Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Pomorskie Dni Chopinowskie jako połączenie muzyki klasycznej i jazzu w salach pałacu w Waplewie

Pomorskie Dni Chopinowskie ponownie odbędą się w salach pieczołowicie odrestaurowanego pałacu Sierakowskich w Waplewie Wielkim na Powiślu, w siedzibie Muzeum Tradycji Szlacheckiej, oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku. Już od kilku lat publiczność może wysłuchać nie tylko znakomitych dzieł muzyki klasycznej, lecz również koncertów jazzowych. Wszystkie w mistrzowskim wykonaniu! Tegoroczne "Dni" odbędą się w piątek i sobotę, 9 i 10 czerwca.
Pomorskie Dni Chopinowskie jako połączenie muzyki klasycznej i jazzu w salach pałacu w Waplewie
Wykonawcami koncertów w pałacu Sierakowskich są artyści światowej klasy - rok temu zagrali Alisa i Adam Baraz, duet pianistów z Węgier

Autor: Starostwo Powiatowe w Sztumie

Pierwszy z tegorocznych Pomorskich Dni Chopinowskich - w piątek 9 czerwca o godz. 17. - stać będzie pod znakiem muzyki klasycznej. Recital fortepianowy przedstawi Marek Bracha - pianista kształcący się w Warszawie i Londynie, dziś wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz pedagog w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. Prowadzi warsztaty i kursy mistrzowskie, m.in. w Japonii, Chinach, na Tajwanie, grając też na fortepianach historycznych. Marek Bracha koncertuje na całym świecie, od Carnegie Hall w Nowym Jorku po Filharmonię Narodową w Warszawie. 

Artysta wykonuje koncertowe recitale łączące muzykę ze słowem, wprowadza pozamuzyczne konteksty utworów oraz historię ich powstawania. Co roku tworzy nowy program koncertowy. Z powodzeniem wciela się w rolę komentatora telewizyjnego i radiowca, zasiada w gronie ekspertów komentujących przesłuchania Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Zapraszany jest do grona jurorów krajowych i zagranicznych konkursów muzycznych. 

W salach pałacu Sierakowskich w Waplewie Wielkim przedstawi recital komentowany, przygotowany z okazji 200-lecia urodzin Thomasa Tellefsena – kompozytora, pianisty i pedagoga norweskiego, ucznia i przyjaciela Fryderyka Chopina. Marek Bracha zinterpretuje kompozycje obu twórców, ukazując ich wspólną myśl muzyczną. Między utworami pianista opowie o kontekście historycznym i okolicznościach ich powstania, a także podzieli się ciekawostkami z życia kompozytorów.

Pałac Sierakowskich w Waplewie Wielkim, siedziba Muzeum Tradycji Szlacheckiej

Drugiego dnia - w sobotę, 10 czerwca, również o godz. 17. - koncert "Chopin na jazzowo" przedstawi WWS Trio w składzie: Andrzej Wojciechowski – klarnet, Ignacy Jan Wiśniewski – fortepian oraz Jarosław Stokowski – kontrabas. Trio wykona muzykę inspirowaną wybranymi kompozycjami Fryderyka Chopina, wykonywaną w klimacie liryki jazzowej z elementami sonoryzmu. Publiczność usłyszy transkrypcje m.in. takich utworów, jak preludia, pieśni, walce, a także III część Sonaty wiolonczelowej g-moll. Wszystkie utwory będą komentowane przez wykonawców podczas występu.

Andrzej Wojciechowski to absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, solista klarnecista Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Stale współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Jest członkiem „Polskiego Zespołu Basethornowego”, współtworzy również „Gdańskie Trio Stroikowe” oraz trio fortepianowe „Baltic Trio”. W grudniu 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk muzycznych. Obecnie jest profesorem klasy klarnetu w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

Ignacy Jan Wiśniewski to pianista jazzowy, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, aranżer i akompaniator. Absolwent klas fortepianu klasycznego prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz fortepianu jazzowego prof. Włodzimierza Nahornego w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studiował również w Niemczech oraz we Francji. Współzałożyciel kwartetu jazzowego „Almost Jazz Group” oraz lider grupy „Ignacy Wiśniewski Trio”. Od 2009 artysta jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie pracuje ze studentami specjalności Musical oraz Jazz i Muzyka Estradowa. W 2022 roku otrzymał stopień naukowy doktora sztuki oraz honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Jarosław Stokowski to kontrabasista i gitarzysta basowy. Ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie kontrabasu Sebastiana Wypycha oraz Janusza Dobrowolskiego. Jako kontrabasista klasyczny współpracował z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Bałtycką, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Orkiestrą Symfoników Gdańskich. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz Teatrem Miniatura. Koncertował oraz nagrywał z zespołem „World Orchestra” Grzecha Piotrowskiego. Jest głównym kontrabasistą i basistą zespołów „Zagan Acoustic”, „Meadow Quartet”, „Adam Wendt Acoustic Set”, „Rafał Grząka Trio”. Współtworzy zespół Krystyny Durys, Emilii Komarnickiej-Klynstra, Renaty Irsy, Pawła Ruszkowskiego i Joanny Nawrot. 

Wstęp na koncerty w salach pałacu w Waplewie Wielkim jest wolny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama