Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Edukacja zdrowotna od września wejdzie do szkół. Jak z niej zrezygnować?

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot, który pojawi się w kolejnym roku szkolnym. Nie będzie jednak obowiązkowy. Co trzeba zrobić, by z niego zrezygnować?
Szkoła, edukacja zdrowotna
Edukacja zdrowotna pojawi się w szkołach od nowego roku szkolnego. Nie będzie jednak przedmiotem obowiązkowym i będzie można z niego zrezygnować

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Nowy przedmiot zastąpi wychowanie do życia w rodzinie. Łączy on naukę o zdrowiu, medycynę, nauki społeczne, przyrodnicze i ścisłe. I dotyczy naszego zdrowia fizycznego, psychicznego, seksualnego i społecznego.

Reklama

Będzie nauczany w szkołach podstawowych w klasach IV-VIII, w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych I stopnia.

CZYTAJ TEŻ: Edukacja zdrowotna nie będzie obowiązkowa. Barbara Nowacka zmieniła zdanie

Edukacja zdrowotna nie będzie obowiązkowa

Początkowo edukacja zdrowotna miała być obowiązkowa. Tyle że wywołała awanturę, która spowodowała reakcję MEN. W styczniu Barbara Nowacka, ministra edukacji poinformowała, że nowy przedmiot nie będzie jednak obowiązkowy. 

Dodała, że musi „ochronić szkołę przed awanturą polityczną”. I podkreśliła, że to efekt rozmów z nauczycielami. 

W podstawie programowej określono m.in. zakres treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka (świadome rodzicielstwo, rodzina, życie w fazie prenatalnej, metody i środki świadomej prokreacji). W rozporządzeniu znalazły się natomiast zasady organizowania zajęć z edukacji zdrowotnej. 

Jakie obowiązki nakłada na szkołę i rodziców?

Rezygnacja z edukacji zdrowotnej. Jak to zrobić?

Przede wszystkim zanim nauczyciel prowadzący zajęcia z edukacji zdrowotnej – jak podaje Portal dla Edukacji – zacznie, to wcześniej razem z wychowawcą klasy będą musieli zorganizować co najmniej jedno spotkanie informacyjne z rodzicami uczniów niepełnoletnich i z uczniami pełnoletnimi. Żeby szczegółowo poinformować ich o celach i treściach programu nauczania, podręcznikach czy materiałach edukacyjnych. Musi tego dopilnować dyrektor szkoły. 

Jeżeli rodzice niepełnoletnich uczniów nie będą chcieli, żeby ich dziecko chodziło na te zajęcia, będą musieli zgłosić to dyrektorowi szkoły. I złożyć pisemną rezygnację do 25 września danego roku szkolnego.

Jeśli natomiast na zajęcia z edukacji zdrowotnej nie będą chcieli chodzić uczniowie pełnoletni, to pisemną rezygnację u dyrektora będą musieli złożyć sami. Również do 25 września.

Co ważne, z tego przedmiotu nauczyciel nie będzie wystawiał ocen. A to znaczy, że nie będzie miał on wpływu na to, czy uczeń przejdzie do następnej klasy, ani na ukończenie szkoły.

Reklama Newsletter Zawsze Pomorze - zapisz się

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ja 14.04.2025 18:35
Czemu zniechęcacie? Myślałem, że jesteście wolne media...

Reklama
Reklama
Reklama