Najgorzej jest obecnie na Żuławach, w pow. nowodworskim
Aktualizacja | godz. 17.45
Jak informuje Państwowa Straż Pożarna, obecnie trwają prace zabezpieczające w kilku miejscowościach:
- Sztutowo, pow. nowodworski - układanie worków z piaskiem wzdłuż drogi w Sztutowskiej Kępie - pracują 3 zastępy,
- Kąty Rybackie, pow. nowodworski - przesiąkają wały, pompowanie wody w celu uszczelnienia - pracuje 1 zastęp,
- Świerznica, pow. nowodworski - woda na podwórku, pracuje 1 zastęp,
- Rewa ul. Koralowa, pow. pucki - jezdnia, woda z Zatoki zalewa ulice i okoliczne posesje. Dowóz worków - pracuje 1 zastęp,
- Mechelinki ul. Szkolna 25, pow. pucki - zalana jezdnia woda wlewa się na okoliczne posesje
Wcześniej pisaliśmy
W związku z utrzymywaniem się stanów alarmowych na rzekach powiatu nowodworskiego i Zalewu Wiślanego oraz dalszym wzrostem poziomu wód, starosta nowodworski ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla gmin:
- Stegna,
- Nowy Dwór Gdański,
- Sztutowo
- oraz dla Krynicy Morskiej.
W związku z utrzymywaniem się stanów alarmowych na rzekach powiatu nowodworskiego i Zalewu Wiślanego oraz dalszym wzrostem poziomu wód, Starosta Nowodworski z dniem 12 stycznia 2025 r. od godziny 12.45, ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla gmin: Gmina Stegna Gmina Nowy Dwór Gdański Gmina Miasta Krynica Morska Gmina Sztutowo - taka informacja pojawiła się na stronie powiatu nowodworskiego.
W ostatnich godzinach doszło w tych gminach i miejscowościach do kilku interwencji. W Sztutowie od godz. 15 trwa układanie worków z piaskiem wzdłuż drogi w Sztutowskiej Kępie. Na miejscu pracują trzy zastępy straży pożarnej. W Kątach Rybackich trwa pompownie wody, gdyż wały przesiąkają. Strażacy je uszczelniają, by nie doszło do zalania.
W Rewie w powiecie puckim przy ul. Koralowej woda z Zatoki Puckiej zalewa ulice i okoliczne posesje. Trwa dowożenie i układanie worków z piaskiem. Również w Mechelinkach zalana jest jezdnia i woda wlewa się na okoliczne posesje. W Dębkach wylewa również rzeka Piaśnica.
Ze względów bezpieczeństwa wejście na Molo w Brzeźnie jest zamknięte do odwołania.
- Silny północny wiatr powoduje zalewanie górnego pokładu molo. Prosimy o zachowanie ostrożności i unikanie tego obszaru – informuje Gdański Ośrodek Sportu.
Sztorm uszkodził także dolne pokłady mola w Sopocie. W niedzielę 12 stycznia na plaży leżały wyrwane przez żywioł deski.
Ostrzeżenia IMGW dla Żuław
Obecnie obowiązuje kilka ostrzeżeń IMGW. Ostrzeżenie 2 stopnia dotyczące wezbrania wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dotyczy Martwej Wisły od Tczewa do ujścia.
- W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną, w ujściowym odcinku Wisły i na dolnych odcinkach rzek w zlewni Martwej Wisły przewiduje się wahania poziomów wody w strefie wody wysokiej i powyżej stanów ostrzegawczych. Lokalnie możliwe jest osiągnięcie stanów alarmowych – informuje IMGW.
Ostrzeżenie 3 stopnia jest dla Zalewu Wiślanego.
- W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną na Zalewie Wiślanym i Żuławach przewiduje się wahania poziomów wody ze słabą tendencją wzrostową powyżej stanów alarmowych, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Wieczorem nastąpi stabilizacja i rozpoczną się spadki poziomów wody – czytamy w informacji IMGW.
W obu przypadkach aktualne ostrzeżenia obowiązują do godzin porannych 13 stycznia. Natomiast do godz. 23.00 obowiązuje ostrzeżenie 3 stopnia dla całego pasa nadmorskiego.
W związku z trudnymi warunkami pogodowymi oraz zagrożeniem tzw. cofką burmistrz Łeby Agnieszka Derba zwołała grupę zarządzania kryzysowego. Od soboty 11 stycznia wszystkie służby – Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, Urząd Morski i policja - zabezpieczają i monitorują kluczowe miejsca w mieście. W pogotowiu są worki z piaskiem, a strażacy OSP na bieżąco prowadzą dyżury w newralgicznych punktach. Monitorowany jest stan poziom wody. W najtrudniejszej sytuacji byli i są mieszkańcy kilku ulic przyległych do rzeki Łeba, m.in. ulicy Abrahama. Tam rzeka grozi wylaniem i wówczas służby będą decydowały, czy zarządzić ewakuację.
O SYTUACJI NA POMORZU PISZEMY TUTAJ:
Jak sprawdziliśmy, aktualnie stan rzeki waha się między stanem ostrzegawczym a alarmowym. Poziom wody wynosi 592 cm. Stan ostrzegawczy jest to 570 cm, a alarmowy 610 cm. Trend jest aktualnie bez zmian. Najgorzej było w sobotę w południe, gdy woda przekroczyła barierę 600 cm.
Stan wody w Łebie można śledzić na bieżąco tutaj:
W Łebie ostrzegają mieszkańców i turystów, by nie zbliżali się do wejścia na plażę nr 24, które jest zalane przez morze.
- Poruszaniu się w pobliżu tego wejścia i po falochronach grozi utratą życia. Ze względów bezpieczeństwa zamknęliśmy też wjazd do portu jachtowego i na parking przy zachodnim molo pod krzyżem. Apelujemy o zachowanie rozsądku przy tak skrajnych warunkach pogodowych. Wszystkie służby pozostają w stałym kontakcie, co umożliwia skuteczną koordynację działań, gdyż ich celem jest minimalizacja potencjalnych szkód oraz zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i infrastrukturze miasta w obliczu trudnych warunków pogodowych - informują w Urzędzie Miejskim w Łebie.
Również w sąsiednim Elblągu w związku z przekroczeniem stanu alarmowego na rzece Elbląg i niekorzystnymi prognozami związanymi przede wszystkim z kierunkiem wiatru oraz trudną sytuacją hydrologiczną na Bałtyku prezydent Michał Missan wprowadził na terenie miasta stan pogotowia przeciwpowodziowego. O godz. 12.00 stan wody w rzece Elbląg wynosił 625 cm, a więc stan alarmowy przekroczony został o 15 cm. Godzinowy przyrost wody wynosi ok. 3-4 cm.
- Wszystkie służby są w gotowości. Na bieżąco od wczoraj monitorowany jest poziom rzeki Elbląg. Aktualna sytuacja, prognozy i zagrożenia, a także stan przygotowania służb do ewentualnych działań przeciwpowodziowych oraz zasoby sprzętowe i kadrowe omówione zostały podczas posiedzenia miejskiego zespołu kryzysowego, które odbyło się w Urzędzie Miejskim. W najbardziej newralgicznym punkcie, czyli na Bulwarze Zygmunta Augusta zachowawczo rozwijane są również rękawy przeciwpowodziowe - informuje elbląski magistrat.
Napisz komentarz
Komentarze