Aktualizacja | 12 stycznia godz. 14.00
Strażacy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej informują, że sytuacja w województwie pomorskim jest obecnie stabilna, a w występujących zdarzeń jest widoczna tendencja spadkowa. Nadal jednak trwa sprzątanie województwa. Od rana najwięcej zdarzeń przybyło w powiecie bytowskim - 30, wejherowskim - 15 i kartuskim - 12. W pozostałych powiatach zdarzeń jest już niewiele. W sumie od godz. 7.30 do 14.00 w całym województwie strażacy interweniowali 86 razy.
Energetycy również powoli przywracają prąd w całym województwie. Obecnie pozbawionych zasilania jest blisko 25 tys. odbiorców na Pomorzu (1075 stacji).
Aktualizacja | 12 stycznia godz. 10.00
Ponad 40 tys. odbiorców z całego Pomorza nadal nie ma prądu. Bez prądu pozostają odbiorcy od Gdańska po Kołobrzeg, W sumie, na godz. 10.00 bez prądu było blisko 43 tys.: odbiorców. W północnej części województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego występują wyłączenia awaryjne, ale awaria dotyka odbiorców także w południowej części tych województw. Jak informuje Energa bez zasilania jest (stan na godz. 10.00) ponad 1600 stacji.
Awaria w województwie pomorskim dotyczy powiatów: bytowskiego, chojnickiego, gdańskiego, gdyńskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego, puckiego, starogardzkiego, tczewskiego, wejherowskiego, człuchowskiego, słupskiego oraz Trójmiasta i Słupska.
Liczba strażackich interwencji wzrosła do 578. To stan na dzień 12 stycznia na godz. 7.30. Najwięcej, bo ponad 100 interwencji przybyło w powiecie bytowskim.
- KP PSP Wejherowo - 196
- KP PSP Bytów - 145
- KP PSP Kartuzy - 69
- KM PSP Słupsk - 42
- KP PSP Puck - 41
- KP PSP Lębork - 35
- KM PSP Gdynia - 25
- KP PSP Nowy Dwór Gdański - 10
- KM PSP Sopot - 2
- KP PSP Pruszcz Gdański - 2
- KM PSP Gdańsk - 2
- KP PSP Człuchów - 5
- KP PSP Tczew - 2
- KP PSP Sztum - 1
- KP PSP Kwidzyn - 1
Cofka na Bałtyku
W Rowach, Łebie i w powiecie nowodworskim odnotowano przyrost stanów wód. W Ustce woda zalała Bulwar Portowy oraz okolice wzdłuż brzegów rzeki Słupi. Z kolei w Łebie strażacy zabezpieczali budynek portu jachtowego.
Pomorski Alarm Pogodowy przestrzega z kolei przed bardzo silnym wiatrem na wybrzeżu.
- Prognoza silnych porywów wiatru zostaje wydłużona o kolejną dobę, tj. do niedzieli, do godziny 22:00. Przed nami doba z silnym wiatrem z sektora północnego, z dalszym zagrożeniem cofką i wezbraniami wód powyżej stanów ostrzegawczych/alarmowych. Najbliższej nocy oraz w niedzielę do wieczora, w zaznaczonym obszarze spodziewane są porywy wiatru mogące przekraczać 70-80 km/h, lokalnie dochodząc do 90 km/h. Wiatr wyraźnie ucichnie w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek - informuje Bartłomiej Zastawny z Pomorskiego Alarmu Pogodowego.
Aktualizacja | godz. 14:50
Ze względu na silne opady śniegu, na Pomorzu bez prądu pozostaje ponad 50 tysięcy odbiorców.
- W związku z wyjątkowo niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi występują przerwy w dostawie energii elektrycznej. Nasze służby nie ustają w wysiłkach, by zasilanie powróciło do Państwa domów jak najszybciej - informuje na swojej stronie internetowej Energa Operator.
Aktualizacja | godz. 13:20
Do 311 strażackich interwencji wzrósł bilans ataku zimy na Pomorzu. To stan na godz. 12.
- KP PSP Wejherowo - 135
- KP PSP Bytów - 37
- KP PSP Puck - 34
- KP PSP Lębork - 29
- KP PSP Kartuzy - 29
- KM PSP Słupsk - 20
- KM PSP Gdynia - 19
- KP PSP Nowy Dwór Gdański - 5
- KM PSP Sopot - 1
- KP PSP Pruszcz Gdański - 1
- KM PSP Gdańsk - 1
Najwięcej zdarzeń które notujemy związane są z usuwaniem powalonych drzew na drogach. Stale działamy przy ok. 60-70 zdarzeniach - mówi bryg. Łukasz Płusa, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Gdyni.
Najpoważniejsze zdarzenia jakie do tej pory odnotowano to zabezpieczenie budynku portu jachtowego w Łebie ze względu na wysokie napełnienie Bałtyku i niekorzystny wiatr. Woda wylewała się tam na parking przy budynku portu jachtowego. Ułożono worki z piaskiem w celu zabezpieczenia budynku. Z kolei w Rowach (gmina Ustka), ze względu na cofkę na rzece Łupawa, woda wylała na posesję i zagrażała budynkom, dlatego strażacy ułożyli zapory.
Aktualizacja | 11 stycznia godz. 9:25
Do godz. 7 rano strażacy z pomorskich jednostek, w związku z pogodą, interweniowali 106 razy. Najwięćej w powiatach wejherowskim (57), puckim (13), bytowskim (11), lęborskim (10) i kartuskim (7). Głównie strażacy usuwali powalone przez śnieg drzewa. Nikt nie został poszkodowany.
Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska poinformował w mediach społecznościowych, że na ulicach miasta pracuje cały dostępny sprzęt.
- Pomimo ciągłych opadów, główne arterie i drogi po których porusza się komunikacja miejska są przejezdne - zapewnia Borawski.
Aktualizacja, godz. 16:40
Śnieg nie odpuści. Pomorski Alarm Pogodowy podał, że padać ma do niedzielnego poranka, 12 stycznia, przy czym najintensywniej od piątku, 10 stycznia do sobotniego popołudnia, 11 stycznia.
– Najbliższej nocy śnieg spodziewany jest w przeważającej części regionu, w tym także na Wybrzeżu. Jutro ma częściowo przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz, zwłaszcza bliżej Bałtyku i Zatoki Gdańskiej. Największy przyrost pokrywy śnieżnej spodziewany jest (do jutra) w pasie od Trójmiasta po Słupsk i Miastko. Tam też dopadać może od kilku do kilkunastu cm, przy czym lokalnie nie można wykluczyć nieco większych sum. Zróżnicowana rzeźba terenu znacznie utrudnia precyzyjne prognozowanie, a wiele determinują czynniki lokalne – poinformował Bartek Zastawny z Pomorskiego Alarmu Pogodowego.
Będzie też mocno wiało na północy i Wybrzeżu.
– Porywy w zaznaczonym obszarze mogą przekraczać 80 km/h, a w pasie od Ustki po Łebę 90 km/h (sobotnie popołudnie). Wgłębi regionu wiatr także odczuwalny. Powieje z północnego-zachodu, przechodzącego w północny. W środowisku intensywnych opadów śniegu widoczność na drogach będzie chwilami i miejscami ograniczona – dodał Bartek Zastawny.
Wcześniej pisaliśmy
Przyczyną licznych awarii sieci energetycznej były opady mokrego, ciężkiego śniegu. Powodował on zrywanie przewodów sieci napowietrznej, wywracanie słupów ze stacjami transformatorowymi. Sieć ucierpiała także w wielu miejscach z powodu przewracania się drzew pod ciężarem śniegu.
Atak zimy na Pomorzu! Tysiące osób bez prądu
– W oddziale gdańskim sytuacja wydaje się już opanowana – ocenia Grzegorz Baran, specjalista ds. komunikacji w spółce Energa-Operator
Jeszcze kilka godzin temu bez dopływu energii pozostawało na tym terenie ponad 10 tysięcy odbiorców, obecnie szacujemy ich liczbę na około 1600. Najtrudniejsza sytuacja nadal jest w rejonie Słupska i Lęborka, gdzie odbiorców pozbawionych zasilania jest ponad tysiąc. W terenie pracuje około 100 brygad naprawczych pogotowia energetycznego oraz wykonawców zewnętrznych. Natomiast znacznie trudniejsza sytuacja ma miejsce w okolicach Koszalina, gdzie mamy stan awarii masowej, pozbawionych zasilania jest ponad 15 tysięcy odbiorców.
Grzegorz Baran / specjalista ds. komunikacji w spółce Energa-Operator
Do kiedy będzie padał śnieg? Zima nie odpuści, możliwe utrudnienia
Prognozy synoptyczne, niestety, nie są najlepsze. Jak podaje Pomorski Alarm Pogodowy, opady chwilowo zanikają, jednak przed nami kolejne, zapewne bardziej intensywne, które występować będą od piątku, 10 stycznia wieczorem po sobotnie (11 stycznia) południe lub nawet popołudnie. Te opady śniegu objąć mogą obszar od Zatoki Puckiej po Słupsk i Miastko.
W związku z tym, trzeba się liczyć w trakcie najbliższej doby z kolejnymi przerwami w dostawach energii elektrycznej. Trudne warunki panować będą też na drogach, gdzie występować mogą oblodzenia. Możliwe również perturbacje na sieci kolejowej z powodu uszkodzeń sieci trakcyjnej.
Napisz komentarz
Komentarze