Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Port Gdańsk otrzyma 100 milionów euro na poprawę infrastruktury

Blisko 100 milionów euro wynosi dotacja pozyskana przez Port Gdańsk na realizację projektu poprawy infrastruktury oraz wykonanie analizy systemu zasilania statków z instalacji lądowych. Port złożył wniosek w Komisji Europejskiej w styczniu bieżącego roku. Ocena musiała być wysoka, skoro przyznano dofinansowanie w pełnej wnioskowanej wysokości. Projekt przewiduje m.in. przebudowę nabrzeży portowych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, powinny się zakończyć w roku 2027.
Port Gdańsk otrzyma 100 milionów euro na poprawę infrastruktury

Autor: Tomasz Dresler | Port Gdansk,

W styczniu skierowano do Komisji Europejskiej projekt "Poprawa infrastruktury Portu Gdańsk wraz z analizą wdrożenia systemu niskoemisyjnego OPS dla zrównoważonego rozwoju sieci TEN-T". Dotację przyznano w pełnej sumie o jaką wnioskowano - to dokładnie 99 mln 586 tys. 250 euro. Fundusze pochodzą z unijnego Instrumentu „Łącząc Europę” na lata 2021-2027.

- Realizacja tego projektu przyczyni się do wzrostu konkurencyjności Portu Gdańsk, wzmocnienia potencjału przeładunkowego oraz zwiększenia przepustowości. Dzięki tym inwestycjom ulegną poprawie: jakość i standard obsługi statków, a także warunki pracy. Przebudowywane nabrzeża będą dostosowane do potrzeb jednostek o większym zanurzeniu niż dotychczas, tak by mogły one bezpiecznie nawigować w kanale portowym w pełni wykorzystując potencjał niedawno przebudowanego toru wodnego w Porcie Wewnętrznym – wyjaśnia Łukasz Malinowski, prezes Portu Gdańsk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rekordowy Port Gdańsk. Jest drugi na Bałtyku

Projekt przewiduje przebudowę czterech nabrzeży w porcie wewnętrznym o łącznej długości 1916 m razem z infrastrukturą podziemną i kolejową: Nabrzeża Wiślane, Bytomskie, Rudowe III oraz Węglowe. Są zlokalizowane wzdłuż Kanału Portowego i w Basenie Górniczym. Już ogłoszono przetargi na wykonanie robót budowlanych na Nabrzeżach Rudowym III, Bytomskim oraz Wiślanym, przetarg na Nabrzeże Węglowe ruszy w III kwartale roku. 

Dzięki tym inwestycjom ulegną poprawie: jakość i standard obsługi statków, a także warunki pracy. Przebudowywane nabrzeża będą dostosowane do potrzeb jednostek o większym zanurzeniu niż dotychczas, tak by mogły one bezpiecznie nawigować w kanale portowym w pełni wykorzystując potencjał niedawno przebudowanego toru wodnego w Porcie Wewnętrznym

Łukasz Malinowski / prezes Portu Gdańsk

W nazwie projektu znajdują się słowa o wdrożeniu systemu niskoemisyjnego OPS. Czym jest owe OPS? Od Onshore Power Supply - zasilanie statków z lądu. Podczas postoju statków w porcie wiele mediów dostarczanych jest z nabrzeży, w miejsce wyłączanych instalacji okrętowych. Zadanie studyjne polegać ma na opracowaniu m.in. analizy stanu zastosowania systemów OPS dla zasilania statków w energię elektryczną w czasie ich postoju w portach morskich, oceny stanu przystosowania statków morskich do zasilania w energię elektryczną z lądu, oceny zapotrzebowania na zasilanie statków w Porcie Gdańskim, powstać ma też plan wdrożenia tej technologii w Porcie Gdańsk.

 

Cała objęta projektem inwestycja powinna zostać zakończona w roku 2027.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama