Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Szopka przed Oliwskim Ratuszem Kultury. Już nie piaskowa, nie drewniana, ale... ze styropianu

Po raz trzynasty Oliwski Ratusz Kultury zaprosił mieszkańców na Międzywyznaniową Wigilię Oliwską. W programie w sobotę, 21 grudnia znalazło się spotkanie z duchownymi różnych wyznań, koncert kaszubskich kolęd, degustacja świątecznych potraw i odsłonięcie wyjątkowej szopki ze styropianu.
szopka ze styropianu, Gdansk-Oliwa 2024
W tym roku oliwską szopkę wykonano ze styropianu

Autor: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze

Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska  stała się już gdańska tradycją. To wyjątkowe wydarzenie łączące duchowość, kulturę i lokalną społeczność. W programie znalazły się atrakcje dla wszystkich pokoleń: koncert kolęd, odsłonięcie artystycznej szopki, spotkanie z przedstawicielami różnych wyznań oraz wspólna degustacja świątecznych potraw.

Oliwską Wigilię otworzyło słuchowisko „Opowieść wigilijna” w wykonaniu grupy warsztatowej pod kierunkiem Konrada Steina. Potem można było wysłuchać koncertu kolęd i pastorałek „Nad Kaszubami Gore Gwiazda” w wykonaniu Weroniki Korthals (wokal, skrzypce) oraz Pawła A. Nowaka (akordeon, aranżacje).

Szopka w Gdańsku-Oliwie. Tym razem ze styropianu

szopka ze styropianu, Gdansk-Oliwa 2024

Jak co roku zebrani oczekiwali na odsłonięcie artystycznej szopki. Tym razem już nie piaskowej, jak w latach ubiegłych, czy drewnianej, jak w ubiegłym roku, ale wykonanej ze styropianu. Autorką koncepcji projektu jest dr Adriana Majdzińska, a zrealizowali go Czesław Podleśny wraz z rzeźbiarzami najmłodszego pokolenia: Oliwią Bury i Janem Raczyńskim. Styropian, pochodzący z odpadów budowlanych, po zakończeniu projektu ma zostać poddany recyklingowi.

Szopka składa się z trzech kondygnacji, tworząc bryłę o wymiarach 4x2x 6 metrów. Instalacja przestrzenna jest wynikiem trzech odrębnych spojrzeń na sztukę rzeźbiarską, odmiennej estetyki Czesława Podleśnego, Oliwii Bury i Jana Raczyńskiego, połączonych hasłem szopki.

Po odsłonięciu szopki tradycyjnie odbyło się spotkanie z duchownymi różnych wyznań działających na terenie Gdańska, a następnie Wspólny Stół, czyli degustacja świątecznych potraw przygotowanych przez oliwskich gastronomików oraz wolontariuszki Fundacji Wspólnota Gdańska. We wspólne świętowanie włączyli się mieszkańcy Gdańska.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama