Gdyńska Szkoła Filmowa to kuźnia reżyserskich talentów takich jak np. Elżbieta Benkowska z Gdańska, której dyplomowy, 15-minutowy film „Olena” walczył o Złotą Palmę w kategorii filmów krótkometrażowych na Festiwalu Filmowym w Cannes. Do Cannes zakwalifikował się też film krótki „Koniec widzenia” innego studenta z „filmówki” w Gdyni – Grzegorza Mołdy. Miłosz Sakowski swoim dyplomowym filmem „Dzień babci” rozbił bank z festiwalowymi nagrodami. Film z Anną Dymną w roli głównej, zdobył ponad 30 nagród w Polsce i na świecie, w tym na nominującym do Oscarów Foyle Film Festival w Irlandii. Dyplomowy film „Matka” innego absolwenta Łukasza Ostalskiego, też stał się swoistym fenomenem. Z Danutą Stenką w tytułowej roli, w ciągu jednego roku zdobył kilkanaście nagród na krajowych i światowych festiwalach.
CZYTAJ TEŻ: Dyrektor artystyczna FPFF w Gdyni: Siłą gdyńskiego festiwalu filmowego jest także kreowanie postaw
Szansę na taki sukces mają teraz inni studenci Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Aż cztery obrazy jej studentów będą walczyć o nagrody w kategorii filmów krótkometrażowych. To „Przyciąganie” Aleksandry Szczepaniak, „Nic poważnego” Kamila Czudeja, „Na niebie i na ziemi” Yulii Yukhymets i „Taki szczęśliwy dzień” Piotra Pluty. Wszystkie będą miały swoją premierę w konkursie nadchodzącego 49. Festiwalu Filmowego w Gdyni, odbywającego się w dniach 23-28 września.
„Przyciąganie” Aleksandry Szczepaniak ukazuje kilka dni słonecznych wakacji dorastającego rodzeństwa i tego jak bliska relacja nastoletniego rodzeństwa zostaje wystawiona na próbę. Zauroczona swoim młodszym bratem Ania, podejmuje walkę o jego uczucie.
„Nic poważnego” Kamila Czudeja obserwuje, jak nie do końca udana dla bohatera impreza, przypadkowo przemienia się w coś, co może zmienić jego życie. Daniel trafia na zabawę, na której nie potrafi się odnaleźć. Zbiegiem przypadków zostaje wplątany w zapłacenie dostawczyni za stos pizzy. Kiedy Danielowi udaje się uregulować dług, nowo poznanej dziewczynie kradną pracowniczy rower. Dzięki niespodziewanej sytuacji, lody zostają przełamane, a młodzi zaczynają szczerze ze sobą rozmawiać.
„Taki szczęśliwy dzień” Piotra Pluty śledzi daleko idące, społeczne i psychologiczne skutki uzależnienia od hazardu. Tomasz potrzebuje pieniędzy. Dzisiaj odzyska wszystko – zakład, Małgorzatę i syna, który właśnie kończy dziesięć lat. Dzisiaj się uda. Jednak próba uszczęśliwienia dziecka może okazać się zbyt ryzykowna.
„Na niebie i na ziemi” Yulii Yukhymets to krótki film, prezentowany i nagradzany wcześniej w Portugalii i Słowacji, Hiszpanii, Francji i Indiach. Czarno-biała, eksperymentalnie opowiedziana historia 11-letniej Tosi i jej 6-letniego brata Kajtka usiłujących poradzić sobie z tragedią rodzinną. Podczas pogrzebu ukochanego ojca, jedenastoletnia Tosia poznaje jego kochankę i sześcioletniego syna – Kajtka. Dziewczynka za wszelką cenę stara się wypędzić niechcianych gości z pogrzebu, ostatecznie wyżywając się na bezbronnym Kajtku. Okazuje się jednak, że chłopiec, którego Tosia postrzegała jako wroga, staje się łącznikiem pomiędzy nią, a zmarłym ojcem oraz pomaga jej przejść przez to trudne doświadczenie.
Napisz komentarz
Komentarze