wyszomirski to reżyser i scenarzysta związany z Trójmiastem i Pomorzem. Jest absolwentem Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Sopockiej Szkoły Fotografii i Geografii na Uniwersytecie Gdańskim, współzałożycielem kolektywu Testigo Documentary.
Napisz komentarz
Komentarze