13-latek tonął w Zatoce Gdańskiej!
– Dzisiaj o godzinie 13.25 dyżurny nowodworskiej policji otrzymał zgłoszenie, że za miejscowością Krynica Morska pod wodą zniknął 13-letni chłopiec, mieszkaniec województwa mazowieckiego, który przebywał wraz z rodzicami na plaży. Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci oraz służby ratunkowe, które prowadziły intensywne poszukiwania. Po około godzinie nastolatek został wyciągnięty z wody przez turystę zaangażowanego w poszukiwania – poinformowali w czwartek, 29 czerwca policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim.
PRZECZYTAJ TEŻ: Kolejna akcja ratunkowa w Jantarze! Tonęło pięć osób
Jak się dowiadujemy, do zdarzenia doszło na niestrzeżonej plaży. Czynności reanimacyjne prowadzono na miejscu, a później chłopiec w stanie ciężkim został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku.
– Apelujemy o ostrożność podczas wypoczynku nad wodą – wskazują funkcjonariusze z nowodworskiej komendy powiatowej policji, którzy dosłownie dzień wcześniej – w środę, 28 czerwca opublikowali komunikat, w którym przestrzegali, że woda – nawet ta pozornie najspokojniejsza – w jednej chwili może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem. Przypominali też o zachowywaniu podstawowych zasad ostrożności i rozwagi.
Zasady zachowania nad wodą
- Wybierając teren do wypoczynku nad wodą, pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, plaże z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.
- Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu oraz zorientujmy się, gdzie znajdują się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
- Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.
- Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna mogą narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć. Może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość, i skok do wody zakończy się urazem.
- Do wody nigdy nie wchodzimy, będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.
- Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.
- Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne”. Aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
- Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi, pamiętajmy o założeniu kapoka.
- Brawura i ryzyko przyczyną wypadków. Odpoczywając nad wodą, pamiętamy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie do wody osób stojących na kładkach lub pomostach. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
PRZECZYTAJ TEŻ: Akcja ratowników morskich! Ewakuowali rannego członka załogi statku
Warto pamiętać:
- by szczególną opieką otaczać dzieci. Pamiętajmy o zaopatrzeniu ich w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody. Stale obserwujmy osoby małoletnie, tak aby nie doszło do ich niekontrolowanego oddalenia się od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.
- Jeśli podczas odpoczynku nad wodą zauważymy, że ktoś tonie, nie stójmy bezczynnie, tylko niezwłocznie udzielmy pomocy. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić czynności ratunkowych lub podjęcie ich zagrażałoby naszemu bezpieczeństwu, czym prędzej zawiadommy wykwalifikowane służby.
Napisz komentarz
Komentarze