Pomysłodawcą i wieloletnim dyrektorem artystycznym cyklu był śp. prof. Eugeniusz Brańka – kompozytor, dyrygent i organista związany z Klasztorem na Jasnej Górze. W porozumieniu – z ówczesnym ks. proboszczem Witoldem Stańczakiem -zapoczątkowali dzieło, które od pół wieku gromadzi tłumy melomanów podczas czwartkowych koncertów w okresie wakacji. Obecnie artystyczną pieczę nad festiwalem sprawuje syn inicjatora – dr Karol Lipiński-Brańka.
- Papież Benedykt XVI zauważył, że „wielka muzyka odpręża ducha, budzi głębokie uczucia i w sposób niemal naturalny wznosi nasz umysł i serce do Boga w każdej sytuacji ludzkiego życia, zarówno radosnej, jak i smutnej”. Taka właśnie muzyka staje się udziałem mieszkańców i gości Władysławowa od 50 lat! – pisze na stronie władysławowskiej parafii jej proboszcz ks. Krzysztof Musiałek TChr. - Pół wieku historii Letnich Koncertów Organowych i Kameralnych we Władysławowie jest świadectwem troski parafii i miasta o rozwój kultury muzycznej, uwrażliwiania na piękno sztuki, edukowania i inspirowania. Jubileusz to doskonała okazja, aby wyrazić uznanie dla twórczej pasji i zaangażowania wszystkich uczestniczących w budowaniu tej muzycznej tradycji. To dzięki ich pracy grono gości i przyjaciół festiwalu z roku na rok poszerza się o nowych, wspaniałych artystów z Polski i świata, czyniąc z Władysławowa istotne miejsce na kulturalnej mapie Polski. Niech uniwersalny język muzyki porusza serca kolejnych pokoleń!
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Generał Haller wrócił do Władysławowa. Inscenizacja na rocznicę Zaślubin Polski z Morzem
Jubileuszowa edycja Festiwalu rozpocznie się z – jak przystało na Złoty Jubileusz – uroczystą „fanfarą”. Podczas koncertu zatytułowanego „Fanfary na 50 lat!” wystąpią zespół instrumentów dętych Masterbrass oraz organista Tadeusz Barylski. Tego wieczoru zabrzmi m.in. specjalnie na tę okoliczność skomponowany „Hejnał festiwalowy”. Będzie to pierwsze z cyklu prawykonań tegorocznego kompozytora – rezydenta Festiwalu, Mirosława Gąsieńca.
Podczas koncertu Sacrum/Profanum 13 lipca wystąpi znakomity zespół, który bardzo szybko buduje markę jednego z najlepszych zespołów kameralnych w kraju – Tansman Trio. W części organowej wystąpi wirtuoz Krzysztof Karcz. Repertuar koncertu będzie w kontraście zestawiał dzieła o charakterze świeckim z tymi o idiomie sakralnym. Będzie to kolejny z koncertów, na którym zabrzmi prawykonanie kompozycji Mirosława Gąsieńca.
Muzyczny wieczór 20 lipca przeniesie słuchaczy do „gotyckiej katedry”. Będzie to koncert niezwykły z racji wykonawców. Do Władysławowa przyjedzie bowiem Młodzieżowa Orkiestra Akademicka z Charkowa w Ukrainie. Pod batutą Szymona Morusa zabrzmią kompozycje inspirowane średniowieczną monodią. Solistami koncertu będą Karol Lipiński-Brańka – skrzypce oraz Maciej Zakrzewski – organy. Jedną z pozycji programu koncertu będzie prawykonanie Concerto gregoriano na skrzypce i orkiestrę autorstwa Mirosława Gąsieńca.
ZOBACZ TEŻ: To oni zapracowali na A+ dla aMuz. Koncert studentów nagrodzonej Akademii
Koncert 27 lipca zabierze słuchaczy mroźnej Północy. Niezwykłe w obsadzie Artio (harfa, skrzypce, wiolonczela) to zespół związany z Narodowym Forum Muzyki, którego koncerty z racji znakomitych aranżacji repertuaru są owacyjnie odbierane przez publikę. Organistą koncertu będzie Adam Tański, w wykonaniu którego usłyszymy m.in. transkrypcję słynnego poematu Finlandia Jeana Sibeliusa.
Pół wieku historii Letnich Koncertów Organowych i Kameralnych we Władysławowie jest świadectwem troski parafii i miasta o rozwój kultury muzycznej, uwrażliwiania na piękno sztuki, edukowania i inspirowania. Jubileusz to doskonała okazja, aby wyrazić uznanie dla twórczej pasji i zaangażowania wszystkich uczestniczących w budowaniu tej muzycznej tradycji.
ks. Krzysztof Musiałek / proboszcz
3 sierpnia publiczność festiwalowa przekona się, że najpiękniejsze z dźwięków pochodzą z natury. W programie koncertu znajdą się ilustracyjne kompozycje epoki baroku – słynne Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego, Kantata-moralitet Na śmierć kanarka Georga Philippa Telemanna oraz Koncert organowy Kukułka i słowik Georga Friedrich Haendla. Solistom wieczoru: Mateuszowi Rzewuskiemu (organy), Magdalenie Cornelius (mezzosopran), Karolowi Lipińskiemu-Brańka (skrzypce) towarzyszyć będzie Kameralna Orkiestra Festiwalowa.
10 sierpnia to koncert dedykowany najmłodszym z melomanów. Bajki i wiersze Jana Brzechwy czytać będzie aktorka Sandra Staniszewska-Herbich, a muzyczną ilustrację ich treści zaprezentują Reed Connection Trio oraz organistka Zuzanna Bator. W programie m.in. Uwertura Bajka Stanisława Moniuszki o transkrypcji na organy oraz Trzy bajki Mirosława Gąsieńca (prawykonanie).
Koncert 17 sierpnia zatytułowany został „Nokturny i misteria”. Jak sama nazwa wskazuje będzie to koncert zachęcający do kontemplacji, w atmosferze spokoju i mistycyzmu. Wykonawcami koncertu będą Zespół wokalny Art’n’voices oraz organista Józef Serafin.
Na zakończenie jubileuszowej edycji usłyszymy dwa recitale podczas jednego muzycznego wieczoru. Pierwszy z nich – solowy – w wykonaniu organisty Piotra Rojka. Drugi z recitali – kameralny – wykona duet akordeon i flet: Wiesław Ochwat i Wiesław Suruło. Wszyscy artyści wieczoru należą do grona najbardziej znanych i cenionych muzyków swoich specjalności.
Napisz komentarz
Komentarze